Православна Црква у Уганди прославља столеће пастирског рада
„Ја сам духовно Грк, јер сам школован у Грчкој“, каже Јона (Луанга), митрополит Кампале и све Уганде, духовни отац њих више од 100.000 Уганђана који су православни хришћани.
Разговарајући са новинаром „Грик Репортера“ Анастасиосом Папапостолуом, он с поносом каже да његова Црква у Централној Африци, која припада Источној православној александријској патријаршији, прославља 100 година значајног рада у земљи.
„Прослављамо стогодишњицу грчког Православља у Уганди ... Почевши од 1919. године, а уз Божју помоћ, успели смо да уверимо многе домаће Уганђане да постоји једна другачија вера која се зове Православље“, каже Митрополит.
Црква се прилично увећала током прошлог века у овој зеленој подсахарској земљи. Данас „има око 80 свештених лица, 105 православних заједница, школа и једна болница“, додаје он.
Црквеним школама руководи црквено управа, али све се оне држе угандског образовног система. Многи православни ученици које финансира Православна Цркве, обично се враћају да предају у црквеним школама.
„Школарци знају за Православље, па зато долазе да уче у нашим школама, где имају прилику да уче и грчки језик“, каже Јона за „Грик Репортер“.
Уганда је једна од првих земаља јужно од Сахаре у којој су се почеле оснивати источно-православне хришћанске заједнице. За разлику од већине афричких хришћанских заједница, Православље се тамо не бави прозелитизирањем или мисионарским ширењем вере споља. Наиме, почело је од самих староседелачких Уганђана, какви су били Јонин деда Обадија Басајјакитала, који је био један од оснивача Православне Цркве у Уганди.
„Домороци су читали књиге о историји хришћанства и открили да су католици и протестанти опозиција једни другима на начин који није примерен правим хришћанима. Почели су темељно проучавати Библију надајући се да ће пронаћи одговоре на своја питања.
„Једном је један од њих, англикански верник Ребуен Мукаса, у речнику наишао на реч „Православље“ и заинтересовао се за њено значење. Тако се звала ’права Црква, Мајка Црква’. То је показао својим пријатељима и почео да тражи даље податке о Православљу,“ објашњава митрополит Јона. Тако су корени Православља били чврсто утемељени у верски разноликон народу, где је хришћанство далеко највише исповедана вера.
Према попису становништва у Уганди 2014. године, преко 84 процента становништва било је хришћанско, док се око 14 процената становништва држало ислама, што га чини највећом мањинском религијом.
„Православна заједница у Уганди била је бројна пре неколико година, али већина верника је отишла у Британију. Сада је у Уганди остало врло мало Грка,“ примећује Митрополит.
Извор: Greek reporter (са енглеског Сања Симић де Граф)