Преосвећени Владика Иринеј - лауреат овогодишње Светосавске награде

Министарство просвете Републике Србије, на седници Комисије за доделу Светосавске награде одржане 24.01.2011. године, једногласно је донело одлуку да се ове године највише признање које се додељује за допринос унапређивању васпитања, образовања и културе уручи Епископу новосадском и бачком, сомборском и сегединском г. др Иринеју Буловићу, редовном професору и декану Православног богословског факултета Универзитета у Београду, за изузетне заслуге у унапређивању система теолошког образовања и система верске наставе у институционалном школству Републике Србије, као и за лични допринос развоју теолошке мисли и црквене просвете.

У образложењу се наводи да је Епископ др Иринеј Буловић пружио немерљив допринос развоју Православног богословског факултета као једне од најугледнијих високошколских установа не само у Републици Србији, него и у свим српским земљама. Налазећи се у више мандата на дужности декана ове највише просветне установе Српске православне цркве, испуњавајући одговорне дужности управника Катедре за библистику и Катедре за грчки језик новозаветног и патристичког периода, изузетно је допринео развоју концепције студија теологије у српској средини, повезујући наше националне традиције са најбољим достигнућима високог школства у развијеним академским срединама, реинтегришући српску теологију у европски контекст. Посебно је значајан ангажман Преосвећеног Иринеја на реинтеграцији Факултета у окриље Универзитета у Београду, у коме Факултет поново делује од 2004. године.

Изузетно велике заслуге Епископ др Иринеј Буловић има за увођење верске наставе у образовни систем Републике Србије на нивоу основношколског и средњошколског образовања, као и за перманентно усавршавање свих димензија те наставе у препаративном, оперативном и евалуационом аспекту. Преосвећени Иринеј руководио је или био члан већег броја државних, међуконфесионалних и органа и тела на нивоу Српске православне цркве задужених за конципирање, усавршавање и праћење остваривања верске наставе, при чему је свој ангажман реализовао у духу активне сарадње и креативног дијалога са представницима свих традиционалних верских заједница којима је одлуком Владе Републике Србије из 2002. године поверено остваривање верске наставе у државним школама, чиме је допринео и унапређивању демократских вредности и културе дијалога и толеранције у нашем друштву.

На крају, не и на последњем месту, Епископ др Иринеј Буловић оставио је неизбрисив траг у развоју српске теолошке мисли својим научним студијама и веома значајним преводима из домена патристичке теологије, литургике, библистике и других дисциплина које конституишу језгро теолошких студија.

Стога је Министарство просвете Републике Србије одлучило да се међу лауреатима овогодишње Светосавске награде нађе и часно име Преосвећеног Епископа новосадског и бачког, сомборског и сегединског, декана Православног богословског факултета Универзитета у Београду и члана Светог архијерејског синода Српске православне цркве г. др Иринеја Буловића, сматрајући да је својим вишедеценијским самопрегорним радом он ово признање увелико заслужио, а да ће његовим додељивањем бити указана почаст како самом предложеном кандидату, тако и Православном богословском факултету и Српској православној цркви.

Честитајући нашем духовном оцу и молитвеном покровитељу нашег часног училишта ово високо признање, ми, наставници и студенти многих генерација Православног богословског факултета који смо имали и имамо част да се напајамо са златострујних извора Духом Светим надахнуте теолошке мисли и животне мудрости Преосвећеног Владике Иринеја, радосно кличемо:

ДОЛГОДЕНСТВУЈ НА МНОГАЈА ЉЕТА, ПРЕОСВЈАШЧЕЊЕЈШИЈ ВЛАДИКО!

Информацију доставља:
др Ксенија Кончаревић, редовни професор
продекан за наставу Православног богословског факултета