Расте број кинеских хришћана, док православни хришћани заостају

Кина, званично атеистичка земља која брзометно прелази у хришћанство, има изгледе да постане највећа хришћанска земља на свету са око 250 милиона хришћана до 2030. године, осим једне групе – православних хришћана.

Јанг Фенганг са Пердју универзитета рекао је да је од 1980-тих кинеска хришћанска заједница расла просечно за 10 процената годишње. Пју Рисерч је фиксирао њихов број на 67 милиона или отприлике око пет процената укупног становништва копнене Кине 2011. године.

Међутим, једино ако се неко право чудо деси, заједница православних хришћана – која је најбројнија хришћанска група због својих географских и историјских трагова у Кини – неће се увећати.

Садашње процене претпостављају да их је мање од 0.1% становништва и да ће остати у том броју у догледној будућности.

Од када је Комунистичка партија Кине дошла на власт, религије са Запада су толерисане, али законом су биле забрањене у земљи. Ово је није био случај са Православном Црквом.

Према чланку објављеном у листу Економист, православно хришћанство има правне захтеве у Кини, јер има историјске корене који датирају из 17. века.

У северној Кини две заједнице исповедају православну веру већ три века: Албазинијанци који су руског порекла и Евенки који живе близу границе са Сибиром. Православље се проширило до Харбина и Шангаја и скоро да је нестало током комунистичког режима. Данас, постоји око 15.000 хришћана који су углавном нису повезани са свештеницима и црквеним вођама.

У међувремену, хришћанске заједнице се окупљају у већински подземним црквама и у кућама које служе као цркве. Већина кинеских хришћана су приморани да иду у подземље, јер има веома мало богослужбених места у којима се може окупљати.

Међу кинеским комунистима постоји бојазан због растуће популарности хришћанске доктрине, јер се боје да ће превладати доктрину владајуће партије. Ово је дошло у жижу интересовања током недавног прогона кинеских хришћанских заједница у местима попут Венџоуа, који је познат и као Јерусалим Истока, где бесни масовни прогон хришћана од априла ове године.

Извор: ОЦП