Прослава Светог Саве у Атини

Прослава Светог Саве у Атини
Прослава Светог Саве у Атини
Прослава Светог Саве у Атини
Прослава Светог Саве у Атини

Савиндан обележен  свеноћним бденијем и Литургијом у цркви Светог Спиридона Тримитунтског и свечаном Академијом у Амбасади Србије у Атини

У суботу, 25. јануара, четрнаесту годину за редом, Срби у Атини су се окупили у Амбасади Републике Србије, прославили Светитеља Саву, првог српског архипастира и утемељивача Српске Цркве. Протојереј-ставрофор мр Ненад Михајловић, свештенослужитељ при храму Светог Спиридона Тримитунтског у Атинској Архиепископији, преломио је славски колач. Ове године колач и жито припремила је гђа Милосава Милић.

Тропар Светом Сави појали су протојереј Душан Бурсаћ, монах Јевсевије и ђакон Милутин Михајловић.

После ломљења славског колача и Химне протојереј-ставрофор Ненад  Михајловић се обратио деци и родитељима и честитао славу особљу Амбасаде, а подстакнут прекрасним призором мноштва деце окупљене око славског колача поручио је окупљенима да сви треба да запамтимо ову предивну спонтану слику како дечје руке и ми одрасли, заједно, ломимо славски колач у славу светитеља Саве:

„Ова деца окупљена око Светога Саве јесу наш благо; то је оно најлепше што можемо понудити овоме свету, посебно свету у коме данас живимо. Ако на овим темељима изграђујемо дух српског народа, и овако како смо се данас окупили око њега, нећемо бринути о будућности. Ово је четрнаести пут како у овој кући, српској кући, Амбасади, прослављамо највећег сина српског народа.

Питамо се, зашто је Свети Сава преживео, ево, пуних осам векова, зашто је преживело његово дело, због чега се његово дело слави свуда у свим крајевима света где Срби живе?

Слави се овај дан, јер су вредности које је Свети Сава установио, оне вечне вредности, божанске, које се могу свуда и свагда неговати. Само оно што је вредно не подлеже забораву и смрти, не престаје да траје. Сведоци смо тога да никакви насртаји нису могли потамнити лик и дело Светога Саве, нити  га бацити у заборав; никакве идеолошке силе и насртаји нису могли умањити његово дело...

Шта је то што је Светога Саву учинило бесмртним? Љубав према Цркви Христовој и љубав према свом народу учинили су га вечним.

Свети Сава, први српски архипастир, јесте најзначајнији творац и уобличитељ српског културног и црквеног идентитета, просветитељ који је описменио наш народ, црквено га обликовао и увео у ред хришћанских народа,“ казивао је протојереј-ставрофор Ненад Михајловић.

У Атини ради Српска допунска школа у којој се учи српски језик и предају предмети везани за историју, културу и народну традицију, и њеним програмима и активностима чува се српски језик, културно, историјско и духовно наслеђе Срба. При овоме, нарочита заслуга припада атинској цркви Светог Спиридона на Панкратију што атински Срби имају свој кутак где су увек добродошли.

Деца предшколског узраста су започела свечану Академију рецитовањем  о светитељима Симеону Мироточивом и Светом Сави, а у наставку су деца старијег узраста извела кратки драмски рецитал обрадивши  живот и значај Светога Саве. Славље је завршено песмом Тамо далеко, којом Срби из Атине изражавају  своју везаност за своје Отечество, где год да су.

Г. Петар Новаковић, конзул, поздравио је свештенство, монаштво, све Србе и Грке присутне у Амбасади, посебно захваљујући најмлађима на достојном обележавању свога светитеља, Саве.

Наредног дана, у недељу, 26. јануара у 21 часова служено је бденије уочи празника српског светитеља и просветитеља и у продужетку света Литургија, на којој су се верници причестили. Служили су протојереј-ставрофор мр Ненад Михајловић, протојереј Душан Бурсаћ, монах Јевсевије (из манастира Сопоћани, сада на студијама у Атини), као и ђакони Милутин Михајловић и Саша Станојевић.

Зорица Зец