Прослава Дана ослобођења града Врања

Поводом празника Светог Атанасија Великог и Дана ослобођења града Врања од Турака 31. јануара 1878 године, Његово Преосвештенство Епископ врањски Г. Пахомије, служио је Свету литургију у Саборном храму Свете Тројице у Врању. На литургији су присуствовали припадници 4. бригаде Копнене војске из Врања која носи назив ''Први пук Књаза Милоша Великог'' на челу са командантом бригаде генералом Милосавом Симовићем. Светој литургији присуствовали су и званичници града Врања на челу са градоначелником града Врања господином Мирољубом Стојчићем.

По завршетку Свете литургије, Епископ Пахомије извршио је парастос упокојеним војсковођама, војницима и осталима ослободиоцима града Врања, које је предводио тадашњи командант генерал Јован Белимарковић, који су своје животе положили за ослобођење града Врања. Свети Атанасије Велики је уједно и прослава града Врања и Крсна слава Четврте бригаде Копнене војске Србије у Врању, па је Епископ Пахомије, по завршеном парастосу, извршио резање славског колача са градоначелником господином Мирољубом Стојчићем и командантом бригаде генералом Милосавом Симовићем.

Његово Преосвештенство Епископ Пахомије присуствовао је и Свечаној академији, која је одржана у Народном позоришту ''Борислав Станковић'', а коју је поводом данашњег празника организовао град Врање. О значају ослобођења града Врања од Турака, данашњем стању, развоју града и његовим перспективама у будућности, говорио је градоначелник Врања господин Мирољуб Стојчић. У културно-уметничком програму академије учествовао је оркестар Војске Србије ''Станислав Бинички'' из Београда са пригодним програмом.

Данашњом прославом и академијом, град Врање је први пут у својој хиљадугодишњој историји (први пут се спомиње у писаним документима 1093. године) прославио свечаност у статусу града јер је прошле 2008. године овај статус добио одлуком Народне Скупштине Републике Србије, а одборници Скупштине Општине Врање су 31. јануар прогласили за Дан града Врања.

Извор: Епархија врањска