Пост

Протојереј Александар Шмеман о Васкрсу

Христос васкрсе из мртвих, смрћу смрт уништи, и свима који су у гробовима живот дарова!

Васкрсење ХристовоУ рано васкршње јутро, три пута обилазимо око цркве и заустављамо се пред њеним затвореним вратима: то су последњи тренуци ћутања пре блеска васкршње радости, и у тим тренуцима се у нашим срцима, свесно или несвесно, јавља питање које се - како каже Јеванђеље - јавило и у срцима жена мироносица које су у рано јутро трећега дана по распећу, „док још беше мрак", дошле на Христов гроб. То питање гласи: „ Ко ће нам одвалити камен од врата гроба?". Хоће ли се још једном догодити то чудо? Хоће ли још једном ноћ постати светлија од свакога дана? Хоће ли се још једном преиспунити срца наша том необјаснивом радошћу која није од овога света, радошћу која ће сву ову ноћ и још толико идућих дана одјекивати у том сверадосном васкршњем поздраву: Христос васкрсе! Ваистину васкрсе!

Беседа на Велику Суботу

У име Оца и Сина и Светога Духа.

"Велики си Господе и чудесна су дјела Твоја, и нема ријечи да опише чудеса Твоја". Заиста, велик је Господ. Велики је и чудесан у оном свом првом стварању, стварању свијета и човјека. Велики је Господ и у овом свом другом стварању, духовном стварању, које се нарочито у ове свете дане (које пролазимо припремајући за Христово Васкрсење) манифестује. То су дани Великог Поста, Великог Четвртка, Великог Петка, Велике Суботе. Оно што је створио у почетку, Бог обнавља својим дејством и својим присуством, својом чудесном силом, и не само обнавља, него му даје нову силу, нову снагу. Обасјава га новом свјетлошћу вјечном и непролазном, свјетлошћу свога лица, својим живим присуством.

О Великом Посту - 2. део

У наставку чланка «О великом посту» говори се о великопосној исхрани, молитвеном животу у овом периоду, посјећивању храма и причешћу Светим Христовим Тајнама. Подсјећамо да је чланак преузет са официјалног сајта РПЦ www.patriarhia.ru

О Великом Посту

Најсвјетлије, лијепо, поучно и узбудљиво вријеме у Православном календару је период Великога поста и Пасхе. Зашто и како треба постити, колико често посјећивати храм и причешћивати се у вријеме Великог поста, какве су особености богослужења у овом периоду?

Понеке одговоре на ова као и друга питања о Великом посту читаоц може наћи у продужетку (текста). Овај материјал је састављен на основу неколико публикација посвећених разним странама нашег живота у Великом посту.

Беседа о деци и њиховој похвали Господа

Господ и деца"Из уста маледеце и која сисају
учинио си себи хвалу насупрот
непријатељима својим" (Пс.8, 2).


При свечаном уласку Господа Исуса у Јерусалим, а потом и у самом храму, деца суузвикивала: Осана сину Давидову! Благословен који иде у име Господње (Мат.21). Изгледа, да ништа није тако раздражило старешине Јеврејске као овапохвала Исуса од стране мале деце. Чујеш ли шта ови говоре? упиташе Га онизлобно. А Господ им кротко одговори: да! зар нисте никад читали: из устамале деце и која сисају учинио си себи хвалу? Јасно је, дакле, као белидан, да се ове пророчке речи Давидове односе на то чудо, које се догодило приуласку Господа Христа у Јерусалим, тојест, на ову чудесну похвалу Господа одстране мале деце. Јасно је то из самог догађаја, јер како је пророковано, такосе буквално догодило. А јасно је и из тога, што се сам Господ при том догађајупозива на оно пророчанство цара Давида. Да је то једно велико чудо, надахнутоДухом Божјим и произведено силом и вољом Божјом, у то не може бити сумње. Доккнежеви и књижевници и старци и свештеници нису могли да познаду ХристаГоспода, дотле су Га мала деца познала и објавила. Ваистину, ово је чудо, прво,јединствено у целом Старом и Новом Завету, а друго - чудо ако не веће, нијемање од чуда васкрсења мртвих. Уосталом и при оном и при овом чуду дејствовалаје иста сила Божја, исти Дух и исти Промисао Божји. А ту силу и величанствославе Божје пророк је хтео нарочито да истакне догађајем са малом децом, којидогађај он ставља напоредо са дивљењем звезданој васиони, коју је та иста силаБожја саздала.

Тајна часнога Крста је тајна неизрециве Христове љубави према нама и неизрециве и дубоке наше љубави према Њему

Беседа Архиепископа цетињског, Митрополита црногорско-приморског Г. Амфилохија у трећу недељу поста у Цетињском манастиру

У име Оца и Сина и Светога Духа.

Крст Ове треће недјеље часнога поста, драга браћо и сестре, поклањамо се часноме Христовоме Крсту. Као што је сам Бог у рају посадио дрво живота, тако је и у Часноме посту, Црква Божија у његовом средишту посадила Часни Крст животворни који нам открива свеукупну тајну часнога поста, водећи нас тајни Васкрса. У исто вријеме, Часни Крст нам открива и свеукупну тајну нашега живота, од Адама до данашњега дана. Часни Крст није ништа друго него је знамење Христово, знамење на коме је Господ пострадао, којим је побиједио смрт и којим је вратио човјека и људску природу оном изворном стању људске природе у којој је она била прије човјековог гријеха.