Прослава Илиндана у Сансом Мосту и парастос жртвама геноцида на Шушњару

И ове године у Санском Мосту традиционално је прослављен празник великог Божјег пророка Илије 2/20. август. Илиндан за Сањане има велику духовну и молитвену важност, зато и окупља сваке године велики број вјерника како у саборном храму Св. Апостола Петра и Павла тако исто и на Шушњару гдје се велики број вјерника окупио да ода почаст невино пострадалима Србима и Јеврејима жртвама усташког геноцида другог свјетског рата.

Св. Литургију служио је Епископ бихаћко-петровачки г. Хризостом уз саслужење више свештеника наше Епархије. У својој бесједи Владика Хризостом је позвао вјернике, који су се окупили са свих крајева Санске општине али и општине Оштра Лука, да Илиндан мора остати у срцима и душама нашим као дан сјећања на невино пострадале Србе и Јевреје усташког геноцида. Протонамјесник Слободан Вишекруна се захвалио Владици и свима вјерницима и парохијанома што су молитвено- литургијски увеличали овај свети дан.

На гробљу Шушњар служен је парастос невино пострадалима, након слубе Епископ Хризостом се обратио вјерницима али и преставницима власти РС-а и удружења сањана и поштоваоца жртава геноцида на Шушњару. Овај дан, казао је Владика Хризостом; је дан који нико од нас не смије заборавити. Јер би то било понављање геноцида над овим жртвама које овде леже. На Шушњару је од априла 1941. до марта 1942. убијено око 5500 Срба и 50 Јевреја. А само на Илиндан 1941. у Санском Мосту убијено је од стране усташа преко двбије хиљаде Срба. Жеља је била њихова да се коначно ријеши Српско питање у такозваној НДХ-зији. Али у своме настојању да истрјебе Српски народ са ових простора и наше прађедовске земље, није успјела. Ми несмијемо заборавити ове жртв, а ово је порука и другима да, ако хоће да неко памити њихове жртве. Тако исто и они морају памтити ове жртве на Шушњару. Да се овако нешто више никада не понови. Испред споменика на Шушњару цвјеће су положили преставници Општине Оштра Лука, удружења грађана „САНСКА ОГЊИШТА" и многи вјерници.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка