Прослављен Ивањдан, слава манастира Црнчe

Прослављен Ивањдан, слава манастира Црнчe
Прослављен Ивањдан, слава манастира Црнчe
Прослављен Ивањдан, слава манастира Црнчe
Прослављен Ивањдан, слава манастира Црнчe

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије служио је 7. јула 2019. године, на Ивањдан, свету архијерејску Литургију у манастиру Светог Јована Крститеља – Црнчи код Бијелог Поља.

Епископу је саслуживало свештенство Епархије уз молитвено учешће многобројног верног народа. Речима надахнуте архипастирске беседе Владика је сабране поучио о великом и традиционалном Ивањданском сабору у Црнчи, знаменитој и старој светињи која је, како је истакао, ушла у нашу историју по памћењу да се у њој упокојио Свети Арсеније, наследник Светог Саве.

-Доста тога је и заборављено зато што је ова светиња страдала, била понижена, међутим, није била напуштена, њени разрушени зидови су били свети и сабирали народ. Ово је јединствено мјесто, у овим крајевима, да имамо светињу коју никада народ није напустио, иако је пострадала и била до темеља порушена, рекао је Владика, додајући да се у Црнчи одржавао Ивањдански сабор, славила слава тог храма и у најтежим временима. Благодарећи томе, обновила се у наше време ова света црква и зазвонила звона на звонику, а Преосвећени Епископ је изразио наду у Бога да ће се на том месту подићи и манастирски конаци.

-Данас, на овај знаменити дан којег православна васељена слави као велики празник сјећамо се Рођења Светог Јована Крститеља, а његово рођење је предназначило Христово Рођење. Јесте Јован рођен од својих родитеља, али је било вријеме родитељима поодмакло, тако да њихове године више нијесу биле за рађање. Његово рођење је било по дејству Божје милости и благодати, јављено са Неба преко анђела и видимо да је Бог промишљао од почетка о његовом рођењу, беседио је владика Јоаникије и у казао на догађај док је Свети Јован још био у утроби Јелисавете, која се срела са Пресветом Богородицом, он је заиграо у утроби своје мајке и кроз Њена уста прославио Бога и Пресвету Богородицу.

-Како свједочи Свети апостол Лука, он се испунио Духом Светим још у утроби мајке своје и цио његов живот био је у знаку Јеванђеља Божјег. Његов живот је био такав да су људи мислили да је он Христос о Коме су пророци пророковали и Кога су сви народи земаљски чекали, као свог Бога и Спаситеља. Многи су се питали да ли је он Христос Који ће доћи, а он је говорио: Иде за мном Онај Коме ја нијесам достојан одријешити свеза на обући Његовој, казао је Епископ и додао да је велики празник, који је донео радост свом човечанству, био почетак проповеди о оваплоћењу Христовом, Христовом рођењу. Свети Јован Крститељ је рођен шест месеци пре Христа, пре Божића.

-И његов живот је везан у свему за Христа тако да га зовемо Претечом Христовим, онај који је ишао пред Његовим лицем и припремао народ да прими Христа Спаситеља, јер су људи склони запуштености, забораву, њихово срце и мисао огрубе, па нијесу способни да одмах приме ријеч Божју. Зато је Свети Јован Крститељ ишао кроз народ, говорио ријеч Божју и позивао народ да очисти своје срце позивом Господњим: Покајте се, јер се приближи Царство небеско. Измијените своје мисли, своје навике, своја дјела, обратите се ка правој, истинитој вјери, припремите своје душе да примите Божју благодат, да примите Христа Господа и повјерујете у Њега, поучавао је Његово Преосвештенство.

-Ријеч Светог Јована била је оштра, чудотворна и дјелотворна, пророчка и многи су се кајали за своје гријехе и исповједали се, припремајући се за долазак Спаситеља. Ево дивне поуке данас овдје, само од ове службе, да се обратимо на ријечи Светог Јована Крститеља, ништа више нам не треба, да се покајемо и да доживимо да се приближило Царство небеско. Треба много да се измијенимо, да се препородимо, да се оплеменимо, једни са другима измиримо да бисмо се Богу приближили и да би нам Бог опростио наше гријехе, молитвама Светог Јована Крститеља, рекао је Преосвећени Епископ г. Јоаникије.   

