Пола века Црквене општине у Рути Хилу

Пола века Црквене општине у Рути Хилу
Пола века Црквене општине у Рути Хилу
Пола века Црквене општине у Рути Хилу
Пола века Црквене општине у Рути Хилу

Црквена општина Светог архиђакона Стефана из Рути Хила, Сиднеј, прославила је 50 година од свога оснивања.Оснивачку скупштину је сазвао протојереј Светозар Секулић 28. фебруара 1965. године. На њој је двадесетак присутних једногласно одлучило да се за Ливерпул и околину оснује нова црквена општина, посвећена Светом првомученику и архиђакону Стефану, заштитнику владарске лозе Немањића и српске државе до данас.

Млада црквена општина није поседовала никакво имање и богослужења су се читаву следећу деценију одржавала у разним изнајмљеним просторијама у западним деловима Сиднеја.

Ново поглавље у овој парохији настаје 1975. године, када је Будимир Стаменковић црквеној општини уступио део своје фарме у Скофилду. Следеће, 1976. године, епископ Николај из Отаџбине доводи свршеног богослова Милорада Лончара, кога убрзо рукополаже и поставља на ову парохију. Тада се Црквена општина одлучује да купи велико имање од пет акара (мало више од 2 хектара), на углу Вудсток Авеније, Рути Хил, и Хајатс улице у Пламптону (corner Woodstock Avenue, Rooty Hill and Hyatts Road, Plumpton).

Зидање храма Светог Стефана је трајало око две и по године, и нови храм је освећен у недељу 6. марта 1983. од стране тадашњих епископа аустралијско-новозеландског Василија, жичког Стефана, западноевропског Лаврентија и далматинског Николаја.

Током следећих година на црквеном имању у Рути Хилу су започети пројекти уређења порте, изградње велике црквене сале и Пензионерског насеља.

Након веома успешног периода по црквену општину и парохију, свештеник Милорад Лончар одлази 1987. године, а следеће, 1988. замењује га свештеник Миодраг Перић, и потом 1994. године, Србољуб Милетић.

Трудом парохијана, верних Срба и Српкиња ове парохије, на челу са својим свештеницима, изграђена је црквена сала - Парохијски центар, са око 1200 м2 простора у приземљу. На спрату се налазе канцеларије, музеј и библиотека, учионице и помоћне просторије за школу веронауке, фолклор, црквену администрацију. Око храма и Парохијског центра изграђен је и уређен паркинг за преко 100 возила.

Такође, прилозима у новцу и раду, трудом и старањем свештеника и чланова Црквене општине Свети Стефан, изграђено је и пензионерско насеље Свети Симеон које је поклоњено епархији, потом Митрополији аустралијско-новозеландској. Оно данас веома успешно ради и задовољава потребе старијих Срба у овој земљи.

Како је црква Светог Стефана била изграђена на терену који се састоји од слоја глине дубине 5 - 6 м на њеним зидовима су се временом показивале све веће пукотине. Због тога је одлучено да се она из темеља обнови и да јој се да нови изглед. Овај задатак је обавио инж. арх. др. Предраг Ристић, професор Српског црквеног градитељства на Академији Српске Православне Цркве за уметности и консервацију у Београду. Радови трајали око осам година, до 2008. Потом је обновљени храм осликан фрескама, које је израдио чувени српски иконограф протођакон Миодраг Томић, протомајстор, током 2009 и 2010.

Освећење обновљеног храма 21. априла 2012. године су обавили Епископ аустралијско-новозеландски Иринеј, Епископ новограчаничко-средњезападноамерички Лонгин и Епископ аполонијски Серафим, уз саслуживање великог броја свештенства и представника других православних јурисдикција.

Обележавање

Све ово постигнуто у последњих пола столећа, епископ, свештенство и верни народ су обележили захвалним молитвама Господу и светом архиђакону Стефану. У суботу, 31. октобра 2015. одржано је вечерње богослужење и помен упокојених свештенослужитеља, чланова и парохијана. Потом свечана вечера у црквеној сали, поздравни говори, наступ ђака црквене школе и видео презентација историјских слика настанка ове Црквене општине. Свечаности су присуствовали Епископ Иринеј са свештенством, државним представницима и верним Србима ове парохије и Црквене општине. Међу њима су били и члан парламента Ед Хусић, градоначелник Блектауна Стефан Бали и генерални конзул Републике Србије Бранко Радошевић.

Прослава је настављена у недељу 1. новембра 2015. године светом архијерејском Литургијом коју је служио епископ Иринеј са свештенством ове цркве и Митрополије аустралијско-новозеландске, након које је послужен свечани ручак у црквеној сали.

Извор: Митрополија аустралијско-новозеландска