Први свештеник на челу државног органа

ПолитикаЗар су јавни послови само за неке, а обавезе за све грађане, одговара на критике нови председник Савета Републичке радиодифузне агенције, тврдећи да свештена лица обављају послове сличне његовом и у САД и ЕУ

Владика ПорфиријеРАЗГОВОР НЕДЕЉЕ - ВЛАДИКА ПОРФИРИЈЕ (ПЕРИЋ)

Чињеница да је први путу новијој српској историји један архијереј Српске Православне Цркве изабран на челни положај једног државног органа изненадила је, али и поделила јавност.

Традиционалне цркве и верске заједнице су избор викарног Епископа јегарског др Порфирија (Перића) за председника Савета Републичке радиодифузне агенције топло поздравиле, а за Српску православну цркву је то поуздан знак да је Србија прешла „велики пут у успостављању зрелог демократског друштва у коме су предрасуде из доба једнопартијског атеизма остале у прошлости".

Али један део јавности у томе, ипак, види недопустиво мешање Цркве у јавне послове државе.

„Пре свега, не видим зашто је то недопустиво. Зар су јавни послови и брига за друштво резервисани само за неке, а обавезе за све грађане наше државе. Ја имам своје име и презиме", каже у разговору за „Политику" владика Порфирије.

„На место члана Савета РРА изабрали су ме, на основу Закона о радиодифузији, посланици Народне скупштине Републике Србије, као представника свих традиционалних цркава и верских заједница. Драго ми је да је именовањем моје маленкости за председника Савета потврђена добра пракса која постоји у зрелим демократским друштвима, попут Сједињених Америчких Држава, у Европској унији, као и у Русији."

Смењивање Ненада Цекића се негде и очекивало, али шта је пресудило да се Ви као епископ прихватите овог веома одговорног јавног посла?

Србија је прешла велики пут у успостављању зрелог и демократског друштва, па ни мој избор на место председника Савета РРА није никакво изненађење. Постоје примери у Сједињеним Америчким Државама и у земљама чланицама Европске уније где се свештена лица налазе на одговорним местима или обављају одговорне послове у држави. Више година сам члан Савета РРА и нема велике разлике у одговорности између председника и осталих чланова. Све одлуке су колективне. Стога, када ми је указано поверење, нисам имао много права да се двоумим.

Разрешење Цекића се доводи у директну везу са спорним јавним позивом за попуњавање места у Управном одбору РТС-а. Да ли је то једини разлог за његову смену?

Чланови Савета РРА су тајно гласали за мој избор, као и за разрешење Ненада Цекића са функције председника Савета РРА. Јавни позив за кандидовање за чланове Управног одбора Радио-телевизије Србије је повод за ротацију у Савету Републичке радиодифузне агенције. Ипак, тешко је говорити о разлозима због којих су чланови Савета понаособ гласали за разрешење Цекића с те функције, а да не узмемо у обзир да сваки члан Савета према Закону мора да ради по сопственом знању и савести. Стога, не могу у име чланова Савета да говорим о резултату тајног гласања.

Да ли је тачно, као што се прича, да је политички утицај са стране утицао на овакву одлуку Савета РРА?

Сензационализам је много година присутан у Србији и по себи не мора да носи тачност и истинитост информације, већ најчешће представља самопромоцију и материјални добитак. Када је реч о раду Савета РРА нема говора о политичким утицајима или партијским интересима.

Шта мислите о предлогу члана Савета РРА проф. др Светозара Стојановића који се залаже за увођење принципа ротације и функције извршног директора?

Принцип ротације је употребљен у овом тренутку и само је колоквијални израз за право стање ствари, а што се тиче увођења институције извршног директора Агенција већ више од годину дана има извршног директора.

Шта по Вама прво треба променити у раду Савета РРА и да ли ће бити извршена ревизија неких одлука, као што се очекује?

Савет и Агенција су већ добро уходани механизми захваљујући раду мог претходника. Драго ми је што имам могућност да радим на добро постављеним темељима и верујем да у даљем функционисању и раду Савета и Агенције неће бити неких великих промена. Чланови Савета ће и даље доносити одлуке на основу Закона, а Цекић и Васић су део тог тима.

Савет и Агенција немају времена да се враћају на старе одлуке, нити ће то чинити, јер предстоји велики посао издавања дозвола за земаљску радиодифузију, као и уређивање радиодифузног простора кабловског емитовања програма. Такође, Савет мора унапред да размишља о будућности радиодифузије и дигитализације. У наредном периоду више напора ће бити посвећено баш овим темама, јер су оне горуће у области радиодифузије. Наравно, не треба заборавити да Агенција редовно прати рад свих емитера и да ће усавршити механизме мониторинга, као и да ће више пажње посветити додатној едукацији емитера који тренутно емитују програм у смислу примене и бољег разумевања прописа Агенције.

Иако је то у надлежности Скупштине, да ли се могу очекивати измене Закона о радиодифузији за које се залаже НУНС?

Могу само да кажем да су се чланови Савета РРА кроз свој досадашњи рад уверили да је потребно унапредити поједина законска решења. Да ли ће до тога доћи - зависи од више фактора.

Како коментаришете оцену проф. др Радета Вељановског да се у раду Савета РРА накупило доста неправилности и да треба размислити о замени целокупног састава?

Свака сугестија о побољшању рада Савета и Агенције је добродошла. Нарочито ако долази од стручњака из области медија.

Што је људима немогуће, Богу је могуће

Да ли ће Ваш плодан духовни и мисионарски рад у манастиру Ковиљ „трпети", јер као челни човек радиодифузије стално ћете бити на ударујавности?

Што је људима немогуће, Богује могуће. Уздам се у Божију помоћ и саучешће и разумевање људи.

Један од најобразованијих српских теолога

Епископ јегарски Порфирије (Перић) један је од најсвестраније образованих српских теолога. У СПЦ кажу да је његов избор уједно и гаранција да ће РРА добити нови подстицај у раду на развоју српског радиодифузног система у складу са законским решењима.

Владика Порфирије (световно име Првослав) родио се 22. јула 1961. године у Бечеју. Замонашио се у Високим Дечанима 1985. године, а годину дана касније дипломирао је на Богословском факултету. Постдипломске студије из области Светог писма Новог завета завршиоје 1990. године у Атини. Широј јавности постао је познат када је као игуман манастира Ковиљ држао веома посећена богословска предавања. Владика Порфирије се посебно залагао у раду против разних деструктивних верских секти, али и помагао младим људима да оставе дрогу. Мајски Свети архијерејски сабор 1990. године изабрао га је за викарног епископа при Епархији бачкој. Докторирао је на Богословском факултету у Атини 2004. године на тему „Могућност познања Бога код апостола Павла по тумачењу светог Јована Златоуста".

Извор: Политика, 10.8.2008. - М.П.