Са прославе Светог Василија у Никшићу

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије служио је данас, на празник Светог Василија Острошког, Свету архијерејску Литургију у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу, а у присуству вјерног народа прослављена је и храмова слава ове светиње.

Владика Јоаникије НикшићЊеговом Преосвештенству Епископу будимљанско- никшићком г. Јоаникију, на данашњи празник, саслуживало је бројно свештенство и монаштво Епархије будимљанско-никшићке. Празнична архијерејска Литургија и храмовна слава сабрала је велики број вјерног народа, којима се ријечима архипастриске бесједе обратио Преосвећени владика Јоаникије. Он је говорио о тешкој историји српског народ, у којој су два најтегобнија догађаја била спаљивање моштију Светог Саве, после Косовске битке и укидање Пећке Патријаршије, а, по његовим ријечима ништа боље није било ни у вријеме земног живота Светог Василија Острошког. Тада су Турци уморили Свете Патријархе – Јована Кантуха и Гаврила Рајић, који је, иначе, Светитеља Василија и поставио на никшићку катедру, мученички је пострадао и Свети свештеномученик Пајсије Требјешанин, а спаљене су и Свете мошти великог духовника и преподобног оца Острошког Исаије од Оногошта. Ове погибије су биле заиста тешке, али ипак нијесу могле да угрозе народ, као што је то чинило унијаћење, које је, под изговором тадашњих великих европских интеграција, почело управо од Црне Горе, из славног Цетиња.

- У таквим временима Господ је подигао младића Стојана из Херцеговине и упутио га у манастир Завалу да се описмени.Тада су наши манастири живјели и цвјетала духовност у светињама, а многи млади се одлучивали да иду крстоносним путем, путем Светог Саве. Тим путем кренуо је Свети Василије Острошки од младих дана и он је по много чему сличан Светом Сави, па помишљамо да је Господ, видјећи страдања свог народа у вријеме спаљивања моштију првог српског архиепископа, предвидио и послао у овај свијет Светог Василија Острошког да очува јеванђеље Светог Саве, да очува вјеру, светиње и свој народ. Није ли Светом Сави сличан и по томе што се везивао за Свету Гору Атонску и што је тамо одлазио, напајајући се на живим изворима православне духовности, на светим и чистим изворима Јеванђеља Божијег и правог духовног искуства. То је толико утицало на њега да се склањао у испоснице, не само у Острошку, него и многе друге по овим горама, како би се Богу молио и напајао Духом Божијим, а Божански мир и свјетлост преносио својој пастви духовној, казао је Епископ Јоаникије.

Он је додао да је Господ Светог Василија, који је много трпио од Турака и унијата, за његову побожност, вјерност, истрајност, молитве и испосништво наградио чудотворним моћима и силом благодати Светог Духа, те је био чудотворац и исцјелитељ, просветитељ и апостол Христов још за живота, а чудотворство његово умножило се и после упокојења, преко Светитељевих моштију.

- Он је у своју душу смјестио Бога живог и у свом срцу направио храм Христу распетом и Васкрслом, напојио се Духом Светим тако да се сво духовно благо из његове душе преносило и на његово тијело. Ту је тајна његовог великог чудотворства и непрестаног чудотворења. Колико је душа препородио, облагодатио, просветио и вратио из грехова, колико их је на пут прави извео, исцијелио и душом и тијелом, то је само Богу познато. У овим временима, која су заиста тешка, благодат Светог Василија и његов молитвени покров штите овај народ и чува његову душу, вјеру, осветљава лице и то нас посебно радује, рекао је Његово Преосвештенство Епископбудимљанско- никшићки г. Јоаникије.

Током данашње Свете архијерејске Литургије обављено је причешће вјерника, а храмовна слава Саборне цркве Светог Василија Острошког, прослављена је освештањем и резањем славског колача.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка