Са љубављу и поштовањем Светом Стефану Пиперском
У суботу 5. октобра 2013, на Михољске задушнице, чланови Црквеног одбора Жупе Никшићке и мјештани овог приградског насеља, обишли су темеље куће у којој је рођен Свети Стефан Пиперски у мјесту Губељ у Кутима.
Акцији уређења локалитета, гдје је пронађена каменица са које се некада пила вода, као и извор у којем и данас има воде и који ће се обновити, претходила је молитва надлежног пароха протојереја Василија Брборића.
Он је, у пригодној бесједи, казао да је сабрање на остацима куће великог угодника Божјег Стефана Пиперског, воља народна и благослов Светитељев, и као што Свети Отац наш Василије „има“ цркву на темељима куће у којој је рођен, тако ће, ако Бог да, бити и на овим темељима. Тим богоугодним чином, рекао је свештеник Брборић, благослов Божји задобиће мјесто Кута и цијела Жупа.
„То ће бити црква у којој ће бити прослављен Бог и Свети Стефан, наш велики молитвеник и заступник пред Господом“, нагласио је протојереј Василије.
Он је, благосиљајући започети посао, додао да је осим градње цркве, важно градити и онај унутрашњи храм, храм који постоји у сваком човјеку, а задобија се постом, причешћем, молитвом у дому Господњем.
Планирано је да се на оближњем брду ускоро постави крсно знамење, висине око седам метара, које ће бити украшено златном бојом и обасјаваће цијелу Жупу Никшићку.
Један од најстаријих житеља Жупе, старина Милош Миња Бечановић (рођен 1921), иначе власник имања на којем ће се градити црква, памти да је 1935. од народа сакупљан прилог за градњу храма, али тај наум, на жалост, до данас није остварен. Милош Бечановић је напоменуо да Свети Стефан Пиперски потиче из породице Бумбуловић, а не Крулановић, како се у народу сматра, и да је он „Светац свих нас“. Један дио имања он намјерава да поклони Цркви, а други треба да се откупи, јер га је и он у прошлости два пута откупљивао и наглашава да то није било нимало лако. Након тога може почети градња цркве. Са његовим одобрењем имање је очишћено, а наредних дана ће се одслужити и Света Литургија.
Овом приликом сакупљено је око осам метара дрва за огријев, што је старина Милош Бечановић приложио манастиру Светог апостола Луке у Жупи Никшићкој.
Извор: Епархија будимљанско-никшићка