Представљено треће издање књиге Митрополита Амфилохија „Враћање душе у чистоту“
У Римској дворани Библиотеке града Београда представљено је треће издање књиге митрополита Амфилохија, у издању куће „Штампар Макарије“.
Прво издање ове књиге објављено је прије више од двије деценије, 1992. године, када су постављени темљи за Саборни храм Христовог васкрсења у Подгорици. Прије неколико дана овај храм је освијећен, на великој народној свечаности, у присуству највиших званичника Цркве, те је то био повод да „Штампар Макарије“ обнови и актуелизује књигу митрополита Амфилохија.
- Учинило нам се да ту има извјесне позитивне симболике, и много разлога због којих данас треба још једном пажљиво ослушнути тадашњу митрополитову ријеч – рекао је уредник Желидраг Никчевић.
Идеја издавача била је да се данашњим читаоцима вјерно предочи један важан период митрополитовог духовног и интелектуалног ангажмана, који се поклапа са постављањем темеља и освјећем храма у Подгорици.
- Данашњи читаоци имају прилику да се увјере колико је тај ангажман био утемељен и дослиједан, шта се ту предвиђало и како су формулисана нека од најтежих питања не само наше вјере, већ и наше стварности, политике, савјести и одговорности – сматра Никчевић.
„Враћање душе у чистоту“ је збирка митрополитових различитих текстова, бесједа и интервјуа, насталих у једном веома бурном периоду наше новије историје, уочи распада бивше Југославије и рата са почетком деведесетих година прошлог вијека. Књигу отвара бесједа на Дан хиротоније, 1985. године, у Саборној цркви у Београду.
- У овој књизи се као на длану види да митрополит Амфилохије дубоко предосјећа опасност која се надвила над свим народима који су се нашли у том кошмару, да брине и упозорава, да позива на разум, правду и људско поштовање, а посебно је посвећен ономе што се дешава српском народу, јер је ту најпозванији и са највише надлијежности – истакао је Никчевић.
Он је подсјетио да постоје различита тумачења улоге Цркве у нашем друштву, па и улоге самог митрополита Амфилохија као једног од наших најистакнутијих епископа. Стога је књига „Враћање душе у чистоту“ прилика да се читаоци подсјете како је митрополит црногорски говорио и шта је говорио.
- Распон митрополитових интересовања је веома широк, а његов бесједнички стил понекад је заиста фасцинантан. У књизи је наведено кога он помиње и цитира, колико писаца и филозофа, како повезује и оживотворује различите духовне традиције, како их смјешта у савремен контекст, па ћете се увјерити да је овде ријеч о прворазредном мислиоцу, православном и европском, у оном најдубљем и најаутентичнијем смислу. Он одговара на захтјеве дана, спреман је и одлучан да и о њима сведочи, али његова мисао никада није у служби тих захтјева, не поводи се за распрострањеним и олаким рјешењима. Миртополит Амфилохије упорно трага и ослања се на она најдубља исходишта, вјерска и филозофска, која ћемо врло ријетко наћи у нашем јавном говору – оцијенио је Никчевић.
С. Молдован, Дан
Извор: Митрополија црногорско-приморска