Прослава Божића у Ваљеву

Овогодишња светковина празника Рођења Христовог у Ваљеву посебна је у односу на лане, будући да се по први пут славило у сва три градска храма - Покрова Пресвете Богородице, Васкрсења Господњег и Светог Георгија (ЦО Ново Ваљево). Служене су литургије, свечано налагани бадњаци, приређивани пригодни програми, читане посланице Митрополита Амфилохија, мјестобљуститеља трона патријарха српског, и молитвено радовало у част, од давнина, најдраже славе српског народа - Божића.

Долазак Богомладенца Исуса Христа изнова у нама оживљава тајну Божје љубави према човеку. Јер, Бог се очовечио да бисмо се ми обожили.

-Овај празник најрадосније оживљава ту успомену, те се, постом и молитвом, припремамо да га, очишћени и духовно обновљени, дочекамо и примимо благодат коју Господ излива на нас. Молимо се да Господ помогне свима, јер Друго лице Свете Тројице се оваплоћује, ради свих људи на овоме свету, ма којој религији припадали. Нашој браћи на Косову и Метохији, помолимо се да Бог угреје њихова срца и умањи им страх за опстанак на својим вековним огњиштима. Помолимо се и за страдалне, од ма чега, јер Бог се рађа да ублажи њихове патње. Нека се радост усели у срца наша, да као старозаветни пророк Давид кличемо. Мир Божји, Христос се роди! - беседио је у порти храма Покрова Пресвете Богородице протојереј-ставрофор Верољуб Младеновић.

Свечаности Бадње вечери, свој печат дао је и црквени хор „Хаџи Рувим", извођењем духовних песама. Ученици Основне школе „Милован Глишић", са вероучитељем ђаконом Сашом Ђурђевићем, приредили су казивања о историји празновања Божића у хришћанском свету, као и сплету народних обичаја у Срба, везаних за Најрадоснији празник. Тако су, они који не знају, били у прилици да науче, односно упућени да се подсете, да је Божић у прва три века хришћанства, празнован заједно са Богојављењем, да би га у четвртом столећу римска и византијска црква установиле као посебну светковину. Било је речи и о детињцима, материцама и оцима, обичајима у српском народу, који имају за циљ да унесу топлину у домове уочи прославе Божића, затим туциндану, Бадњем дану, симболу бадњег дрвета...речју, свему ономе што вековима унатраг, без обзира на разне околности које мењају навике и свакодневни живот људи, Божић чини јединствено лепим празником на нашим просторима.

Ј.Јанковић

Извор: Епархија ваљевска