На крају службе благосиљан је славски колач, а овогодишњи домаћини великог и традиционалног Ивањданског славља и сабора у Црнчи, браћа Крушчић са породицама предали су део славског колача г. Синиши Вуковићу, који ће бити домаћин славља идуће године.

Бранићемо светиње као што су наши преци бранили Острог и Цетињски манастир

Беседећи током Литургије, коју је на празник Рођења Светог Јована Крститеља, у недељу 7. јула 2019. године, служио у манастиру Црнчи, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије коментарисао је, још увек, актуелну ситуацију у вези са Владиним Предлогом закона о слободи вероисповести, који је, због најављеног отимања храмова и црквене имовине, унео велику узнемиреност и забринутост код верног народа у Црној Гори.

-Наш народ су сналазила кроз историју тешка искушења, а, најновије искушење, скоро да је као у турска доба. Владали су овдје Турци и рушили нам светиње, али их нијесу преписивали на државу, а сад наша власт хоће да их препише на државу - да нека власт, неки министар, ко зна ко може бити тај министар, да ли је крштен, да ли има страха Божјег, да ли има поштовања, да ли је православни, да ли је секташ, сјутра он може да располаже са храмовима, са иконама, са светињама, уколико се то догоди, рекао је епископ Јоаникије.

-Црква се, са својим вјерним народом и свештенством тој великој неправди супроставила. Напоменуо је да је, осим неправде, у питању и лаж, јер се, сматра он, никада ни на једну државу званично нијесу водили храмови, него су светиње, увијек, припадале Цркви. Цркве су припадале Цркви, џамије Исламској заједници, катедрале католичкој Цркви и у то нико није дирао. Нико се није усудио да отима оно што је Божје, што је Богу посвећено. Хоће с тим људи да располажу и то људи који немају вјере, који се хвале да су атеисти, агностици, секташи из нашег народа. Најгори су. Из других народа имају више поштовања, а ми ову грдну непријатност и тешку неправду  доживљавамо од људи који су на власти из нашег народа, констатовао је Владика.

Владика је оценио да власт у Црној Гори, нажалост, то ради заједно са Хашимом Тачијем и Рамушом Харадинајем, са намјером да примене исти закон и да Албанци отму српске светиње на Косову и Метохији:

-Имамо доказе за то, а шта ће нам већи доказ, него што су гласали да државолика творевина Косово, која није призната од већине свијета као држава, уђе у УНЕСКО да би тиме стекли легитимитет да се Пећка Патријаршија и Високи Дечани препишу на Косово, да се препишу Рамушу Харадинају. Исти закон су припремили и на Косову и Метохији само што се он другачије зове, али је исти параграф. И тамо се предвиђа да Приштина преузме српске светиње да се на њих воде, да одатле изјуре српско монаштво, да их претворе у музеје и погазе нашу историју. Зло се чини, надамо се да зла бити неће, али се зло мисли, зло припрема, указао је Преосвећени Епископ г. Јоаникије.

Он је поручио да од нас зависи да ли ће се најављено зло десити, јер је људска и морална обавеза сваког човјека супроставити се неправди, на шта нас позива и Свети Јован Крститељ:

-Он је изобличавао све оне који су творили неправду, нарочито, оне који су на власти, јер њихова неправда, њихов гријех, јавни гријех доноси највеће зло народу. Ми морамо да се супроставимо. Отац Синиша је припремио документ, који сви можете да потпишете, уколико сте својом душом и својим срцем против ове неправде. Уколико неко није, никога тјерати нећемо. Не треба нам никакав фалсификат, треба нам само добра воља, казао је Преосвећени Епископ г. Јоаникије, закључујући:

-Није добро не изјашњавати се против неправде, прећутати. Ако се прећути она ће да узима све више маха. Ако се народ супростави овој неправди неће је бити, неће се никад остварити. Свакако, шта год било, ми нећемо дати наше светиње, бранићемо их као што су наши преци бранили манастир Острог, Цетињски манастир, тако ћемо и ми бранити наше светиње. Не можемо дати да се оне скрнаве, не можемо их дати неодговорним људима да с њима располажу, да од њих праве музеје, да на њима праве своју причу, да их полатине. То желе. Нећу о томе, на овај свети дан, више да причам, вама је све то јасно.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка