Прослава грчког националног празника у Београду

ГрциЊегово Преосвештенство Епископ хвостански Г. Атанасије (Ракита) служио је данас у Патријаршијској капели у Београду, на празник Благовести по грегоријанском календару, благодарење поводом грчког националног празника - Дана ослобођења од турског ропства и успомене на ослободилачке устанке из 1821. године.

ГрциБлагодарењу су присуствовали Његова Екселенција Амбасадор Грчке Г. Христос Панагопулос, бројни представници дипломатског кора, представници Удружења српско-грчког пријатељства и чланови грчке заједнице у Србији.

ГрциЕпископ Атанасије је преносећи поздраве Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, честитао Амбасадору и грчком народу празник Благовести и Дан ослобођења, и подсетио најпре на наше јединство у Христу, а потом и на историјско, пријатељско и достојанствено држање двају народа кроз историју. Замолио је да јелинска заједница у целом свету, у сведочанство овог пријатељства, помогне српском народу у овим временима када сила гази правду и помогне у проношењу истине о српском народу и Косову и Меохији јер се шири неистина и ствара конфузија да би Срби некада могли да се одрекну Косова и Метохије.

ГрциГосподин Амбасадор је са своје стране у име грчке заједнице узвратио поздравима Његовој Светости, изразивши захвалност што им је поново омогућено да благодарење на велики национални празник служе у Српској Патријаршији. Том приликом пренео је уверавања да став грчке државе по питању Косова и Метохије остаје непромењен и да грчки народ, који је и сам кроз историју често пролазио голготе, данашњи дан слави не као обичан дан, него као дан-симбол слободе и стварања сопственог индентитета. Показало се и тада, 1821. године, да је мала група људи успела, насупрот уверењима многих, да пронесе поруке родољубљивости и слободе, које су узбуркале цео Балкан и нашле плодно тло нарочито у Србији али и у осталим балканским земљама. Грчка је данас заокружила свој национални индентитет и постала чинилац мира и стабилности у региону. Међутим, тиме је повећана њена одговорност и обавеза да буде гарант мира.

Рига од Фере Уверени смо да ће се и Србија врло брзо придружити породици европских народа јер она зна да цени жртву својих и наших предака у борби за миран и достојанствен живот на овим просторима, а ми смо у обавези да их преносимо и долазећим покољењима, истакао је Г. Панагопулос.

После благодарења у Патријаршијској капели, одслужен је и помен код споменика великом грчком националном јунаку Риги од Фере, пострадалом од Турака у Кули Небојши у Београду.