Руски Патријарх служио у Сао Паулу

Последњег дана посете Латинској Америци Предстојатељ Руске Православне Цркве одслужио Литургију у Саборној цркви Светог апостола Павла. У недељу о митару и фарисеју, 21. фебруара 2016. године, Његова Светост Патријарх московски и све Русије Кирил одслужио је Божанску Литургију у Саборном храму Светог апостола Павла Бразилске митрополије Антиохијске Патријаршије у граду Сао Паулу.

Његовој Светости саслуживали су: архијереји Антиохијске Патријаршије Митрополит Сао Паула и свег Бразила Дамаскин; Митрополит мексички, венецуелански, карипски и све Централне Америке Антоније; Митрополит буеносаирески и аргентински Силуан, Епископ едески Роман, викарни епископ Бразилске Митрополије; док су са стране Руске Цркве служили углавном иста лица која су служила у граду Бразилу.

Божанска Литургија је служена на црквенословенском и португалском језику. На богослужењу су се молили представници руске и сиријско-либанске дијаспоре у Бразилу који су топло поздравили предстојатеља Руске Цркве. Међу верницима су запажени гувернер  државе Сао Паула Жералд Алквин, градоначелник Сао Паула Фернандо Хадад, руски амбасадор С.П. Акопов, надбискуп Сао Паула кардинал Одилиу Педру Шерер, чланови дипломатског кора акредитовани у Сао Паулу, представници Католичке Цркве у Бразилу и других верописповести. После прочитаног јеванђељског зачала, Патријарх Кирил је произвео проповед. На сугубој јектенији произнете су прозбе за хришћане „прогоњене на Блиском истоку и у другим земљама“. Његова Светост је прочитао молитву за мир на Блиском истоку.  

По завршетку Литургије поглавара Руске Цркве је поздравио Митрополит Сао Паула и свег Бразила Дамаскин, који је подарио руском патријарху икону светих равноапостолних Петра и Павла.

 У свом обраћању Патријарх Кирил је, између осталог, заблагодарио свима присутнима на молитвама за прогоњене хришћане у Сирији, Либану и Ираку. „Хоћу да вам благодарим на вашем топлом односу према нашој Цркви, за ону љубав коју гајите према нашем народу. Наше две Цркве, Московска и Антиохијска, показују пример братских односа испуњених аутентичном љубављу једне према другој. И у овом величанственом храму желим изразити благодарност и захвалност Његовом Блаженству Патријарху антиохијском Јовану на свим напорима које он данас предузима са својом Богом спасаваном паством Антиохијске Патријаршије... Данас су страдања хришћана на Блиском истоку, као и у целом свету, по милости Божијој, централна тема и предмет свеопште забринутости. Мислим да је у том погледу умногоме послужио мој сусрет са Његовом Светошћу Фрањом, Папом римским, и потписана декларација.

У наставку је Патријарх истакао да његова држава и Црква предузимају све мере како би слали хуманитарну помоћ преосталим хришћанима и другима у овим ратом захваћеним земљама.

„Данас напуштам Бразил и Латинску Америку, и ово је моја последња могућност да се Латиноамериканцима, Бразилцима и изразим своју велику захвалност на вашој љубави, на вашем гостопримству коју сам осећао у овој земљи. У основи овог гостопримства налази се хришћанска љубав, која је у основи сваког истинског мира и најбоље је средство за постизање праведности. Нека Господ чува Бразил, Латинску Америку, наше Цркве, и нека нам помогне да изградимо нови живот, без конфликта, без насиља, без лажи, без покушаја једних да господаре над другима! Нека Господ чува своју творевину.“

У спомен на заједничко богослужење Патријарх Кирил је уручио Митрополиту бразилском Дамаскину панагију и крст. Панагију је такође уручио Епископу едеском Роману, а крст секретару Бразилске митрополије архимандриту Димитрију. Самој саборној цркви уручио је копију Иверске иконе Матере Божје.

