Прослава десетогодишњице Епархије ваљевске

Прослава десетогодишњице Епархије ваљевске
Прослава десетогодишњице Епархије ваљевске
Прослава десетогодишњице Епархије ваљевске
Прослава десетогодишњице Епархије ваљевске

Деценија успеха која обавезује

Светом архијерејском Литургијом у храму Васкрсења Христовог у Ваљеву и културно-уметничким програмом на платоу завршено је прослављање прве деценије постојања Епархије ваљевске. Литургијским сабрањем началствовао је Његово Преосвештенство Епископ ваљевски г. Милутин, уз саслуживање изабраног Епископа аустралијско-новозеландског г. Силуана и бројног епархијског свештенства и свештеномонаштва, као и појање хорова "Хаџи Рувим" из Ваљева и "Свети Серафим Саровски" из Зрењанина.

Део свечаности били су амбасадор Републике Белорусије г. Владимир Чушев, први секретар Амбасаде Руске Федерације г. Владимир Зелењин, саветник директора Управе за вере Министарства правде г. Мирољуб Радосављевић, начелник Одељења за вере при Генералштабу Војске Србије пуковник др Саша Милутиновић, заменик градоначелника Ваљева г. Драган Јеремић, начелник Полицијске управе Ваљево г. Саша Марковић, представници јавних установа и истакнути привредници нашег краја.

Име Епархије ваљевске и првог јој епископа Доситеја (Николића) летописци бележе с почетка 18. века. Услед разних историјских (не)прилика, катедра је сељена у Ужице и Шабац. Године 1831., за вакта књаза Милоша Обреновића, установљена је Епархија шабачко-ваљевска, која је континуирано постојала до маја 2006. године, када Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве доноси одлуку о обнављању Ваљевске епархије и за првог архијереја поставља Епископа ваљевског г. Милутина, који се до данас налази у њеном трону - трону који је својим светим молитвама утемељио златоусти проповедник вере Христове Свети владика Николај Лелићки. И, како сам каже, част му је велика...

-Ми епископи треба да будемо ревносни као апостоли. "Не живим ја, већ Христос у мени", каже Свети апостол Павле. Благо човеку који то може рећи! Апостол Павле живео је за народ који је преводио у хришћанство. И ја као епископ живим за свој народ, да вас волим, поучим, утешим... Ви сте радост моја! У епархији имамо шездесетак храмова и увек се радујем кад их видим испуњене на богослужењима, беседио је владика Милутин на светој Литургији у Саборном храму.

Српску државу основао је Стефан Немања, а Цркву Свети Сава. Обавезе српских носилаца световне и духовне власти су велике јер се управо са њима, кад земни век, прође морају срести. За протеклих десет година, Епархија ваљевска може се похвалити мноштвом подигнутих и обновљених храмова. Од најлепшег Световазнесењског у Убу до најновијег на ушћу Градца у Колубару посвећеног великом чудотворцу наших дана Светом Нектарију Егинском. Ускоро очекујемо да стигну честице његових моштију и епитрахиљ којим је имењак му старац Нектарије Виталис из Камаризе покривао болестима уневољене, читајући молитве за исцељење. Такође, Ваљевска епархија у врху је Српске Православне Цркве по броју ученика који похађају верску наставу. Најемотивнији тренутак прославе јубилеја свакако је поздрављање са изабраним Епископом аустралијско-новозеландским г. Силуаном (Мракићем), којиј је рођен и одрастао на Петом континенту, али духовно је чедо Ваљевске епархије и епископа Милутина. Школован је широм света, али значајан део у изградњи личности дао му је овај крај и његови великани - војвода Мишић, Десанка Максимовић, Ненадовићи... У години јубилеја, владика Силуан одабран је да одавде крене у родни Сиднеј да Богу служи...

Како обично бива, јубилеји су прилика да се признања доделе онима који су се својим постигнућима истицали. Орден Светог Владике Николаја, владика Милутин доделио је Општој болници Ваљево, Епархијском радију Источник, директору штампарије "Интерклима - графика" г. Љубиши Чеперковићу из Врњачке Бање и Српском хору "Свети Серафим Саровски" из Зрењанина.

