Сабрања у Епархији будимљанско-никшићкој

Сабрања у Епархији будимљанско-никшићкој
Сабрања у Епархији будимљанско-никшићкој
Сабрања у Епархији будимљанско-никшићкој
Сабрања у Епархији будимљанско-никшићкој

Сабор Кола српских сестара Црне Горе. Епископ Јоаникије освештао темеље храма Светих Сергија и Вакха. Јелеосвећење у Ђурђевим Ступовима. Духовни живот српске науке. Литургија у Намастиру код Андријевице.

После свете архијерејске Литургије коју су, у манастиру Ђурђеви Ступови, на празник Светих бесребреника Козме и Дамјана, 14. јула 2019. године, служили Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије и Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије, одржан је сабор Заједнице Кола српских сестара Црне Горе.

Сабору који се, по благослову митрополита Амфилохија и епископа Јоаникија, одржао у древној немањићкој задужбини Ђурђевим Ступовима, присуствовале су, у великом броју, председнице и чланице Кола српских сестара из Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке.

Сабрање је поздравио надлежни Епископ, Владика будимљанско-никшићки г. Јоаникије, који је навео да се од раније говорило о оваквом окупљању у Беранама, али се то из много разлога до сада није могло бити остварити.

-Обнављањем Кола српских сестара „Светог Симеона Мироточивог“ у Беранама, које ће деловати под окриљем беранског Саборног храма, данас су, овдје, сестре које ће да дочекају све који су се сабрали, благословом Његовог Високопреосвештенства нашег Митрополита Амфилохија и по жељи свих Кола српских сестара. Диван догађај данас у Ђурђевим Ступовима и ред је да дођете овдје, у стару Рашку земљу, у Васојевиће, у ову древну светињу. Ова светиња потиче, говорило се, с почетка 13. вијека, али је светиња овдје била утемељена и раније, још у 12. вијеку. Имамо гроб ктитора, који је подигао овај манастир и од свих натписа једино се сачувао тај о ктитору и о Светом Ђорђу коме је овај свети храм посвећен. Имамо повељу, ниједног значајнијег и старијег документа нема од ове повеље. Таквих докумената, као што их имамо у манастиру Морачи, Острогу, Пиви, Цетињском манастиру, тамо је у камену уклесан, и у многим другим светињама, имамо на претек и држава би требала да уважи таква предања и завештања, рекао је Преосвећени Епископ.

Он је изразио наду да ће искушење које сада сналази Цркву у Црној Гори убрзо проћи, а проћи ће, по речима владике Јоаникија, ако се будемо сви заједно супроставили злом науму, злој намери и то је, као што каже Његош, наша дужност најсветија.

-У сваком случају, овај наш данашњи сабор је у име Божјег човјекољубља, у име љубави Божје, у име Божјег милосрђа, јер Коло српских сестара, од кад је основано, помаже тамо гдје треба, не гледајући ни на странке, ни на партије, чак ни на разлику вјере, него помаже ономе коме треба као човјеку. Од свих пошасти које овај свијет сналазе, најстрашније су духовне пошасти, најстрашнија је лаж, која може да ухвати и да оскрнави душу човјечију, а може да оскрнави и народ ако се њој не супроставимо. Супростављамо се вјером, истином, правдом, трпљењем, братољубљем и добротом, а кад треба морамо се и борити, онако као што смо научили, као што су нас наши преци завјештали, поручио је епископ Јоаникије.

У име новоформираног Кола српских сестара „Светог Симеона Мироточивог“ из Берана, речима добродошлице обратила се гђа Јелена Обадовић, председница:

-Ми смо новоформирано Коло, настало по благослову владике Јоаникија. Сабрани смо у име љубави и вјере. Надамо се да ћемо да трајемо на многаја љета и да наш рад буде по принципу осталих кола, што подразумјева доброчинство, духовност, очување српске традиције, културе и образовања.   

Поднети су појединачни годишњи извештаји Кола српских сестара Црне Горе и планови за даљи период. Председница Заједнице Кола српских сестара Црне Горе гђа Драгица Спаић, која је уједно и председница Кола српских сестара Херцег Новог, поднела је извештај са сабора Кола српскух сестара Србије, региона и дијаспоре, којима је, прошле године у Крагујевцу, а ове у Нишу, присуствовала заједно са заменицом гђом Сенком Дурутовић, председницом Кола српских сестара „Косовка дјевојка“ из Никшића.

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије освештао је 14. јула 2019. године, на празник Светих Козме и Дамјана, темеље цркве Светих Сергија и Ваха која ће се градити у Ђулићима код Андријевице. Храм подиже г. Зоран Ђерковић за покој душе брата Срђана.

Владика Јоаникије је беседио окупљеним верницима:

-Подизање храма је велико Божје дјело. Храм у Ђулићима почиње да гради г. Зоран Ђерковић, ктитор, а у овој светој намјери подржавају га сви љубављу, добрим жељама, молитвама. Он, како смо чули, има посебан мотив да подигне цркву Светог Сергија, за покој душе свог брата Срђана, свакако, и за покој душа његових предака и за напредак потомства. Подиже је са жељом да она послужи цијелом овом мјесту, да је посвети Богу и Светим Сергију и Вакху, а да буде на употребу Цркви Божјој и вјерном народу, који ће се овдје сабирати, крштавати, вјенчавати, светим службама Божјим присуствовати, светим тајнама причешћивати и душе своје освећивати.

