Православни првојерарси одслужили Божанску Литургију у подгоричком Саборном храму
Осморица првојераха помјесних Православних Цркава на челу са Патријарсима васељенским г. Вартоломејем, руским г. Кирилом и српским г. Иринејем, уз саслужење многобројних епископа, презвитера и ђакона Цркве Христове одслужили су прву Свету службу Божију у освештаном Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици.
- Беседа Његове Свесветости Патријарха васељенског г. Вартоломеја на освешћењу Саборног храма у Подгорици
- Беседа Његове Светости Патријарха московског и све Русије г. Кирила у подгоричком Саборном храму
- Бесједа Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја у Саборном храму Васкрсења Христовог у Подгорици
- Снимак свете архијерејске Литургије и освештања Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици (коментар протојереј-ставрофор Гојко Перовић и свештеник Никола Пејовић)
У светом богослужењу молитвено су учествовале хиљаде православних вјерника из Црне Горе, Херцеговине и Србије. Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј казао је да освећење Саборног храма Христовог Васкресења представља велики и славни дан не само за нашу цркву и народ, већ и за читаво православље и хришћанство. Према његовим ријечима, освештање Саборног храма у Подгорици је круна прославе годишњице Миланског едикта.
“Нека овај храм васкрсне свако добро и истину и да нас води путем мира и слоге. За те ствари молиће се овај храм, али и сви они који буду улазили у њега”, казао је патријарх Иринеј. Он је истакао да Саборни храм представља понос наше вјере и изразио захвалност свима који су помогли његову градњу.
Патријарх васељенски г. Вартоломеј позвао је народ Божији на јединство Православне Цркве у Црној Гори и поштовање канона. Он је навео да освештање Саборног храма представља позив на јединство Цркве, додајући да нико нема власт да ствара нове Православне Цркве на овом простору.
“Црква није удружење и суд не одређује њено постојање и статус, већ ју је Христос основао и Њом само могу да управљају Његови апостоли и њихови наследници, а не било ко који око себе окупи своје присталице и ту организацију назове црквом”, истакао је Патријарх васељенски. Он је позвао на поштовање канонског поретка. “Треба поштовати канонске процедуре. Није прихватљиво и за осуду је да нека локална црква себе проглашава за аутокефалну”, казао је он. Патријарх Вартоломеј је додао да онај ко прати Христов пут не може погријешити. “Чувајте своју везу са крстом и Христом”, поручио је он.
Према његовим ријечима, освећење Саборног храма је симбол васкресења Православне Цркве у Црној Гори, која је након Другог свјетског рата истрпила бројна искушења. Патријарх Вартоломеј је казао да је православље и данас гоњено на разним мјестима у свијету, а посебно на Блиском истоку.
“Православље се никад није наметало. Православље никада није било кога прогонило због његових вјерских убјеђења. Православље је и данас прогоњено у многим земљама, али не узвраћа на задате ране”, навео је он и Митрополиту црногорско-приморском г. Амфилохију поклонио дар – свети путир и дискос.
Патријарх московски и све Русије г. Кирил позвао је такође на очување вјере православне, јер је она сачувала Црну Гору у тешким историјским тренуцима.
“Народ Црне Горе се сачувао у тешким историјским тренуцима, јер је, прије свега, знао да сачува вјеру православну. Када су завојевачи нападали Црну Гору, њен народ је успио да се одбрани, јер никада није издао вјеру православну”, казао је он. Патријарх Кирил је позвао и на очување јединства православља у Црној Гори. “Чувајте вјеру православну, у њој је наше спасење”, истакао је он. Према његовим ријечима, Саборни храм у Подгорици је симбол вјере народа Црне Горе. “Храм није могуће подићи декретом власти, већ се он зида тамо гдје постоји народна воља за Божијим храмом”, навео је руски Патријарх.
Патријарх Кирил, бурно поздрављен од хиљада православних вјерника, потом је Митрополиту црногорско-приморском г. Амфилохију уручио дар – икону Пресвете Богородице заштитнице Русије и архијерејску панагију.
Митрополит Амфилохије је од срца заблагодарио православним првојерарсима што су учествовали у овом догађају рекавши да се то никад у историји овога простора није десило и да ће још много времена проћи док се то поново не деси.
Потом су православни првојерарси са улаза у храм пустили голубове мира који су симбол Духа Светога, а онда у спомен на овај велики историјски дан засадили маслине поред Саборног храма.
Светој Литургији су присуствовали предсједници Црне Горе и Републике Српске, г. Филип Вујановић и г. Милорад Додик, представници дипломатског кора у Подгорици, представници других хришћанских Цркава и традиционалних вјерских заједница, политичког и културног живота Црне Горе и региона.
У 16 часова поглаваре помјесних Православних Цркава примиће у вили „Горица“ црногорски премијер г. Мило Ђукановић, након чега ће, око 17,30 часова, они посјетити Цетињски манастир.
Извор: Митрополија црногорско-приморска