Представљена дела Патријарха српског Павла

 

Јуче је штанд Издавачког фонда СПЦ Архиепископије београдско-карловачке био претесан да прими огроман број посетилаца који су дошли да присуствују представљању дела Патријарха српског Павла.

Радост и топлина обојили су цео дан 55. Међународног сајма књига, бојом и светлошћу лика Патријарха српског Павла, који је био оснивач (1996.године) и први председник Издавачког фонда. О његовим делима, али и начину како је живео овоземаљски живот, говорили су Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј; Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, председник Уређивачког одбора; протојереј-ставрофор Милутин Тимотијевић, ректор Призренске богословије; протојереј-ставрофор др Владимир Вукашиновић, професор Православног богословског факултета у Београду и главни и одговорни уредник Издавачког фонда.

Свечану атмосферу употпунило је појање хора Патријаршијске капеле Светог Симеона Мироточивог са диригентом Милицом Тишмом. Одабране одломке из „Живота по Јеванђељу-беседе II том" читао је Војислав Деспотовић.

Било је свечано од самих улазних капија Београдског сајма, где је Патријарха српског Иринеја и његову пратњу дочекао директор Београдског сајма са својим најближим сарадницима. На почетку промоције, после појања хора Св. Симеона Мироточивог, сви присутни су били у прилици да чују живу реч блаженогспомена Патријарха српског Павла, репродуковану са звучника, који нас је још једном подсетио на место и значај Цркве у нашим животима.

Потом се бројним, присутним црквеним великодостојницима, познатим личностима из света културе и политике, обратио Патријарх српски Иринеј, најпре благословивши скуп. Затим је говорио о бескрајнон скромности, богоугодном начину живота и бескрајњој љубави према Христу коју је гајио блаженогспомена Патријарх Павле. Патријарх српски Иринеј је подсетио све присутне да ће ускоро годишњица од упокојења Патријарха Павла, кога су сви познавали и волели, и нема места на овом свету на које бисте могли да одете и оног најдаљег, а да не сретнете неког ко ће Вам одмах рећи да је знао и чуо за блаженоупокојеног Патријарха. Између осталог у свом обраћању присутнима, Патријарх српски Иринеј је благословио рад Издавачког фонда, чији је он председник по положају и трајно, и дао своју подршку његовом даљем раду изразивши наду да ћемо ускоро бити у прилици да читамо целокупна дела Патријарха Павла, сабрана у књигама.

Присутнима се обратио професор др Владимир Вукашиновић, главни и одговорни уредник Издавачког фонда и у свом излагању сажето приказао сва до сада издата дела. Говорио је о књигама: „Да нам буду јаснија нека питања наше вере", која су већ изашла у четири тома, затим о књигама : „Пост и Свето причешће у Православној цркви", „Смрт и вечни живот", „Православље у савременом свету", „Црква и уметност." Из „Сабраних дела Патријарха српског Павла", професор Вукашиновић је говорио о делима : „Живот по Јеванђељу-беседе I и II том" и „Општи типик". На крају је најавио да су два тома „Интервјуи са Патријархом Павлом" већ у припреми и да се ускоро очекује да и ова књига угледа светло дана.

Протојереј-ставрофор Милутин Тимотијевић, ректор Призренске богословије, у свом обраћању се бескрајно топло и са великом љубављу присетио и присутнима описао, заједничке дане које су Патријарх српски Павле, некадашњи професор и ректор Призренске богословије, и он провели заједно у Рашко-призренској епархији.

На крају је беседио Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије указујући на значај и дубину теолошке мисли Патријарха Павла. Говорећи о његовом животу и раду, Митрополит нас је подсетио, између осталог, на значај Патријархове реченице: "Будимо људи", тумачећи је и појашњавајући колико значења и важности она носи у себи. Колико много и озбиљно сви морамо да радимо на себи у данашњем времену и начину живота да би јој се приближили и покушали да је докучимо.

У наставку представљања дела Патријарха српског Павла, протојереј-ставрофор Милутин Тимотијевић је представио акцију „Обновимо библиотеку Призренске богословије". Са благословом Патријарха српског Г. Иринеја и одобрењем ректора Призренске богословије протојерејем-ставрофором Милутином Тимотијевићем - Издавачки фонд СПЦ АЕМ у сарадњи са Медисјким сервисом Радио Телевизије Србије и програмском акцијом Радио Београда „Књига солидарности", започео је акцију „Обновимо библиотеку Призренске богословије". Мудри људи су одувек знали да је њихово само оно што Бога ради дарују другоме! Са штанда Издавачког фонда, на завршетку данашње промоције дела Патријарха српског Павла, упућен је позив свима да придаре књигу и да се тако обнове и допуне полице ове Установе која представља праву ризницу српске духовности, културе и српског идентитета, а која је трагичне 1999. године измештена са Косова и Метохије у Ниш.