Пољаци прославили празник Супрасалске иконе Матере Божије
У дане 9. и 10. августа стотине верника је присуствовало празнику Супрасалске иконе Матере Божије у Супрасалском манастиру у Гродеку, у Пољској.
Манастир је основао 1498. смоленски Епископ Јосиф Солтан (касније кијевски Митрополит), да би током времена постао највеће духовно средиште у Великом Војводству Литваније у 16. веку, при чему је већина монаха потицала из великих кијевских манастира. Црква Св. Јована Богослова је саграђена 1501. године, а црква Благовести подигнута је између 1503. и 1511. Манастир се развио у богословски и словенски културни центар негујући везе са Кијевско-печерском лавром, Св. Гором и са манастирима у Русији, Србији и Бугарској. С обзиром на свој снажан духовни утицај, манастир је постао мета унијатима који су покушали насилно да продру у њега, мада је манастир био присиљен да прихват унију. Међутим монаси су успели да остваре своју жељу и поврате се у православље 1824. године. Манастир се вратио својој традицији 16. века и умногоме обновљен.
Овај период је трајао до 1915. када је већина православног света наредбом царевом пресељена у Русију како би избегли надирућу немачку војску, али су са собом понели чудотворну супресалску икону. Тешка су времена започела 1919. године када је манастир и конаке преузела држава и цео тај комплекс претворен у пољопривредну школу.
Манастирски живот је васпостављен 1984. године, а Цркви је враћен 1993. године. Све од тог времена манастир је у сталном духовном успону са око 20 монаха у њему.
Чудотворна Супресалска икона је подарена манастиру 1503. од стране ктитора, Митрополита Јосифа Солтана, и представља копију смоленске иконе из 11. века у стилу Путеводитељице (Одигитрије). Ова икона је постала предмет посебног поштовања у овој области, нарочито услед многих чуда која су се њој дешавала. Када су калуђери пребегли у Русију 1915, понели су са собом и ову чудотворну икону, која се загубила и касније уништена.
Садашња манастирска икона је копија, изображена пре 100 година поводом 400-годишњице манастира, и ужива поштовање свих верника у Пољској, а и шире.
Извор: Православие.ру (енглеска верзија)