Приручник о Карлу Барту

Карл Барт (1886–1968) био је један од најзначајнијих и најутицајнијих протестантских теолога 20. века. Својим телошким изучавањима вршио је велики утицај у западном богословском свету.

Након Првог светског рата под Бартовим непосредним утицајем и њиме инспирисана формирала се ”дијалектичка теологија”, једно од најзначајнијих струјања унутар евангелистичке теологије.

Његово теолошко мишљење је у драматичним обрачунима између Цркве и националсоцијализма добило црквено-политичку снагу оријентације историјских димензија. Као учитељ евангелистичке цркве Барт је у својој ”Црквеној догматици” представио средишње теме реформатске теологије и даље их развио. Његово дело одсликава посебну сензибилност за проблеме ”модерне” према којој Барт није стајао аверзно, већ се, можда и потцењујући њену снагу, креативно упуштао и уплитао у њене изазове.

У серији ”Теолошки приручници” код угледног тибингеншког издавача појављује се сада ”Приручник о Карлу Барту” који нуди прегледне и инструктивне прилазе биографији, делу и рецепцији овог значајног теолога. Приручник је од једнаког значаја и за опште заинтересоване и за публику из струке (богословске стручњаке).

Појединачни чланци у овом приручнику читају се као фокусирани уводи у тематске целине и као део целине коју овај приручник нуди као изванредно помоћно средство свима који се баве делом Карла Барта и његовом интерпретацијом.

Приређивач овог дела Михаел Бајнткер је био професор систематског богословља на универзитету у Халеу и доцније, до свог пензинисања 2015.г., и на универзитету у Минстеру у Вестфалији. Овај приручник би требало да се нађе у богословским библиотекама, па и у православним.

Протопрезвитер Зоран Андрић, Минхен