Сабрања у Епархији будимљанско-никшићкој

Сабрања у Епархији будимљанско-никшићкој
Сабрања у Епархији будимљанско-никшићкој
Сабрања у Епархији будимљанско-никшићкој
Сабрања у Епархији будимљанско-никшићкој

Велики дечји сабор у Добриловини. Храмовна слава манастира Косијерево.

На празник Светих Јоакима и Ане, 22. септембра 2019. године,  Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије служио је свету архијерејску Литургију у манастиру Добриловини.

Обраћајући се сабранима архипастирском беседом епископ Јоаникије је навео: -Јуче је наша света Црква прославила први дан празника Рођења Пресвете Богородице, које ће се наставити и наредних дана. У овај васкршњи дан помињу се родитељи Пресвете Богородице, Свети Јоаким и Ана. Није случајно што сутрадан, после празника Рођења Пресвете Богородице, славимо Њене свете родитеље или, како их у Цркви издвајамо и називамо Богородитељима. Једно је било царског, а друго свештеничког поријекла, сабирали су у себи најбоље што је имао јеврејски народ у то доба. Није ни то случајно, јер Пресвета Богородица родила је Христа Господа Кога прослављамо као вјечног Цара неба и земље, као Цара душа наших и као вјечног Архијереја, вјечног свештеника, казао је Његово Преосвештенство.

-Они су у свему били свети, праведни и богоугодни, али, по промислу Божјем, задуго нијесу имали дјеце. По схватању народа бездјетност је била казна од Бога, а супружници су са великом тугом подносили ту неприлику, што се може видјети и по другим примејерима из Старог завјета. Мислили су да је то због неких њихових тајних грехова или родитељима им, али, није се радило о томе, него је био промисао Божји да им Господ да пород у поодмаклој доби, у вријеме када супружници више не рађају, тада је њихов пород био од Бога благословен, бесједио је Преосвећени Епископ.

-Пород Светих Јоакима и Ане био је више резултат Божјег дејства, Божје милости, човјекољубља и промишљања, него што је био по људској природи. Пресвета Богородица је рођена на сасвим природан начин од родитеља, од мужа и жене, али је, више него видљив, Божји промисао и Божје дејство. Оно се сматра претежно, као што и јесте. Било које зачеће је са Божјим благословом, а нарочито, када су услишени супружници Свети и честити у поодмаклој доби. Ту се види Божји благослов, поучавао је владика Јоаникије.

-Пресвета Богородица, будући да је рођена по дејству Божјег промисла, и својим животом показала да је Њен живот устројен по Божјем промислу. Од најранијег дјетињства сву своју душу, своју мисао, срце, осјећања посветила је Господу Богу, Његовом светом имену, служби Божјој, молитви и тако је освећивала своје биће. Ријешила да се не удаје, али је Господ промишљао о Њој и у одређено вријеме послао је анђела са Неба да јој јави вољу Божју, да ће Она родити сина на натприродан начин, дејством Божје силе, дејством Духа Светог. На такав начин Господ је устројио спасење рода људског, што је послао Бога у овај свијет да буде рођен од Пречисте Дјеве Богородице и да буде као један од нас, да буде као дијете, као што су ова дјеца међу нама, да се поистовјети са нама људима. Он се родио као Богомладенац Христос Спаситељ свијета и појавио се као један од нас, али Спаситељ свих. У томе је тајна богоматеринства“, указао је епископ Јоаникије.

-Зато се Пресветој Дјеви Богородици обраћамо одмах послије имена Божјег, а, такође, призивамо и Њене блажене и свете родитеље, Богородитеље, јер су, заиста, поручио је он, благословени и узвишени, и помињемо их на свакој светој служби. Свака породица може узети као своје заштитнике Свете богородитеље Јоакима и Ану због њихове изузетне побожности, изузетних врлина, трпљења, због тога што су дочекали да буду од Бога благословени више од свих других родитеља, овдје, на земљи, нагласио је Владика будимљанско-никшићки.

