Саборовање хорова поводом 100 година од Гучевске битке
Свечана академија и саборовање хорова поводом стогодишњице Гучевске битке
Црквена општина Бања Ковиљача обележила је стогодишњицу Дринске и Гучевске битке традиционалним саборовањем хорова, као и свечаном академијом на којој су свештенство и верни народ Бање Ковиљаче, Трбушнице и Горње Ковиљаче прославили великане, оживели прошлост и са вером у Бога наставили пут у вечност.
Програм у свечаној сали компекса „Пејак Хандел“ започели су драмски уметници КУД Караџић из Лознице који су речју приближили време страдања нашег народа у току Првог светског рата. -Тачно пре сто година моћна аустроугарска сила одлучила је да нападне напаћену и од Балканских ратова измучену земљу Србију и заувек је избрише са карте Европе. Желели су да оскрнави светиње, чекићају гробове, опустоше огњишта, обезглаве домаћине, злостављају српске мајке, сестре и кћери, поробе народ и завладају земљом. Још се нису зацелиле ране српских војника, а већ су се зачули пуцњи преко Дрине и све до Цера , Мачковог Камена и Гучева.
На спаљеним огњиштима остала су побијена тела српских домаћина и њихових чељади. Овакву слику однео је у свом срцу преко Гучева, Албаније и Солунског фронта, Момчило Гаврић, најмлађи каплар на свету и јунак из наше Трбушнице.
На Гучеву се 55 дана водила битка изнад облака. Отворило се небо, киша је данима падала и испрала последњу кап крви из тела српских војника и натопила планину Гучево и српску земљу. Од тада је прошао један век, а још се пуши из земље крв предака наших, који се нису борили само за себе, већ за време, векове и потомке.
Путевима предака, речју и срцем присутне је водио мр Драган Крсмановић, историчар из Ужица, који је говорио о тешким страдањима нашег народа, моралном лику српског војника и полагању живота за веру и Отаџбину.
Наступили су Шабачко певачко друштво, мушки хор Невен из Шапца којим је дириговао мр Бранко Ђурковић, Црквени хор „Света Три Јераха“ из Крупња којим је дириговао проф. Горан Андрић и Црквени хор „Сабор српских светитеља“ из Бање Ковиљаче који је водио протођакон Зоран Кокановић. Црквени хор из Бање Ковиљаче је прославио овом приликом и своју крсну славу и обележио десетогодишњицу свога постојања
Најснажнији утисак су оставиле песме које су хорови заједно извели: Хвалите, Српкиња, Ово је Србија, Востани Сербије и Тамо далеко. Чуле су се и речи песама Плава гробница, Наши дани и Дарја Александровна.
Академији су присуствовали синови Момчила Гаврића, најмалађег каплара на свету, и Олга Исаков, кћерка угледног ковиљачког свештеника Миливоја Исакова, који је са верним народом градио храм који је требао бити спомен костурница јунака Првог светског рата. Храм је срушен, а још увек темељи и крипта који су сачувани нису враћени Цркви. Зачуо се глас који позива да се историјска неправда исправи и темељи храма врате Цркви, а две улице у Бањи Ковиљачи понесу имена Гучевских јунака и Момчила Гаврића.
Све је било свечано, а истовремено дирљиво. Чули су се аплаузи, видели уздаси, проливале сузе и пробудила нада за нова бесмртна и непролазна дела.
Свештеник се на крају обратио и заблагодарио свима који су помогли одражавање академије, свима који су дошли и посведочили да је потребно да проносимо славу предака који си животе положили за веру и Отаџбину. Уручене су благодарнице и дарована књига о Момчилу Гаврићу свима који су понели велико бреме за вечна и непролазна дела оплемењена љубављу и осведечена вером.