Програм обележавања 67. годишњице бомбардовања Београда у Другом светском рату

грб
Република Србија
Министарство рада
и социјалне политике

 

Поводом обележавања 67. годишњице почетка Другог светског рата и бомбардовања градова у Србији, у сарадњи са Министарством одбране, Градом Београдом и Народном библиотеком Србије, Министарство рада и социјалне политике у главном граду организује комеморативне свечаности одавања почасти невино пострадалим грађанима и припадницима оружаних снага Краљевине Југославије који су се супротставили далеко надмоћнијем непријатељу.

У прилогу достављамо целокупни програм комеморативних манифестација.

Током тзв. Априлског рата, који је почео 6. априла 1941. изненадним бомбардовањем градова, а окончао се потписивањем капитулације југословенске Војске 17. априла исте године, страдао је велики број цивила. Истовремено, у масовним и вишедневним бомбардовањима уништено је више хиљада стамбених и других објеката. Бомбардовање Београда, који је неколико дана раније од стране Владе проглашен небрањеним градом, обухватило је и уништавање болница, густо насељених градских четврти, али и потпуно разарање здања Народне библиотеке Србије на Косанчићевом венцу. Радило се о јединој националној библиотеци која је свесно нападнута и уништена током Другог светског рата.

6. април 2008. године, Београд

1. полагање цвећа код фонтане ``Врело живота``, код палате ``Београд``(8.00 часова)

2. полагање венаца код гранитног крста у порти Вазнесењске цркве (8.30 часова)

3. полагање венаца код споменика страдалима у Карађорђевом парку (9.15 часова)

4. полагање венаца у Алеји страдалих у шестоаприлском бомбардовању, Ново гробље (10.00 часова)

5. посета локалитету срушене Народне библиотеке Србије и пратећи програми

(од 11.00 часова)

6. полагање венаца код споменика страдалим пилотима (12.00 часова)

1. У непосредној близини палате ``Београд`` постављена је фонтана под називом ``Врело живота`` која симболизује страдање у главном граду током Другог светског рата, али и победу живота.

2. У порти београдске Вазнесењске цркве налазило се склониште у коме је током шестоаприлског бомбардовања страдало више стотина грађана Београда. Традиција је да представници Владе Републике Србије, Града Београда, преживели и потомци страдалих положе венце.

3. Велико склониште које се налазило у Карађорђевом парку директно је погођено 6. априла 1941. године и у њену је страдало више стотина становника Београда. Традиција је да представници Владе Републике Србије, Града Београда, преживели и потомци страдалих положе венце.

4. Један део, од укупно више хиљада страдалих током шестоаприлског бомбардовања, сахрањен је у алеји која се налази на београдском Новом гробљу. Традиција је да представници Владе Републике Србије, Града Београда, преживели и потомци страдалих положе венце.

5. Као и сваке године Народна библиотека Србије обележава дан када је бомбардована њена зграда на Косанчићевом венцу. План је да се осим пригодног уметничког програма и полагања цвећа организује више манифестација које би указале на значај књиге и писане речи.

6. Традиција је да се код споменика пилотима страдалим у Априлском рату који се налази на делу Земунског кеја код хотела Југославија обави церемонија одавања почасти.

Венце ће полагати представници Министарства рада и социјалне политике.