Владика је благословио дечји сабор у манастиру Добриловини који је, како је подсјетио, устројила мати Макрина са дечаком Вуком. -Сад, Богу хвала, прилазе нова дјеца и омладина и он постаје све љепши и бројнији, све свјетлији. Ништа љепше нема него када родитељи дођу у цркву са дјецом, да цијела породица учествује и да се дјеца од најранијег узраста васпитавају у страху Божјем, да их Божја милост укрепљује, да узрастају тјелесно и духовно, да сазријевају у дому Божјем, у крилу Мајке Цркве и да их милост Божја упућује у све дане живота њиховог, закључио је владика Јоаникије.  

Током богослужења, свету тајну крштења примили су Далибор и Јелена Васић из мојковачких Поља. Освештан је и преломљен славски колач поводом славе хора Светог Јоакима и Ане из Мојковца.

Потом је, у порти древне светиње манастира Добриловине, одржан дечји сабор који се, с благословом надлежног Епископа, организује већ шесту годину, а у којем учествују деца са вјеронауке и хорови из Бијелог Поља, Берана, Никшића, Мојковца, Жабљака...

У такмичарском делу програма деца су се надметала у веронауци, ликовној уметности и фудбалу. По оцени жирија, у чијем саставу су били: протосинђел Евстатије (Драгојевић) и свештеници Никола Скопљак и Милосав Јовановић, прво место у познавању основа вере освојила је екипа из Бијелог Поља (вероучитељ свештеник Никола Скопљак), друго полазници веронауке „Растко“ из Страшевине , Никшић, (вероучитељ богослов Лука Јововић), а треће чланови Православне омладине „Светог Евстатија“, Ђурђеви Ступови.

Што се тиче ликовне уметности, у категорији од 5 до 10 година, најуспешнији су били радови: 1. Миломира Марсенића, 2. Бојана Зејака, 3. Душана Булатовића, а у категорији од 10-15 година: 1. Нађе Лакић, 2. Милене Пековић, 3. Стефана Станишића.

У фудбалу је одмерило снаге шест екипа, а најбољи су били: 1. Ђурђеви Ступови, Беране, 2. Сутиван, Бијело Поље, 3. Добриловина, Мојковац, док је за најбољег стрелца проглашен Петар Барјактаровић.

Додијељене су и дипломе. Изведен је пригодан културно-уметнички програм у коме су учествовали: хор Светог Николе из Бијелог Поља, хор при вјеронауци „Растко“ из Страшевине, етно група „Светог Евстатија“ из Берана, млади гуслар Синиша Петрић, рецитатори: Нађа Ђоговић и Милица Кљајевић.  

На дан када света Црква слави Рођење Пресвете Богородице, 21. септембра 2019. године, манастир Косијерево је свечано прославио своју храмовну славу. Сабрање је увеличало молитвено учешће уважених гостију и бројних верника, а великим добротворима уручена су највећа одликовања Епископије будимљанско-никшићке.

Свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије уз саслужење свештенства, са којима и гостујући свештенослужитељи из манастира Калугара у Епархији карансебешкој Румунске Православне Цркве са којим је Косијерево побратим.

У својој архипастирској беседи владика Јоаникије је подсетио да Свети праведни Јоаким, из племена Давидовог и Света праведна Ана, из племена Ароновог, двоје светих супружника, Божјих угодника, дуго времена нису имали деце, а када су касније, по милости Божјој, добили ћерку њихове дотадашње патње су биле зацељене.

-Дуго остали без дјеце, ушли у године када се више дјеца не рађају, али тада је подејствовала Божја благодат, тада је Господ са неба ниспослао њима велику радост, те су ови свети супружници добили свој пород више Божјом силом, него по сили природе. То благословено дијете, тај благословени плод био је од мужа и жене, као што је Бог у почетку благословио да се дјеца рађају, али је, изнад свега, било по дејству Божје милости, по дејству Божје благодати, по промислу Божјем, казао је Преосвећени Епископ.

