Порука Васељенског патријарха монасима расколницима
Оштру поруку монасима расколницима и критичарима дијалога међу црквама послао је из манастира Велике Лавре, васељенски патријарх Вартоломеј.
Патријарх Вартоломеј је истакао, позивајући се на учење Светог Атанасије Атонског оснивача најстаријег манастира Свете Горе, да је за пут који води до „монашког савршенства први услов послушност која олакшава јарам подвижничког живота, јер његов терет носи игуман“. Додао је да је „други услов љубав и јединство међу браћом и одсуство подела и раздора који се нажалост јављају због егоизма и амбиција одређених монашких братства и воде опасним и клизавим, за спас душе и духовни напредак, путем“.
„Главна опасност не лежи у чињеници да је монах расколник у заблуди мислећи да је он бранилац чистоће вере, игноришући Божију заповест изречену устима првоврховног апостола Павла:“Слушајте старешине своје и повинујте им се, јер они бдију над душама вашим, пошто ће одговарати за њих“, нагласио је васељенски патријарх И наставио:
„Тако смо и ми потпуно свесни одговорности архијерејског и патријаршијског омофора који носимо на плећима“.
Васељенски патријарх је осудио став оних који одбијају дијалог са инославним, истичући да пошто је „носилац истине“ Православна Црква не треба да се плаши „било каквог порицања или фалсификовање наше свете вере“, али да настави дијалог „да би се убедили добронамерни међу њеним саговорницима.“
„Гледајући у целини, дијалог се може сматрати узалудним. Али Божија благодат може да привуче истини неке од учесника дијалога. Зар није вредна труда расправа чак и ако се придобије само једна душа? “ запитао је г. Вартоломеј.
Васељенски патријарх је рекао да је у прошлости више пута нагласио „суштинску разлику између Православља и других вероисповести“. Позивајући се посебно на дијалог са католичком црквом нагласио је да се „Православна црква увек моли за сједињење свију и не може да пориче саму себе када се позива на дијалог који има за циљ остварење овог сједињења, које зели и наш Господ Исус Христос“, али не без суштинског услова:
„Сједињење је крајњи циљ, али пре тога треба да дође до јединства у вери“.
„Нисмо штедели речи да назначимо, када смо пре неколико година започели дијалог са римокатоличком браћом, да се тактиком коју следи римокатоличка црква прихватајући све већи број нових доктрина, све више удаљује од нашег цркве уместо да идемо ка сједињењу (Универзитет у Џорџтауну 21. октобра 1997)“, допунио је г. Вартоломеј и додао:
„Значи није истина да смо потпали под њихов утицај за безусловно уједињење Цркви, нити је тачно да игноришемо разлике које су препреке сједињењу“.
Извор: Митрополија црногорско-приморска