Поводом Светског дана избеглица
Погибије и порази су претешки, али су пролазни и када нам се чини да и сувише споро пролазе. Спасење долази једино онима који признају достижност правде Божије, јер знају Његову реч: "Нећу те оставити нити од тебе одступити".
Молимо се зато Њему, Спаситељу нашем, да се и у овом злу које нас је снашло не поништимо као народ и људи. Као и увек када је Србима било најтеже, нека крене из нас сва последња снага да не посрнемо духом, да нас не захвати малодушност и разочарење. Јер управо то и јесте циљ оних који хоће да нас сломе, дотуку и толико разоре, како би се Срби окренули против Срба, али дигнимо главу браћо моја и децо у Христу, очински вас молим, престанимо сад да се међусобно оптужујемо, не правдајмо себе окривљујући друге, када знамо одакле нам зло долази и још може доћи. Ничија се одговорност не може сакрити, све ће доћи на своје место и у своје време. Нека нас овај пресудни тренутак тргне.
Светски дан избеглица обележава се данас, а Србија га дочекује са око 100.000 регистрованих избеглих особа са простора Босне и Херцеговине и Хрватске и 206.000 интерно расељених са Косова и Метохије.
У Србији има око 75 колективних избегличких центара у којима живи око 6.000 људи, док је остатак избеглих почео да станује приватно или је уточиште нашао код рођака.
Број особа са избегличким статусом 1996. године био је 550.000. Велики број њих у међувремену је преузео држављанство Србије, па тренутно има око 100.000 регистрованих избегица.
Према подацима УНХЦР-а и Републичког комесаријата за Избеглице у Србији борави иоко 206.000 интерно расељених особа са Косова и Метохије.
Канцеларијама УНХЦР-а у свету и у Србији прошле године упућено је укупно 75.000 нових молби за добијање избегличког статуса.
У свету је у овом тренутку 67 милиона избеглих, а тај број је последње две године у порасту.
Извор: Патријарх Српски Павле-Живот по Јеванђељу, www.rts.co.yu