Премијера опере "Под овим знаком"
У оквиру државног обележавања 17 векова од права на слободно исповедање хришћанске вере, Миланског едикта, на великој сцени Народног позоришта је премијерно изведена опера " In hoc signo" ( "Под овим знаком").
Премијери су, поред председника Србије г. Томислава Николића и министара Небојше Родића, Зоране Михајловић, Сулејмана Угљанина и Саше Радуловића, присуствовали и Његова Свесветост Патријарх васељенски и цариградски г. Вартоломеј, Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј, Његово Блаженство Архиепископ кипарски г. Хризостом, Митрополит варшавски и све Пољске Сава, Архиепископ Симеон, мјестољубитељ митрополитског трона Православне Цркве Чешких земаља и Словачке, и представници осталих помесних Православних Цркава, начелник Генералштаба Војске Србије Љубиша Диковић, представници амбасаде Ватикана, Римокатоличке цркве и Исламске заједнице, као и чланови дипломатског кора.
Завршна манифестација обележавања прославе Миланског едикта први је случај у историји опере да је за садашњу сцену и прилику намењена светска премијера једног страног композитор, дон Марка Фризине, либрето и режија Дејан Миладиновић, у извођењу ансамбла Народног позоришта у Београду, диригент Дејан Савић. Кореографију балета је поставио Константин Костјуков.
Опера "Под овим знаком" сажето у времену проговара уметничким језиком о великом догађају из 313. године којем је претходио пагански живот Рима запалог у декаденцију сваке врсте. Духовно пало царство у рукама пагана и њиховог бога Бахуса, прожето баханалијама (како се и зове један део опере), прогони хришћане што је у опери верно приказано користећи и филмске садржаје у црно белој техници (Петар Антоновић, видео продукција), који прате сва дешавања на огромном платну иза свих учесника.
Уз учешће ансамбла Народног позоришта, хора и балетског ансамбла, масовне сцене у комбинацији са филмом дају преглед страдања хришћана, све до момента Константиновог обраћења.
Занимљив је дијалог римског императора Константина и непријатеља, уходе, који је хришћанин и не боји се смрти, јер је његова заштита Син Божији. Многа питања отварају прогоњени хришћани и не остављају цара Константина у миру све до војничке победе и виђења знака којим се побеђује смрт - крста (у опери је то између визије, сна).
У складу композиције и либрета, преко извођења оперских арија кроз покрет, игру, сазнајемо о Константиновом времену, о времену састављања Миланског едикта и часу када је донета одлука о слободном исповедању хришћанске вере.
Опера "Под овим знаком" је у форми светског спектакла, изузетним сценским решењима, сјајном костимографијом у којој су са својим фундусима учествовали, поред Народног позоришта у Београду и, Македонска Опера и Балет из Скопља и Опера Хрватског народног казалишта из Осијека.
У великом солистичком ансамблу издвајају се улоге цара Константина (млади баритон Марко Калајановић), света Јелена (мецосопран Наташа Јовић), као и нешто мања улога Фаусте, Константинове жене (у тумачењу Снежане Шуваковић Савић), позоришним језиком говорећи, маестрално су изнели своје улоге са свим учесницима ове светске премијере.
Либрето на италијанском језику је написао дон Марко Фризина, музички директор папског Латеранског хора, који је изводио своје композиције пред папама Јованом II и Бенедиктом XVI.
Монсињор дон Марко је завршио Факултет уметности на Универзитету "Ла Сапиенца" и дипломирао композицију на Конзерваторијуму "Санта Цецилија". Студирао је теологију на папском Грегоријанском универзитету и дипломирао је из Светог Писма на Папском библијском институту. 1982. је рукоположен за свештеника и обавља своју дужност у Римској дијацези. Аутор је бројних композиција за филмске пројекте са темама историјског и верског садржаја.
Дејан Миладиновић, писац либрета и родитељ, истакнути је српски позоришни редитељ Опере и Драме; у два наврата уметнички директор Опере Српског народног позоришта у Новом Саду, саветник за велике пројекте у центру "Сава“, редитељ Београдске опере, уметнички директор театра "Мадленијанум".
Пет година је био професор и уметнички директор оперског позоришта Медоуз школе Уметности на Јужно-Методистичком универзитету у Даласу., радио је као ванредни професор глуме и режије на Торнтон Школи за Музику на Универзитету Јужне Калифорније у Лос Анђелесу.
До данас Миладиновић је редитељски поставио 157 представа углавном оперских у професионалним позориштима бивше Југославије и у иностранству. Реализовао је највећи број праизвођења музичко-сценских дела домаћих композитора, у односу на све колеге из бивше Југославије.
Опера "Под овим знаком" ће наш на гостовањима представљати у светским метрополама.
Зорица Зец