-Та дјевојчица је одрасла и живјела онако како је дошла на овај свијет. По својој природи била је што и ми, али је по својој вјери, по својој побожности, по небеским даровима, које је смјестил у свом срцу, узрасла више од анђела, арханђела и светих небеских сила. Можемо то тако говорити и свједочити, јер је Господ у своје вријеме, када је Она имала, нешто, више од 14 година, у Њеној дјевичанској утроби образовао Спаситеља свијета, Његову људску природу. Анђео Господњи, претходно, јој се јавио да укријепи Њену душу и саопштио јој шта је Божја воља, да ће Она родити Сина, ријечима: Радуј се, благодатна, Господ је са Тобом, говорећи јој да ће родити Спаситеља свијета. Она је смјерно одговорила: Како ће то бити када ја не знам за мужа, јер је била ријешила у срцу свом да не ступа у брак, рекао је Његово Преосвештенство.  

-Анђео Господњи није открио тајну како ће то бити, него само саопштава шта ће бити, оно што му је Бог рекао да каже: Дух Свети ће доћи на тебе и Сила Свевишњега осјениће те и зачећеш сина и родићеш га и надјени му име Исус, што значи Спаситељ. Ето, укратко, због чега прослављамо Пресвету Дјеву Богородицу. Прослављамо је због Њеног мајчинства, због Њеног богомајчинства, зато што је Она родила Богомладенца и Спаситеља свијета Исуса Христа, што је од Њене дјевичанске крви Он примио људску природу, постао као један од нас и дошао у овај свијет да се сједини са нама, заправо, сјединивши нас са собом да нас узведе Оцу своме небеском, да нас усинови Богу и Оцу, те тако добијамо слободу да се молимо Богу живоме, истинитом, страшном, Творцу неба и земље као свом родитељу. Призивамо име Христово и славимо Пресвету Дјеву Богородицу, Која је заступница цијелог свијета, свих хришћана и све нас руководи ка Царству Небеском, руководи нас ка спасењу, приводећи нас свом Сину, оплемењујући нас, освећујући нас, препорађајући нас, истакао је Епископ будимљанско-никшићки.

Владика Јоаникије је речима срдачне добродошлице поздравио уважене госте из Румунске Православне Цркве, оца Касијана, игумана манастира Калугаре, и замолио га да произнесе своје пастирско слово. Његову беседу преводила је Љубица Рајкић, песникиња из Румуније.

-И сами можете да видите како је дјелотворна љубав Богородичина, која је благословила да данас будемо заједно и да се радујемо. Која је радост већа, него да нас наша Богомајка скупи из свих крајева да будемо неколико тренутака заједно и која већа срећа на свијету може бити од те да се причешћујемо из истог Светог Путира. Увијек долазимо са великом радошћу и преносимо благослов наше румунског Владике Лучијана свима вама, казао је игуман Касијан.

-Данас нигдје није лако бити хришћанин, па тако није лако ни православним хришћанима на овим просторима, који су, како је констатовао, изложени бројним искушењима. Зато је веома важно да останемо заједно, да будемо браћа увијек и кад је тешко, и ако буде те љубави, а биће, даће Господ, онда нам нико ништа не може. Дошли смо да вам кажемо да је румунски православни народ уз вас, увијек, био и сад је. Слушајте ваше владике, вашег Владику, ваше свештенике, идите за њима и Бог ће помоћи, а ми се у Румунији као православци, непрестано, за то молимо и дошли смо да вам то кажемо. Молимо се за здравље, нека Господ помилује све нас, нека буде уз нас и даће Бог да се и догодине, овдје, овако лијепо видимо, и биће и боље, поручио је игуман Касијан.

Том приликом уручена су највећа одликовања Епископије будимљанско-никшићке. Медаљом Светог великомученика и побједоносца Георгија I степена одликовани су велики добротвори косијеревске светиње г. Берислав и гђа Милица Самарџић из Канаде за велики допринос обнови манастира Косијерева и Сомине, а истим одликовањем награђен је и г. Видо Радман из Херцег Новог за прилог свог имања манастиру Косијереву.  

Освештан је и преломљењен славски колач и жито, које су, поводом храмовне славе, принели овогодишњи домаћини, братство Антовића. За наредну годину обавезу је преузео Црквени одбор при храму Светог архангела Михаила на Стражници у Петровићима.

Сабрање је настављено за трпезом братске љубави, са које се свечаном празничном беседом обратио проф. др Миодраг Чизмовић, а затим је одржан пригодан културно-уметнички програм.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка