Председник Србије посетио папу Фрању

Председник Србије посетио папу Фрању
Председник Србије посетио папу Фрању
Председник Србије посетио папу Фрању
Председник Србије посетио папу Фрању

Председник Србије Александар Вучић састао се 12. септембра 2019. године у Ватикану са папом Фрањом са којим је разговарао о билатералним односима, евроинтеграцијама Србије, регионалној и међународној сарадњи

Председник Вучић је нагласио да је сарадња између Републике Србије и Римокатоличке Цркве врло добра и на изузетно конструктивном нивоу, уз обострано уважавање.

Рекао је да је Србија дугорочно опредељена да негује и унапређује односе са Светом столицом, додавши да ће се наредне године обележити 100 година од успостављања дипломатских односа.

Током сусрета, председник Вучић је истакао да односе Републике Србије и Свете столице одликује подударност ставова по значајним међународним питањима. Реч је, пре свега, о питању заштите хришћана и хришћанског наслеђа и унапређењу њихових људских права.

С тим у вези, председник Вучић је указао на изузетан значај заштите, поштовања и унапређења права српског и осталог неалбанског становништва на Косову и Метохији, заштите и обнове српског верског и културног наслеђа на Косову и Метохији, а посебно православних цркава и манастира под заштитом Унеска.

"Изузетно ценимо принципијелну позицију Свете столице по питању непризнавања једнострано проглашене независности Косова, као и разумевања за позицију Србије утемељену на поштовању међународног права", нагласио је председник Вучић и захвалио на конструктивном приступу Свете столице по том питању.

"Србија је чврсто уверена да разговори представљају једини пут за решавање свих отворених питања, због чега смо се и након увођења такси уздржали од реципрочних мера и било каквих потеза, који би додатно отежали постојеће стање", навео је Вучић.

Како је додао, наша страна наставља са конструктивним залагањем за проналажење одрживог и компромисног решења за питање Косова и Метохије, искључиво путем дијалога. "Међутим, приштинска страна, повлачењем ирационалних једностраних потеза и константним провокацијама, онемогућава било какав дијалог и договор", нагласио је председник Вучић.

Током разговора са папом Фрањом, председник Вучић је изразио искрену захвалност Светој столици и Папи на подршци коју пружа европским интеграцијама Србије, наводи се на Инстаграм профилу "Будућност Србије АВ".

У саопштењу прес-службе председника Републике додаје се да Београд посебно цен залагање да се процес евроинтеграција региона Западног Балкана у Европску унију убрза, а државе чланице охрабре да помогну и подрже тај процес. Указује се на то да чланство у Европској унији представља један од спољнополитичких приоритета Србије.

Вучић је навео да недавне посете Његове Светости Западном Балкану представљају снажну политичку подршку читавом региону и пружају важан допринос јачању дијалога, духа хуманости и солидарности, као и подршку у погледу стратешки значајних политичких питања за читав регион, пише у саопштењу.

Председник Вучић и папа Фрањо су разговарали и о јачању сарадње у области културе, историјских наука, као и заједничким пројектима научних института Србије и Свете столице. 

Председник Србије састао се са кардиналом Пјетром Паролином, државним секретаром Свете столице.

Током сусрета, двојица саговорника разговарали су о јачању билатералних односа, заштити и унапређењу људских права хришћана и хришћанског културног наслеђа, као и о промовисању интеркултурног дијалога и сарадњи у мултилатералним оквирима, наводи се у саопштењу Службе за сарадњу с медијима председника Србије.

Председник Вучић је истакао да су односи Србије и Свете Столице посебно унапређени дводневном посетом Његове еминенције кардинала Пјетра Паролина Србији у јуну ове године приликом отварања новог седишта Међународне бискупске конференције Светих Ћирила и Методија.

Вучић је истакао да Србија високо уважава лично ангажовање Његове светости папе Франциска по кључним међународним питањима. "Изузетно ценимо снажан допринос који Његова светост пружа на плану глобалне промоције мира, мирног решавања сукоба и заштите људских права, као и равномерног економског и друштвеног развоја, уз поштовања људског достојанства и заштиту најугроженијих", додао је Вучић.

Председник је нагласио да Влада Србије сваке године из буџета издваја средства у циљу унапређења сарадње са Римокатоличком и другим Црквама и верским заједницама. У договору са бискупијама, средства се усмеравају на пројекте обнове и изградње цркава и црквених објеката, пројекте очувања верског, културног и националног идентитета, као и на унапређење средњег и високог теолошког образовања.

Извор: РТС