Празнична сабрања у Митрополији црногорско-приморској

Празнична сабрања у Митрополији црногорско-приморској
Празнична сабрања у Митрополији црногорско-приморској
Празнична сабрања у Митрополији црногорско-приморској
Празнична сабрања у Митрополији црногорско-приморској

Са благословом Његовог Високопреосвештенства Архиепископа цетињског и Митрополита црногорско-приморског г. Амфилохија, јереј Предраг Шћепановић и вјерни народ толошке парохије први пут послије више вјекова налагали су бадњаке испред остатака средњовјековне цркве Воздвижења Часног Крста у мјесту Црквине, у подгоричком насељу Толоши. Дјеца полазници вјеронауке у толошкој парохији при цркви Светих мученика Макавеја са вјероучитељицом Стојанком Радуловић су припремили пригодан програм, а вјерни народ  трпезу љубави.

Већ је постала традиција на Великом Пијеску код Бара да се на Божић и Васкрс служе поноћне Литургије. Тако је било и ове године на Божић. Иако је било веома хладно, са вјетром, на Литургију се искупило преко сто вјерника, од којих се велики дио причестио. Црква на великом Пијеску је мала, па је већи дио вјерника Литургију престајао напољу. Црквена заједница при овом храму порипремила је прикладно послужење за све оне који су дошли на Литургију.

У организацији Црквене општине кучко-братоножићке и љеворечке и активног вјерног народа, празник Рождества Господа Исуса Христа свечано је прослављен у три дијела истоимените парохије. Свечаности су започеле од раног јутра уз традиционачно брање бадњака за Саборни храм Вазнесења Господњег на Ублима са надлежним парохом Јерејем Драгославом Ракићем у 6 часова на Ублима (Кучи) затим доношење бадњака пред храм. По томе, свечаност се преноси на Лијеву Ријеку која је започела у цркви Вазнесења Господњег са светом Литургијом у 10 часова коју је предводио надлежни парох, а на којој се причестила неколицина вјерника из овог мјеста. Након свете Литургије вршено је традиционално освештавање и налагање бадњака на платоу цркве којем је присуствовао велики број мјештана и још више оних који своје поријекло вуку са тих простора те је свечаност употпуњена са послужењем и гусларским стихова као што је то већ било у традицији дужи низ година.

Свечаност је настављена на Пелевом Бријегу у Братоножићима при манастиру Светог Николе гдје су бадњаци освештани и налагани по распореду у 13 часова, гдје се традиционално, на Бадњи Дан окупљају мјештани. По томе свечаност је традиционално уприличена и на Биочу при цркви Успења Пресвете Богородице, налагањем бадњака у 14 часова, гдје се сваке године окупи велики број вјерника и дјеце полазника православне вјеронауке при овој цркви коју воде надлежни парох и попадија Софија Ракић. По завршетку свечаности на Биочу празнична већ започета атмосфера се наставља на Ублима гдје су бадњаци освештани и налагани у 17 часова, након чега смо за дјецу полазнике православне вјеронауке у цркви већ друге године уприличили обичај „пијукања“ тј. посипања дјеце слаткишима и бомбонама док се они радосно боре да што више сакупе истих. Након пијукања, такође смо уприличили свечано дјечије кићење бадњака што изазива посебну чар, љепоту и радост самог празника.

Прослава празника Рождества Христовог започета је у 6 часова светом Литургијом у Саборном храму Вазнесења Господњег на Ублима коју је предводио надлежни парох Јереј Драгослав Ракић. За помоћ у појању задужени су била дјеца, полазници вјеронауке при овом храму, иако се поред велике хладноће нису дали омести у својој Божићној и Литургијској радости и дружењу као што то иначе чине. Сам празник је био још потпунији због великог броја и молитвених учесника и причасника.

Празник Сабора Пресвете Богородице је заказан у манастиру Светог Николе на Пелевом Бријегу у Братоножићима са почетком у 9 часова, док је празник Светог архиђакона Стефана планиран у Фундини у истоименитој цркви са почетком у 9 часова, чију ћемо и храмовну славу прославити тога дана.

И ове године наложени су бадњаци поред остатака храма из 4. вијека на Великом Пијеску код Бара. Главни бадњак донијели су – што је већ постала традиција – чланови Српског културног друштва „Слово љубве“ из Бара.

