"Praemium Imperiale" за православног композитора Арва Перта

The Japan Art Association је 16. јуна 2014.у Токију  саопштила да је естонски композитор и православни хришћанин Арво Перт добио овогодишњу награду "Praemium Imperiale" која је равна Нобеловој награди. Остали лауреати су сликари, архитекте, вајари и један африкански списатељ.

Овогодишња виско дотирана награда "Praemium Imperiale" у категорији музике припала је 78. годишњем естонском композитору за његов „изванредан утицај на савремену музику“ као што то Japan Art Association на свом „сајту“ поручује.

Музики опус Перта карактерише „моћна духовна аура“,као што се вели у саопштењу жирија. Његово музичко дело, разгранто у више музичких жанрова, краси и „непоновљи звук“. Арво Перт (Arvo Pärt)  је рођен 11. септембра 1935. г. у Естонији. Већ као младић написао је прве композиције, а професионално образовање је стекао на конзерваторијуму у Талину. Перт је најпре паралелно радио и као композитор и као тонски мајстор на естонском радију. Писао је филмску музику. Његове композиције су доспеле и у Холивуд, па се у последњем филму Мартина Скорцизија може чути Пертова музика. Његово рано дело је инспирисано музиком Прокофјева и Шостаковича, док су му доцније композиције под знаком средњовековне музике. Након обраћења у  Православље Перт је стао да мења и стил својих композиција. Европска полифонија, у чијем је маниру написао ремек-дело „Tabula Rasa" (1977), уступила је место Пертовом особитом стилу познатом као „Тинтунабили стил“, појам који је изведен из латинске именице за звонца. Ту је компоновао дела као што су „Passio Domini" (1982), „Te Deum" (1984/86), „Stabat Mater" (1985) и „Miserere" (1989), „Memento" (1990), „Nunc Dimittis" (Ниње отпушчајеши) (2001), „Lamentate" (2002), „In Principio" (2003) или „La Sindone" (2005). На овом фестивалу су изведене његове композиције Adam's Lament и Salve Regina. Арво Перт иде у ред најзначајнијих и најпопуларнијих савремених композитора спиритуалне и духовне музике. Међу многобројним наградама овенчан је и посебно угледним ловорикама: „Европском наградом за црквену музику“ (2005), интернационалном „Брукнер наградом“ (2007). За његов духовни допринос Православљу добио је од Васељенског патријарха титулу архонта. Арво Перт иде у ред најпознатијих композитора савремене класичне музике. Прошле године је Академија Светог Владимира у Њујорку организовала једнонедељни семинар посвећен музици и вери, насловљен “The Music and Faith of Arvo Pärt”.

Награда "Praemium Imperiale"у висини од 110.000 евра биће 15. октобра уручена у Токију.

Протођакон Зоран Андрић, Минхен