Пројекат живописа цркве Светог Стефана у Сиднеју

Благословом Епископа аустралијско-новозеландског Иринеја, према пројекту Института за истраживање и очување културног наслеђа, са седиштем у Сремским Карловцима, у сарадњи са Академијом Српске Православне Цркве и Институтом за иконографију у Солуну, фрескопис изводи реномирани српски иконограф, протођакон Миодраг Томић, протомајстор, уз асистенцију Небојше Кешеља, мајстора иконографије. Уговор је склопљен на годину дана, у ком року се очекује комплетирање живописа једног од најлепших српских храмова у Аустралији.

Након изучавања иконописа у богословији Св. Саве у Београду, по препоруци професора Мише Младеновића, благослову надлежног епископа Хризостома и Светог архијерејског синода СПЦ, Миодраг Томић одлази на Свету Гору, где изучава живопис у радионоци Пахомеја и професора Јована Враноса при Атонијади, грчкој међународној православној школи у Кареји. Као један од најталентованијих иконографа он се враћа у Србију 1978. године, где је рукоположен у чин ђакона и постављен за руководиоца-инструктора новоосноване школе-радионице у манастиру Жича. Под његовим руководством, у овој првој српској иконографској школи новијих времена, посебан акценат је стављен на технике средњевековних мајстора, Емануила Панселиноса и Милутинове школе, са технологијом природних пигмената и јајчаном емулзијом као везивом, користећи и материјале развијене и испитане на Институту за иконографију у Солуну.

Са својом школом, протођакон Миодраг Томић је до сада живописао преко четрдесет цркава, као што су у: Рашкој, Краљеву, Вршцу, Матарушкој Бањи, Вишњици и друге. Поред њих и манастире: Нимник, Вољавчу, Благовештење, Сестрољин, Брадачу, Никоље, Јовање и друге, међу којима се посебно истиче његов живопис испоснице светог Саве, на Светој Гори, комплетиран 2006. године.

Као члан екипе ове школе, Небојша Кешељ се активно бави живописом већ више од петнаест година. Одлазио је у Грчку на студијска путовања и сарађивао са познатим фрескописцима: Миодрагом Шумарцем и Радетом Сарићем (који је такође поникао у овој школи) и другима. Том приликом је живописао цркве у Лозници, Ваљеву, Косјерићу, манастиру Каона, и друге.

Овај пројекат представља значајан корак у промовисању аутентичне духовне културе нашег народа у Аустралији, где живи велики број Срба, чији је црквени и духовни живот веома развијен. Осим овог пројекта у Аустралији, Институт за истраживање и очување културног наслеђа, са седиштем у Сремским Карловцима, у сарадњи са другим црквеним, научним и истраживачким установама, ради пројекте у Европи, Америци, Србији, Републици Српској и другде. Институт има за циљ научно и стручно проучавање, унапређивање, заштиту и очување наше духовне и црквене уметности, како у Србији тако и свуда у свету где Срби живе и где се она може наћи.

Протојереј ставрофор Србољуб Милетић

Извор: Епархија аустралијско-новозеландска