Пријепољски музеј кандидат за највеће признање

Пријепољски музеј кандидат за највеће признање

Музеј у Пријепољу, најмлађи у Србији - тек му је 20 година, са само шесторо запослених, наш је кандидат за највеће европско музејско признање у 2012. години. Оцењивачи Европског музејског форума из Ливерпула почетком недеље боравили су у граду на Лиму, да се увере у активности и истраживачке пројекте пријепољског музеја.

Неуобичајено за наше прилике, ову установу за награду предложили су Хрвати, чланови ИКОМ (међународне асоцијације музеја у Паризу), после неколико изложби баштине Пријепоља у Берну и Ајачију, а касније је образложење из Србије потписала др Мила Поповић Иванчевић, директор Института за конзервацију.

Да и “провинција” има шта да покаже, да се у недођијама лимске долине трага за наслеђем Византије, Рима, те православља и ислама, тамо где су се укрштали путеви више цивилизација - говоре поставке. Археолошка је највреднија јер има експонате, пре свега из Муниципијума, римског града на Коловрату, као и из манастира Милешеве. Етнографска збирка је најбројнија, а историјско-уметничка се обогаћује са бројних изложби уметника, поклонима и откупом дела.

- Обнова средњовековних манастира Давидовица и Куманица, те пре 15 година покренут пројекат “На светим водама Лима” у коме тим стручњака из више области истражује од извора до ушћа Лима, хришћанске, исламске и друге споменике културе, али и низ других пројеката, широко су нам отворили врата за ову кандидатуру - каже директор Славољуб Пушица.

У старој и запуштеној згради рурске руждије (основне школе) 1991. године основан је музеј, а пре три године зграда са 200 проширена је на 700 квадрата. Уз подршку средстава НИП Музеј је, подсећа Пушица, добио нове галерије, подземни депо, лапидаријум, летњу сцену. Овде, каже, имају што нема нико у унутрашњости - централну климу, светски систем противпожарне заштите, 26 камера покрива све галерије и поставке...

ИЗЛОЖБЕ

У Музеју су излагана дела Саве Шумановића, Надежде Петровић, Петра Лубарде, Мила Милуновића, Јована Бјелића и других уметника, као и експонати из Сарајева, Бањалуке, Цетиња. Пред посетиоцима су тренутно изложене слике Паје Јовановића из збирке Народног музеја у Београду, те поставке Етнографског и Природњачког музеја. У реду чека изложба из Загреба.

Извор: Новости