Гувернер државе Сао Пауло примио руског Патријарха.

После богослужења у Саборној цркви Светог Апостола Павла дошло је до сусрета Његове Светости Патријарха Кирила са гувернером државе Сао Пауло Жералдом Алквином. Патријарх је изразио радост што је имао прилику да се у овој држави сусретне са својим духовним чедима, као и са црквеним и државним великодостојницима ове земље.

„Општа хришћанска платформа постоји међу народима Русије и Латинске Америке. Значајно је то што је овде очуван активан верски живот, мада, наравно, постоје и изазови и проблеми. Важно је веома што народ Бразила налази у себи снаге да превлада те проблеме ослањајући се на онај дубоки, духвно-морални темељ који се гради на хришћанској вери. Имао сам могућност да пред разним аудиторијумима и разним поводима изразим своју симпатију према бразилском народу. Сусревши се с Вама желим да то још једном изразим.“

Поглавар Руске Цркве се обратио и надбискупу Сао Паула кардиналу Обилију Педру Шереру: „ На Католичкој Цркви у Латинској Америци лежи огромна одговорност за судбину народа, јер то је већинска Црква, пожелевши свештенству и вернима Римокатоличке Цркве Бразила да „превладају све изазове који проистичу често из греховне природе човека, који се неретко оправдавају и поново се гнезде из неправедног схватања толерантности и човекове слободе“.

У свом говору гувернер је изјавио: „ За нас је велика радост и велика част што смо примили Вашу Светост овде у Бразилу, у држави Сао Пауло... Ми смо почаствовани Вашим доласком и надамо се да ће допринети учвршћењу хришћанских вредности, хришћанских начела у Латинској Америци.“ Гувернер је нагласио важност сусрета на Куби Патријарха Кирила и папе Фрање.

Пријем у Бразилској митрополији Антиохијске Патријаршије

Фебруара 21, у Сиријском друштвеном клубу у Сао Паулу приређен је пријем у част посете Патријарха руског Кирила, у коме су учествовали архијереји Антиохијске Патријаршије, чланови званичне делегације Руске Цркве, многи представници сиријске дијаспоре у Бразилу и друге високе личности. У свом обраћању руском Патријарху Митрополит Дамаскин је заблагодарио на високој почасти што је посетио његову Бразилску Митрополију, началствовао богослужењем у његовом Саборном храму. По његовим речима, ово богослужење има велики значај за сиријску општину која осећа љубав и подршку Поглавара и свих верујућих Руске Цркве.

Православни Антиохијци су се појавили у Бразилу у другој половини 19. века. Јануара 1897. свештеник Муса Абу Хајдар одслужио је прву литургију у Сао Паулу, после чега је кренула изградња православног храма који је освећен 1904. године. Савремена Саборна црква Св. Апостола Петра и Павла је изграђена 1942-1945.  у стилу Св. Софије у Цариграду. Ова црква спада у једну од главних атракција града и обавезно је место обиласка туриста.

На завршетку посете Бразилу Свјатејши Патријарх Кирил је посетио Благовештењски храм Руске Православне Цркве у Парку независности Бразила у Сао Паулу. Овде га је дочекао Епископ аргентински, бразилски и јужноамерички Леонид са старешином храма свештеником Дионисијем Казанцевим. У спомен на посету овоме храму сверуски Патријарх је уручио икону Матере Божје „Неопалима купина“ и заблагодарио је оцу Дионисију на његовој непрестаној бризи о православној руској заједници и усрдном мисионарском раду. У овој цркви се редовно служи, она организује дечја дружења, културне вечери, сакупља одећу и намирнице за старачке домове. При храму се налази и библиотека класичне и дечје литературе, и ту се организују курсеви португалског за почетнике.

Испраћај Патријарх Кирила за Москву

После посете Благовештењском храму Патријарх Кирил и пратња упутили су се 21. фебруара увече  на аеродром у Сао Пауло.

Извор: Московска Патријаршија (превод Информативна служба СПЦ)