Руски културни институт у Бечу: изложба о Цркви између 1941. и 1945. г.

Једна фотодокументирана изложба о драматичној историји Руске Православне Цркве за време Другог светског рата 1941-1945 отворена је до 16. маја у Руском културном инститту у Бечу (на Брамсплацу 8).

Ова изложба је, као што је то директорка овог Института Татјанa Мишуковскa на свечаном отварању изложбе истакла, стоји у вези са предстојећом 75-годишњицом напада немачког Вермахта на Совјетски Савез (22. јуна). Руско-православни свештеник у Бечу Вјачеслав Шибанов је објашњавао фотографије на којима су приказане потресни исечци из живота и борбе Православне Цркве у Русији под игом стаљинистичког злостављања и немачких националсоцијалиста.

На изложбеним фотографијама се налази и једна Митрополита Сергија (Старгородског; 1867-1944). Он је почев од 1927.г. био местобљуститељ московског патријарашког престола. На дан немачког напада 22. јуна 1941.г. на Совјетски Савез позвао је све вернике на одбрану отаџбине. У преговорима са Стаљином 1943.г. овом Митрополиту је пошло за руком да издејствује нека олакшања у иначе под комунистима угњетеној Цркви и верницима. Митрополит Сергије је 8. септембра 1943. г. једногласно изабран за Патријарха Москве и целе Русије, на коме положају је остао до своје смрти 1944.године.

На сликама се могу видети грађани под Лењинградском блокадом како траже душевну утеху у храмовима. Лењинграђани су традиционалне ускршње колаче - ”куличе” месили од ситних мрвица хлеба, дочаравајући празничну радост.

На изложби се могу видети и слике Кирила Павлова који је ратовао као млади солдат у Стаљинграду. Доцније је био послан у Аустрију, да би  1946. г. ступио у богословију. Доцније ће он постати исповедник Патријарха Алексија II (1990 -2008).

У оквиру отварања ове изложбе приказан је и филм  ”Свештеник” снимљен 2009/2010.г. у режији Владимира Хотиненка. Овај филм приказује животни пут свештеника Алексија Јонова, који је припадао свештеницима који су деловали у оквиру ”Псковске православне мисије” за обнову црквеног  живота у областима као што су епархије у Пскову, Новгороду и Петрограду које су биле окупиране од 1941. до делом 1944. године.

Извор KPA – припремио протођакон ЗА