Прослава Преображења Господњег у манастиру у Даљ планини

Прослава Преображења Господњег у манастиру у Даљ планини
Прослава Преображења Господњег у манастиру у Даљ планини
Прослава Преображења Господњег у манастиру у Даљ планини
Прослава Преображења Господњег у манастиру у Даљ планини

На дан када наша Света Црква слави догађај када се Господ преобразио пред својим највернијим Ученицима на гори Тавор и показао им своју божанску славу, онолико колико могу да поднесу, како се пева у тропару Преображења, 19. августа 2018.  године, Епископ осечкопољски и барањски г. Херувим благоизволео је да началствује Божанском Евхаристијом у манастиру Успења Пресвете Богородице у Даљ планини.

Архијереју су саслуживали свештенослужитељи: настојатељ манастира Даљска водица архимандрит Мирон (Вучићевић), протонамесник Ненад Лазић из Тење, јереј Милош Кузмановић из Даља, јереј Драган Сердар из Борова и ђакон Предраг Јелић из Даља.

Поред осталих, светој Литургији је присуствовао начелник Општине Ердут г. Југослав Весић.

Свечану празничну беседу одржао је јереј Драган Сердар: -Преображење је један од највећих догађаја у историји, али оно сведочи и о томе какви ми треба да будемо, данас у ово време. Није то само неки догађај који се десио у прошлости, јер он није био важан само за тај тренутак, него и данас преноси поруку, али и будућим поколењима. Господ је узео своја три Ученика и преобразио се, по речима Јеванђелиста Матеја имао лице светло као сунце и хаљине светле као снег. Ученици су тада доживели божанску енергију и видели силу Божју. Уз Христа су била и два пророка, Мојсије и Илија, који су имали богопознање на гори, Мојсије на Синају, а Илија на Кармилу; њих двојица су ту да посведоче божанску природу Христову. Овом догађају претходило је исповедање апостола Петра коме је дано одозго да је Христос Син Бога Живога. Преображење је својеврсна утеха апостолима пред Христово страдање и потврда да је он Син Божји.

Отац Драган је закључио да преображење треба бити у животу свакога од нас, не само на етичком нивоу, него да буде црквено, покајничко. Литургија је та којом се ми преображавамо из смртиних и пролазних у вечне и непролазне.

На крају свете Литургије, Владика се обратио литургијском сабрању речима: -Икономију спасења, чији је централни лик Господ Исус Христос, и светлост Преображења коју су видели Његови ученици и апостоли, и ми можемо видети. А можемо је видети само ако желимо бити са Богом. Да би били са Богом морамо следити и слушати Реч Јеванђеља, а она нас води ка миру и љубави који су реалност Царства Божјег. Управо нас на то позива реалност овог празника. Са друге стране, морамо имати у виду да је овај манастир духовна оаза где се сусреће човек са Богом и да увек требамо доћи овде, кад год можемо. На тај начин ходимо сигурним стопама ка спасењу и вечном животу.

Славска обележја, колач и кољиво, за ову годину је припремила породица Предић, а кумства за наредну годину се прихватио јереј Милош Кузмановић са својом породицом. Након литургијског отпуста, епископ Херувим се код манастирског извора придружио народу Божјем у духовним разговорима, а потом је у манастирском конаку приређена трпеза љубави.

Извор: Епархија осечкопољска и брањска