Празник Богојављања у Шибенику

Празник Богојављања у Шибенику
Празник Богојављања у Шибенику
Празник Богојављања у Шибенику
Празник Богојављања у Шибенику

Његово Преосвештенство Епископ далматински г. Никодим служио је 19. јануара 2019. године, на Богојављење, свету архијерејску Литургију у Шибенику. Окупљеном верном народу у храму Светог Спаса Владика је беседио о празнику, а после свете тајне причешћа освећена је богојављенска вода.

-У јеврејском народу био је обичај да човек до тридесете године није могао да има никакво јавно дело. Тога се држао и Господ наш Исус Христос, па је у току свих тих година живео и радио као дрводеља, тихо и мирно, попут свих обичних људи у том периоду историје. Тај обичан мали човек био је друго лице Свете Тројице, сам Логос Очев кога је Он послао да спасе свет „јер Бог је тако заволео овај свет да је дао Сина свог Јединородног да онај који верује не погине, него да има живот вечни“. Иако је био савршени Бог, он је унизио себе до крајњег смирења и у свему, осим у греху, преузео је људску природу. Пут за Његову проповед и месијанско дело припремио је Свети Јован Крститељ када је проповедао у пустињи и позвао све на покајање за опроштење грехова и кршење у реци Јордан, казао је Владика и додао:

-Народ је ишчекивао Христа и „помишљали су у свом срцу да је Јован Христос“, а он им је на то одговарао: „Ја вас крштавам водом; али иде за мном јачи од мене, коме ја нисам достојан одрешити ремена на обући његовој, Он ће вас крстити Духом Светим и огњем“. И док је Јован Крститељ крштавао народ дошао је управо тај Месија да буде крштен и изађе одмах Господ из воде, јер је Он једини био без греха и није му требало очишћење“, објаснио је Епископ Никодим. Како каже Јеванђеље, док је Христос излазио из воде небеса су се отворила и Дух Свети у виду голуба сишао је на Њега, а са неба се чуо глас који је говорио да је управо Он Очев Син Љубљени који је по Његовој вољи. „Отварање небеса сликовито представља везу између неба и земље, између Бога и човека, а то је та веза на коју смо сви, без изузетка, позвани.

-У наставку видимо да се Дух Свети спустио у виду голуба, а та птица је за људе тог доба имала велико значење. То је била једина птица која је могла да се принесе у храму и представљала је безазленост. Голуб такође има дубоку симболику на основу догађаја из Старог Завета, јер је управо он Ноју донео маслинову гранчицу као најаву краја потопа. Тако најављује и долазак Духа Светога, Залога будућег наслеђа, Првине вечних добара који ће доћи на апостоле и они ће постати сведоци и проповедници Господа нашег Исуса Христа, а чији смо и ми наследници у наше дане“, поручио је Владика Никодим и додао да таква треба да буде наша вера, јер смо позвани да се исповедамо и тражимо опроштај за своје грехе од Оца чија је љубав неизмерна и излива се на сваког човека који је спреман на покајање и љубав према ближњима и према Цркви, беседио је Преосвећени г. Никодим.

Извор: Епархија далматинска