Предавањa eпископа Григорија у Палама, Бијељини и Андрићграду

Предавањa eпископа Григорија у Палама, Бијељини и Андрићграду
Предавањa eпископа Григорија у Палама, Бијељини и Андрићграду
Предавањa eпископа Григорија у Палама, Бијељини и Андрићграду
Предавањa eпископа Григорија у Палама, Бијељини и Андрићграду

Његово Преосвештенство Епископ захумско-херцеговачаки и приморски Григорије одржао је на на Филозофском факултету у Палама 14. марта предавање на тему „Границе слободе“.

„Ако је људска слобода ограничена и угрожена, самим тим угрожена је и људска љубав. Али, уколико у те наше ограничене слободе уведемо Бога који има безграничну слободу и безграничну љубав, онда љубав међу нама нема граница“, рекао је владика Григорије. Владика је истакао да је избор ограничена и наметнута слобода.

„Избор је ограничен и то није апсолутна слобода, али је главни избор – избор између живота и смрти“, рекао је владика Григорије. Владика је додао да је пријатно изненађен што је вечерашњем предавању присуствовао велики број посјетилаца. „Мислио сам да су људи заборавили живу ријеч, али вечерас су показали да је обрнуто. Шокиран сам њиховом пажњом и љубављу“, навео је епископ захумско-херцеговачки.

Предавање епископа Григорија, који је на једноставан и занимљив начин бесједио о границама људске слободе, организовали су Митрополија дабробосанска, те Филозофски и Богословски факултет Универзитета у Источном Сарајеву.

Сутрадан, 15. марта у Бијељини, Његово преосвештенство епископ захумско-херцеговачки и приморски Григорије одржао је предавање на тему: „Постојати као биће слободе“.

„Прожимање љубави и слободе у човјеку чине покретачку силу неопходну да се у свијету савлада пошаст депресије и страха која долази од људске неслободе. У времену када је љубав захладњела међу људима и када нас егзистенцијални и психолошки страхови паралишу, треба разговором и отварањем према другоме да освајамо своју слободу и потврђујемо своју љубав“, рекао је владика Григорије на предавању које вечерас одржано у градском Центру за културу.

Публици, која је испунила и мјеста за стајање у сали са 350 мјеста, владика је кроз библијске, али и приче из свакодневице, бесједио о слици божијој у човјеку и важности освајања слободе. „Човјек је биће створено за живот, а не за смрт. Наша шанса за живот је огромна, наша прилика је отворена, али да бисмо ту прилику искористили, ми морамо да будемо бића слободна и бића пуна љубави“, закључио је владика Григорије.

Савршен приступ за човјека данас је, каже владика Григорије, да нема страха од другога и другачијега, јер нас тај други потврђује да јесмо. Предавање владике Григорија на тему „Постојати као биће слободе“ одржано је као дио циклуса предавања у оквиру Великог поста које организује Мисијски фонд Епархије зворничко-тузланске сваке недјеље у марту.

Његово Преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки и приморски Григорије рекао је 13. марта 2015. године је у Андрићграду, на предавању о теми „Страх и слобода“, да је мудрост ићи средњим путем између слободе и страха, који се може савладати љубављу према другогоме, без обзира на све. Интересовање за предавање је било велико. Сала, са 180 мјеста за сједење, била је препуна, око 100 људи је стојећи пратило предавање, а још толико, нажалост, нису могли ући.

Владика Григорије је истакао да је проблем што човјек бјежи од страха ка слободи, те се врло често у том превеликом страху управо удаљава од слободе.„Човјеков живот и јесте ход између страха и слободе, а људски страхови су бројни и различити и људи живе у различитим фрустрацијама“, рекао је епископ Григорије.

Владика је истакао да једино љубав према Богу и између људи може човјеку да омогући да осјети додир слободе.Истичући да су страхови разноврсни, од бриге за дјецу, бриге од болести и других страхова, епископ Григорије је напоменуо да је онај крајњи, који проузрокује све страхове људске – страх од смрти.

„Човјеков начин постојања је да живи у љубави и да изађе из самог себе, да не буде роб сопствене природе. Бог је апсолутно слободан, а човјек је ограничен границама“, рекао је владика Григорије и напоменуо да човјек не може имати слободу ако нема љубави.Епископ Григорије је истакао да је снага Божије љубави у томе што је Бог апсолутно слободан и зато може да ослобађа, а да удаљавање од њега представља сједињавање са страхом. Владика је рекао да су Вишеграђани побожни и добри људи, али да се затвореност појављује на сваком кораку и страх од другога и другачијег.„Тако су људи овдје реаговали на градњу Андрићграда. Као да им неко одузима град, а не као да им неко дарује град. Хришћански поглед на свијет је да је други и другачији добар“, рекао је владика Григорије.

Предавање, које је одржано у препуној сали биоскопа у Андрићграду, организовала је Српска православна црквена општина Вишеград у сусрет највећем хришћанском празнику Васкрсу.

Срна

Извор: Епархија захумско-херцеговачка