Промоција монографиje цркве Лазарице

У амфитеатру Парохијског дома цркве Лазарице у Крушевцу на дан бесребреника Кира и Јована, промовисана је књига ''Монографија цркве Лазарице'', за коју је благослов дао и написао предговор Епископ нишки, сада Патријарх српски Г. Иринеј. Ауторка је г. Љубица Петковић, библиотекарка крушевачке Народне библиотеке, и библиотеке при цркви Лазарици и уредница часописа ''Православна вера и живот''.

Протојереј ставрофор Драги Вешковац, старешина Лазарице је на промоцији подсетио на вишедеценијску потребу да црква добије монографију, која се најзад, испуњава овим издањем које сажима историјат и живот цркве од првобитне градње до данашњег дана.

Протојереј ставрофор Адам Стевановић, Архијерејски намесник је уз поздрав и благослов Његове Светости Патријарха Иринеја, истакао да је у Лазарицу, мајку цркву свих цркава Крушевачког намесништва, на овај начин узидан још један камен.

У разговору који је водила г. Јелена Протић Петронијевић, ауторка Љубица Петковић је, између осталог, рекла: '' Сви ми знамо да стојимо на светом месту. Ово је двор Светог кнеза Лазара и ми треба да будемо благодарни што јесмо на његовом двору....Намера нам је била да то буде популарна монографија; да пружи најосновније, али и исцрпне податке свима нама овде и свим намерницима. Трудила сам се да дам најпре обавештење о светима , који су основали ову цркву, затим историјат Лазарице''....

Надовезујући се на разговор, г. Милица Стевановић, библиотекарка Народне библиотеке Крушевац и сарадница часописа ''Православна вера и живот'', коректор овог издања, је истакла: ''Оваква врста монографије погодује духу времена које тражи сажетост, али притом не подилази његовом укусу који подразумева површност, једнодимензионалност. О овоме најбоље сведочи сам садржај књиге. Овде су поглавља пажљиво устројена и повезана по хронолошком, тематском приступу. Креће се од живописа најистакнутијих чланова светородне лозе Лазаревића, и историјских, економоских околности подизања утврђења Крушевац и саме цркве, задржавајући се притом и на њеним архитектонским и естетским одликама. Потом се прати судбина Лазарице у време ропства под Турцима и реконструкције, њена новија историја, од 1883. године до данас. У оквиру тога посебна поглавља односе се на рестаураторске радове, живопис, иконостас, звона, мошти кнеза Лазара, споменик кнезу Лазару, парохијски дом, црквене славе''...

Ово занимљиво представљање монографије улепшао је хор Свети кнез Лазар извођењем пригодних песама.

ЦО Крушевац