Празник Рождества Господа Исуса Христа свечано је прослављен у Црмници. На Бадње Вече, у 17 часова, вршено је традиционално налагање бадњака у Вирпазару, испред храма Свете Госпође. Налагању бадњака је присуствовао велики број мјештана Вирпазара и околине, а након чина налагања окупљеној дјеци, полазницима вјеронауке при овом храму, уручени су божићни поклони. У 19 часова бадњак је налаган у манастиру Светог Николе у Брчелима, гдје се традиционално, на Бадње Вече окупља велики број Црмничана. Прослава празника Рождества Христовог започета је поноћном Литургијом коју је у храму Свете Госпође, у Вирпазару, служио црмнички парох јереј Слободан Лукић. За пјевницом су појали полазници вјеронауке при овом храму. Радост празника употпуњена је причешћем великог броја вјерног народа. У 8 часова ујутро свету Литургију у манастиру Светог Николе у Брчелима служио је игуман овог манастира јеромонах Никон Кокотовић. У току Литургије прочитана је Божићна Посланица Његове Светости Патријарха Иринеја. Након Литургије прославља празника настављена је за свечаном трпезом коју су спремили братство манастира и поклоници ове светиње.

Парох которски, архијерејски намјесник бококоторски, протојереј ставрофор Момчило Кривокапић, оцијенио је да је традиционално налагање бадњака на тргу испред цркава Светог Луке и Светог Николе веома значајно за стари которски град чији се број становника, како је навео, свео на 300. У организацији Српске православне црквене општине которске на Бадње вече, Грбљани, Оравчани и мјештани осталих которских насеља, поред осталих храмова у Боки, традиционално су синоћ у великом броју и у Старом граду Котору налагали бадњаке. „То што нас има оволико знак је да је прорадила крв наших предака који су животима својим платили за вјеру православну и име српско. Данас, када хоће да нам затру име српско, треба понављати да ми никоме не поричемо ништа, али поручујемо и да нам не забрањују да кажемо ко смо. Ми смо Срби православни и налажемо српске бадњаке“, назначио је Кривокапић додавши да неко може бадњаке да претвара у што хоће, али и да је то његова ствар. Он је поздравио браћу Русе који су налагали бадњаке иако тај обичај код њих није познат и иако им је неко из ове земље послао санкције.

„Велика је ово ствар за град Котор чији Стари град данас броји само 300 становника. Нека Бог да здравља и Грбљанима и Оравчанима и свима другима који знају што значи граду Котору то што су овдје. Знате ли што то значи и душама прађедовским када смо код храма Светог Луке у коме су се окупљали од Немањиног времена наовамо ваши и наши преци. Сваки наш труд Бог види“, истакао је између осталог Кривокапић. Јуче је у Котору традиционално налаган и „мали бадњак“ а бројним малишанима и њиховим родитељима пјевао је дјечији хор Српског пјевачког друштва Јединство. Хор је недавно снимио и ТВ спот који можете погледати на линку https://www.youtube.com/watch?v=S9TQO_GthzA.Светој литургији у цркви Светог Николе данас је присуствовао и градоначелник Котора др Александар Стјепчевић са супругом.

Мноштво народа Божјег сабрало се у манастир Свете Тројице Стањевићи подно Ловћена да молитвено прослави почетак божићних празника. Игуман манастира о. Јефрем Дабановић са братијом, отпјевао је божићни тропар и кондак и благословио је налагање Бадњака које су донијели становници села Побори у окриљу манастира. Послије налагања Бадњака и преливања вином, Игуман је прочитао божићну посланицу Патријарха Иринеја и изрекао са своје стране срдачне честитке за празник сабраном народу. Дјеца са вјеронауке из Будве отпјевала су радосне божићне пјесме а њих и сву осталу дјецу Игуман је обдарио пакетићима са духовном литературом и слаткишима. Од почетка обнове ове дравне светиње, половином 90их година 20 вијека, из године у годину све више свијета долази под њене сводове особито на највеће празнике и манастирску славу Тројичиндан. Тако је и у ово навечерје Божића дошло много народа и из непосредне околине манастира али и са других крајева, све до престоног Београда. Све их је топло поздравио са добродошлицом игуман о. Јефрем.

Извор: Митрополија црногорско-приморска