Радионичарска настава у лозничким школама

Радионичарска настава у лозничким школама
Радионичарска настава у лозничким школама
Радионичарска настава у лозничким школама
Радионичарска настава у лозничким школама

На Врбицу, радосни празник првенствено деце, Црквена општина новолозничка организовала је радионичарску наставу у свечаној сали парохијског дома у којој су се сабрали ученици основних школа Јован Цвијић, Доситеј Обрадовић и Вук Караџић и њихови учитељи и вероучитељи са благословом свештеника Славише Марковића, старешине цркве Вазнесења Господњег у Лозници.

-Били смо сведоци једног наставног процеса који је текао веома спонтано, са пуно љубави, дечјег смеха и радости, а приложени видео снимци и фотографије сведоче једно методичко савршенство. Сви ученици су били укључени у наставни процес и сви су били радосни, пуни здравог такмичарског духа. Такмичили су се у креативности, размењивали материјале, идеје, певушили и стварали ослобођени од рада под притиском традиционалне наставе, а са друге стране жељни да се докажу, да се истакну, да покажу знање и да доста тога сазнају, истакла је један од организатора сабрања проф. Сања Симић де Граф и додала:

-Радионица коју смо осмислили је увод у један велики пројекат који обухвата више основних и средњих школа, а циљ нам је да од Лазаревве суботе па преко Страдалне седмице имамо сваки дан испуњен различитим активностима посвећени највећем хришћанском празнику Васкрсу. Имали смо и припремне активности за радионицу попут радионичарске наставе у ОШ Вук Караџић кроз корелацију различитих предмета са Васкрсом и израде паноа, а у ОШ Јован Цвијић ученици су правили и сапуне и каширане иконе. Циљ ове радионице је да продукти ове наставе буду изложени за Васкршњи базар и да се обезбеде средства у хуманитарне сврхе. Тој акцији прикључила се и професорка посластичарства Економске школе у Лозници Дејана Лазаревић чији су ученици-посластичари правили посне колаче украшене васкршњим мотивима који ће такође бити изложени на Васкршњем базару.

-Сама ова радионица у свечаној сали парохијског дома окупила је око 150 ученика и њихових наставника и вероучитеља где су деца млађих разреда различитим техникама украшавали јаја и правили васкршње украсе. Оно што нас је посебно обрадовало је да је било и заинтересованих родитеља који су учествовали у радионици-тако да је наш наставни процес постао вишедимензионалан и слојевит. Заправо, слободно се може рећи да смо овде обрисали све оне границе ко је наставник а ко ученик у позитивном смислу јер су деца показала изузетну одговорност и спремност да науче не зато што морају већ зато што искрено желе, а да будемо и ми сасвим искрени-били смо веома изненађени креативношћу ученика. Импресивно је да су малишани у своју инвентивност укључили образновне ресурсе и претраживали интернет порталеи међусобно размењивали искустваи идеје на који начин се може најлепше урадити пројекат. То је, иначе, нешто што је у настави данас не само пожељно већи неопходно али овај пут иницијатива није од наставника већ од деце-дакле, задивљујући степен мотивације. Радионицу смо започели учешћем ученика у Литургији, истакла је проф. Сања Симић де Граф.

Видео-прилози:

Организатори радионичарске наставе благодаре Црквеној општини новолозничкој, свештеницима Славиши Марковићу и Зорану Петровићу и ђакону Бранку Митрићу који су били велика подршка проф. Сањи Симић де Граф и вероучитељима Драгани Деспотовић и Предрагу Митровићу, као и осталим учесницима вероучитељу ђакону Сретену Тадићу, вероучитељу Немањи Јевтић, учитељицама Гордани Симић и Мирјани Ћосић, директору ОШ Вук Караџић Анети Ракић, учитељу Миленку Мандићу, учитељицама Жељки Дејановић, Миланки Томић, Оливери Милановић, Миланки Васиљевић, Снежани Цветиновић и Милици Стефановић, професорки италијанског језика Мирјани Марковић, учитељицама у ОШ Јован Цвијић Наташи Милановић и Јелени Лазаревић, професорки посластичарства Дејани Лазаревић и њеним ученицима посластичарима, спонзорима - продавницама Женева и Сјај, као и пекари Четири брата и њеном власнику г. Митровићу. Пројектом је координирала професорка енглеског језика Сања Симић де Граф.

Сања Симић де Граф