-Рађање Епархије ваљевске дело је сагласја Духа Светог и воље Светог Архијерејског сабора. Епископ ваљевски Милутин први је епископ изабран у 21. веку. Служба га најпре води у Аустралију 2003. године, да би три године касније био изабран за првог архијереја обновљене Ваљевске епархије. Од тада, он је неуморни пастир који са својим свештенством и повереним му народом обнавља и умножава богомоље и шири Реч Божју. Како у храмовима, тако и у разним образовним и културним установама (школе, библиотеке, КПЗ и сл.), Епархија ваљевска организује духовна сабрања. Такође, развијена је мисија Цркве при болници - храму Светих Лекара Козме и Дамјана, а од прошле године у касарни "Војвода Живојин Мишић" постоји капела посвећена Светом Владики Николају која молитвено окупља војнике. Одзив за веронауку - 85 одсто у основним и 78 одсто у средњим школама - Ваљевску епархију сврастава у најуспешније епархије Српске Православне Цркве. Развијена је и област медијског мисионарења (Радио Источник, веб сајт, телевизијске емисије у сарадњи са ТВ Ваљево плус и ТВ Храм) и, нарочито важно, доброчинитељска активност. Резултати ове гране највидљивији су били у време поплава 2014. године, када је Епархија ваљевска, уз помоћ сестринских Цркава и епархија Српске Православне Цркве у дијаспори, прикупила велике количине свих врста помоћи за угрожено становништво. Сем тога, Коло српских сестара сваког дана помаже суграђане којима је помоћ потребна. Током прве деценије, у аманет је добијено и пресвлачење моштију Светог Владике Николаја и прибројавање календару светих Српске Православне Цркве и вађење моштију из гроба Светог оца Јустина, подсетио је за трпезом љубави у Епархијском дому јереј Дарко Ђурђевић, секретар епископа Милутина.

"Ваљевски крај биће центар духовности Србије", речи су аве Јустина на које је подсетио Епископ аустралијско-новозеландски г. Силуан. На основу учињеног, јасно је да је ћелијски богомудрац био у праву. -Нека Господ подари снаге и радости женику ове епархије, владики Милутину, коме у име свих епархиота сада благодарим. Он је икона јеванђељског програма који је Бог задао свим апостолима. Његова тајна смирења је искра тајне оваплоћеног Господа, који је себе унизио и дошао у свет ради нашег спасења. Одлазим у Аустралију и носим са собом све вас из Ваљевске епархије. Ви сте део мене и никада вас нећу заборавити нити престати да се молим за вас, поручио је владика Силуан.

Амбасадор Републике Белорусије г. Владимир Чушев боравио је први пут у Ваљеву на изложби белоруских сликара у галерији "Трнавац". Захваљујући архимандриту Михаилу (Биковићу), походио је епархијске светиње и поклонио се моштима светих. Част му је велика што је био део прославе јубилеја. -Од срца честитам десетогодишњицу обнављања Епархије ваљевске. Белорусија је такође православна земља, ми смо браћа. Белорусија сарађује са Србијом у свим областима. Пожелео бих сва добра и благостање Ваљевској епархији и српском народу. Ми планирамо да у скорије време потпишемо и споразум о братимљењу Ваљева са градом из Минске области који се зове Малаздечна, најавио је амбасадор Белорусије г. Владимир Чушев. У име амбасаде Руске Федерације, епископу Милутину и верном народу Епархије ваљевске јубилеј је честитао први секретар г. Владимир Зелењин. Заменик градоначелника Ваљева г. Драган Јеремић истакао је да Град Ваљево сјајно сарађује са Епархијом ваљевском. -Ниједна посета гостију града не пролази без обиласка наших храмова и то је добро, рекао је г. Јеремић и захвалио Епархији ваљевској на добротворном раду, са жељом да у наредним годинама заједно постигну још боље резултате. Честитке владики Милутину, за трпезом љубави, упутили су и саветник директора Управе за вере Министарства правде Србије г. Мирољуб Радосављевић и начелник Одељења за вере при Генералштабу Војске Србије пуковник др Саша Милутиновић.

Сабрање је током агапа у Епархијском дому улепшао Српски хор "Свети Серафим Саровски" из Зрењанина, извођењем традиционалних и патриотских српских и руских песама.

Ј. Ј.

Извор: Епархија ваљевска