Раскол у Организацији исламске конференције поводом Косова

МОСКВА/БАКУ, 11. марта (Танјуг) - На заседању експерата пред седницу Савета шефова дипломатије земаља чланица Организације исламске конференције (ОИК) избиле су оштре несугласице око покушаја Турске да се у завршни документ за 11. самит те организације унесе одредба о признању независности Косова, пренели су данас руски медији из Дакара.

Позивајући се на писање турске штампе и изјаве дипломата Азербејџана, од којег се отцепила јерменска енклава Нагорно-Карабах, медији су навели да је Турска желела да унесе одредбу о признању независности Косова, али су друге земље, пре свега, Азербедјжан, Египат, Судан и Индонезија, биле против те иницијативе.

На крају је у документ унета само тачка о "солидарности са народом Косова", а Турска је најавила да ће наредних дана у Дакару, главном граду Сенегала, наставити да брани своју позицију на састанцима министара и председника земаља ОИК.

Сецесију Косова су до сада од муслиманских земаља признале Албанија, Турска, Малезија, Авганистан и Сенегал, а слично решење планирају и Саудијска Арабија и Уједињени Арапски Емирати, подсетили су руски медији.

Састанак министара иностраних послова ОИК је припрема за сусрет шефова држава,1 3. и 14. марта, а у Дакар ће отпутовати и руски министар иностраних послова Сергеј Лавров, јер Русија од јуна 2005. има статус посматрача у тој организацији која окупља 57 земаља.

Најављујући дводневни боравак Лаврова у Сенегалу, представник руског Министарства иностраних послова Михаил Камињин је рекао да је сарадња Русије и исламских земаља веома потребна сада "када се међуанродна заједница суочава са све већим бројем појава међуконфесионалног несхватања и удаљавања".