Прилог за биографију српског патријарха Павла
Гојко Стојчевић, секретар Хора студената Православног
богословског факултета
Гојко Стојчевић, будући Патријарх српски Павле, је у септембру 1936. уписао редовне студије на Православном богословском факултету (ПБФ) Универзитета у Београду. Одмах по упису студија се укључио у Хор студената Православног богословског факултета Универзитета у Београду.
Хор студената ПБФ је основан 9. новембра 1931. а покровитељ му је био српски Патријарх Варнава. Хор је имао обавезу наступа на свим бденијима и литургијама у београдској Саборној цркви. Оснивач и председник хора био је професор ПБФ Душан Глумац. Поред уобичајених наступа у Саборној цркви, хор је током првих година рада изводио концерте у Београду, у свом одмаралишту на Вису и другим деловима Југославије, певао на опелима. Према записнику са заседања управе хора, који се налази у архиви Православног богословског факултета, стичемо слику о раду хора и улози коју је Стојчевић имао као други тенор. Био марљив и ревностан члан па му је одобрено бесплатно летовање на Вису.
Према изричитој жељи бившег директора Београдске опере, композитора Стевана Христића, Хору студената ПБФ је припала част да 5. априла 1937. на Коларцу премијерно изведе Христићеву Литургију за мушки збор. Хором је том приликом дириговао млади Војислав Илић. Концерту су присуствовали Христић, Патријарх српски Варнава и још петорица српских епископа. Коларац је тога дана био препун „одабране београдске музичке публике“. Извођење је од стране стручњака оцењено као веома успешан музички наступ, а управа хора је сматрала да је успех био и „друштвени и морални“.
Композитор Милоје Милојевић је у београдској Политици 7. априла 1937. написао да Христићева Литургија „заслужује пажњу“ и да ју је аутор посветио Патријарху Варнави. Милојевић је оценио да је Хор студената ПБФ „у озбиљној форми, пун, сочан у звуку, и очигледно свесно предан једној мисији која је исто толико културна колико је и хришћанска“. Додао је да је овај хор „певачко тело на које смемо и треба да рачунамо у нашој акцији за обнављање наше православне црквене литературе. Уколико се интензивније буде бавио интерпретацијом озбиљних музичких дела, утолико ће се и његови солидни квалитети све више утанчавати, диференцирати“. Милојевић је веома похвалио Војислава Илића „који се развија све солидније и постаје нада оних композитора који рачунају на обавезан хришћански однос према њима од стране црквених људи, јер се интересује црквом“. За Илића је рекао и да „води хор са инстинктом, и његов начин дириговања има јасну форму“. Доцније се показало да је овај наступ био врхунац у каријери Хора студената ПБФ.
Понет успехом у Београду, Хор студената ПБФ је заказао концерте у Загребу и Новом Саду. Међутим, ова два наступа која су одржана у мају 1937. нису добро прошла. Сматрано је да су за неуспех у Загребу били криви организациони пропусти, а за лош утисак у Новом Саду неадекватан наступ хора. Велика југословенска турнеја о којој је тада размишљано (Београд, Загреб, Љубљана, Сарајево, Мостар, Дубровник, Котор, Цетиње, Краљево) није остварена.
Слушаоци београдског радија тражили да наступи Хора студената ПБФ на литургијама буду преношени путем радио-таласа. Хору су за ово хонорар дали београдски радио и Црква Ружица. Током 1938. наступи су углавном били сведени на бденија у Саборној цркви и радио-преносе из Ружице. Већих концерата није било. Није било материјалних средстава за ангажовање професионалног диригента па се то осетило на увежбаности.
Преданост хорским активностима донела је Стојчевићу почетком школске 1937/38. чланство у управном одбору. Био је једини студент друге године у управи хора, док су остали били студенти старијих година. Вредни чланови хора су награђивани финансијским средствима за летовање. Један од награђених је био и Гојко Стојчевић чиме је његова марљивост поново потврђена. Већ у октобру се на нашао на месту заменика секретара хора, а 22. новембра 1938. је изабран за секретара хора. Ревност на хорским пробама била је очигледно разлог за његово напредовање јер на седницама управе и скупштине хора није узео реч пре 23. новембра 1938.
Међутим, када је 23. новембра 1938. узео реч, није био благ. Супротставио се Глумцу и стао је у заштиту диригента Пишчевића. Стојчевић је рекао да Глумац „нема право у своје име да тражи да се нешто учи или не учи“, односно да наређује. Глумац му је узвратио како „има право да хор претставља у свакој прилици и да од диригента тражи да му се покорава и поступа према његовим захтевима“. Још неки студенти су стали у заштиту диригента, а Глумац им је запретио: „Хор има да бира: или ја да идем или он. Компромиса не може бити.“ Ни након неколико дана Стојчевић није променио мишљење. Глумац му је љутито рекао како „није дошао да се с њим препире и да му доказује оно шта он има а шта нема право“. Након притиска других чланова хора Глумац је прихватио да Пишчевић остане. Будући да му је била повређена сујета, Глумац није престајао да врши притисак на Стојчевића.
Погођен Глумчевим односом према њему, Стојчевић је 24. априла 1939. поднео оставку на место секретара. Рекао је да је на једној од претходних седница „увређен и да не жели више остати у Управи“. Глумац му је одговорио да је био „изведен из такта“ и позвао га да повуче оставку. Стојчевић је одговорио како је „ствар зрело промислио и да од оставке не одустаје“. Глумац је потом позвао управу хора да оставку не прихвати, „а секретар да се замоли да на свом досадашњем месту, у интересу хора остане и надаље“. Глумчев предлог је усвојен и Стојчевић је остао на месту секретара. Након ових расправа Глумац није више вршио притисак на Стојчевића. Изгледа да су односи изглађени на обострано задовољство.
Стојчевић је био међу педесеторицом чланова Хора студената ПБФ који су крајем априла 1940. отпутовали на узвратну турнеју по Бугарској (Софија, Пловдив, Стара Загора, Трново). Управа хора је известила да је имала успешне наступе, али да је због сталних издатака финансијски слабо прошла. Хор је у Бугарској извео следећи репертоар: Возбраној војводе Стевана Мокрањца, Достојно јест Корнелија Станковића, Тебе Бога хвалим Стевана Мокрањца, Иже херувими Милоја Милојевића, Свјати Боже Стевана Христића, Прва руковет Стевана Мокрањца, Понуда драгога Јакова Готовца, Хеј трубачу, с бојне Дрине Јосифа Маринковића, Појди, појди мамо и Черњеј Горо.
Последња седница управе хора одржана је 1. априла 1941. када је констатовано да су многи студенти мобилисани ради одбране Краљевине Југославије од нацистичке претње. Стојчевић је августу 1940. отишао на шестомесечно одслужење војног рока, колико су служили кандидати за свештенство и монаштво. Одмах потом је мобилисан у југословенску војску. На ПБФ је дипломирао 9. октобра 1942. Просек његових оцена на студијама износио је 8,91. Стојчевић је, дакле, био одличан студент.
Гојко Стојчевић (будући Патријарх српски Павле) се приказао као вредан члан Хора студената ПБФ. Као секретар хора бранио је свој став и улазио је у расправе са председником хора Душаном Глумцем. Из несугласица са Глумцем је изашао као победник.
др Александар Раковић
Извор: Православље бр. 1151 (1. март 2015. г.), стр. 32–33.