-Храмови Божји се подижу и посвећују слави Божјој да бисмо се преко свете службе приближили Богу, оплеменили Божанском љубављу, уздигли изнад наших слабости, наших подјела, наших зависти, неслоге, да би се међу нама зацарили мир, слога и доброта. Лијепо је што подижемо цркву свецима, који у овом крају немају цркве, а велики су Божји угодници. Свети мученици Христови, с почетка 4. вијека, су, као Свети Георгије и Свети Димитрије, презрели славу овог свијета и високе чинове у римској војсци и, не плашећи се никакве земаљске силе, исповједили име Божје. Хришћанство је побједило и препородило незнабожачку римску империју зато што је имало људе као што су Свети Сергије и Вакхо, родом из Рима; пострадали су на истоку, а познати су широм васељене, беседио је Његово Преосвештенство.

-Најславнији храм наше старе историје био је посвећен овим светим мученицима, велики манастир на Бојани, гдје су се сахрањивали Војисављевићи, наши први владари и краљеви. Свети Сава је, по предању, вративши се са Истока, донио дјелић моштију Светих мученика Сергија и Вакха у манастир Милешеву, а одатле се ширило њихово поштовање на многим другим мјестима. Наш народ је све везивао за свеце Божје. То је био његов календар. По томе видимо како је вјера била дубоко укоријењена у душама наших предака. Знамо из историје да је у нашем народу најважнији завјет био сачувати вјеру православну, не превјерити. За онога ко је превјерио говорило се да је боље да је поштено погинуо или да се није ни родио. То се сматрало издајом. Таквог су карактера били наши преци, толико су били одани својој вјери. Било је увијек и оних који су превјеравали, имамо тога и данас, као што се види, нагласио је владика Јоаникије који је изразио уверење да ће будућа светиња, која се гради по пројекту искусног архитекте Ранка Вуканића, привући многе у то свето мјесто, јер је у њеним темељима величанствена братска љубав:

-У њеним темељима је љубав међу браћом, љубав старијег брата према млађем, и велики, али племенити бол, који је нашег ктитора довео до тог решења. Та љубав и бол, заправо, све је то љубав, научила га је да крене у ово велико дјело. Бог је дао те је ријешио оно што је најважније, откупио је земљиште и он као ктитор има право да подиже храм на земљишту које је купио. Велики је ово знак. Када је нешто утемељено на љубави, на жртви и на рани братској, онда ће се све то претворити у Божју славу, па ће у овом светом храму брзо почети да се приносе молитве, брзо ће звоно зазвонити у овој питомој долини и Часни крст се заблистати на овом храму, да се види који народ овдје живи, која је вјера и да смо вјерни завјету својих отаца, Светом Сави и Светом Василију Острошком.

У четврту недељу по Педесетници, на празник Светих бесребреника Козме и Дамјана, у манастиру Ђурђевим Ступовима служена је света тајна јелеосвећења за укрепљење и исцељење телесних и душевних болести. Чинодејствовао је протојереј-ставрофор Драган Ристић, архијерејски намесник берански, уз саслужење јереја Милоша Цицмила и Стефана Миловановића, јеромонаха Филотеја (Марковића) и Пајсија (Ђерковића) и јерођакона Гаврила (Раичевића).

У организацији Матице српске – Друштва чланова у Црној Гори, у Друштву црногорско-руског пријатељства „Свети Ђорђе“ у Никшићу 13. јула 2019. године предавање на тему „Духовни живот српске науке“ одржала је гђа Александра Нинковић Ташић.

Публику је, у име Матице српске – Друштва чланова у Црној Гори, поздравио мр Милорад Дурутовић, који је навео да гђа Александра Нинковић Ташић, истражујући живот и рад знаменитих научника какви су Михаило Пупин, Никола Тесла и Милутин Миланковић, већ годинама упознаје стручну, али и најширу, јавност са мноштвом неправедно занемарених, заборављених, или, што је и најчешћи случај, скривених страница једног духовног искуства из којег израста етичка и научна снага не само споменутих, већ и других српских научника. Њихове портрете налазимо у новој књизи „Звездобројци“, при чему, истакао је Дурутовић, Руђер Бошковић, Атанасије Николић, Иван Ђаја и Јован Цвијић припадају истим анђеоским низовима српске науке и духовности са којима нас је гђа Александра Нинковић Ташић и до сада упознавала.

На празник Полагања ризе Пресвете Богородице, 15. јула 2019. године, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије служио је свету архјерејску Литургију у храму, који се обнавља, у селу Кошутићи код Андријевице, а посвећен је том празнику. Владици је саслуживало свештенство и монаштво Епархије уз молитвено учешће верног народа.

У свом архипастирском слову Преосвећени Епископ г. Јоаникије је казао је да се полако завршава градња светог храма и запитао:

-А гдје смо ми и да ли смо ишта напредовали? Надам се да јесмо, али треба да учинимо много више, да научимо своју вјеру, да научимо живјети по својој вјери како ваља, јер наша вјера доноси прави, истински квалитет живота. Тамо гдје је вјера, тамо је доброта, слога и љубав. Прије свега, да се научимо вјери, да нам Пресвета Богородица буде на помоћи, да нас Она својим светим молитвама заштити од сваког искушења, да нас упути на прави, истинити пут Божји, да у срца наша улије љубав, милост, правду, слогу и доброту. То је оно што треба свима нама, свакој души хришћанској, боголикој.

-Нека буде на здравље и на спасење овај дивни, величанствени празник. Нека свима дарује Пресвета Богородица здравља, правог, истинитог пута, доброте и љубави и све да нас загрије милост Божја, поручио је Његово Преосвештенство позивајући верни народ да и убудуће, сваке године, са рођацима, пријатељима и земљацима, где год били, присуствују том сабору у најлепше доба од године.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка