Сабрања у Митрополији црногорско-приморској

Сабрања у Митрополији црногорско-приморској
Сабрања у Митрополији црногорско-приморској
Сабрања у Митрополији црногорско-приморској
Сабрања у Митрополији црногорско-приморској

Златица - Светом Литургијом, славском литијом, благосиљањем славског колача и дјечјом академијом у манастиру Златица у Подгорици прослављен је празник Уласка Господа Исуса Христа у Јерусалим – Цвијети, храмовска слава ове древне хришћанске светиње.

Светом службом началствовао је Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије, уз саслужење свештенства и молитвено учешће многобројног вјерног народа. Одговарали су ђаци Цетињске Богословије и чланови Дјечјег црквеног хора „Златица“. На почетку Литургије Владика је у чин чтеца рукопроизвео Владимира Џомића, а Свету тајну крштења примили су слуге Божје Константин, Љубица и Немања.

У литургијској проповиједи након читања Светог Јеванђеља Владика Амфилохије је казао да и овдје при уласку у главни град Црне Горе одјекује пјесма: Осана на висини, благословен који долази у име Господње.„И као што се у древна времена, у времена великога цара Јустинијана овдје сабирао и крштавао народ Божји, ево и данас на овом мјесту поново се крштавају. Ево смо крстили Константина, Немању и Љубицу. И они су данас прибројани том златном ланцу Богом просвећених и крштених душа и уписали се у књигу вјечнога живота“, рекао је Владика.

Митрополит Амфилохије је рако да се са овог мјеста наставља свједочење Христа Господа.„Наставља се одавде са Златице оним храмом Христовог Васкрсења који је освештан претходне године поводом 1700 година цара Константина и Миланског едикта о слободи вјере“, казао је Митрополит црногорско-приморски.

По завршетку Литургије око темеља златичке ранохришћанске светиње прошла је празнична Литија, а онда је Митрополит Амфилохије са свештенством и вјерним народом благосиљао славски колач. Кум овогодишње славе Весна Ракочевић кумство за наредну годину је предала Дејану Ивановићу. Потом су дјеца полазници подгоричких школа вјеронауке извела свечани празнични програм.Овогодишњи златички сабор завршен је богатом славском трпезом хришћанске љубави.

Цетиње - У Цетињском манастиру обављена је служба освећења врбових, палминих и маслинових гранчица – Врбица, у спомен на улазак Господа Исуса Христа у Јелусалим. Након освећења из манастира је кренула празнична литија до цркве на Ћипуру и назад. Потом је служено празнично вечерње са петохљебницом.

Луштица - Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије служио је, на Лазареву суботу, свету службу Божију у цркви Светог праведног Лазара четвородневног у селу Мркови на полуострву Луштица. Пред почетак Литургије Владика је са свештенством обавио мало освећење обновљеног храма, јединог на територији данашње Црне Горе посвећеног васкрслом четвородневном Лазару. Мјештани овога села обновили су унутрашњост храма и након рестаурације икона поставили нови иконостас.

У литургијској бесједи након читања Светог Јеванђеља Митрополит Амфилохије је рекао да је васкрсење четвородневног Лазара, послије Христовог Васкрсења најважнији догађај у историји људског рода. „Знали су наши преци кад су градили овај храм да нема значајнијег догађаја за људски род, за свако биће, за читав свијет од Лазаревог Васкрсења. Јер Лазарево Васкрсење – оно свједочи и потврђује опште васкрсење мртвих“, објаснио је Владика и подсјетио да тако и пјевамо у тропару овоме празнику. Он је рекао да Лазарево васкрсење предуказује на Христово Васкрсење.

Након Литургије Владика је са свештенством обавио освећење маслинових гранчица у спомен на Христов улазак у Јерусалим, а потом предводио Литију око храма и благосиљао славски колач. На крају службе уручио је архијерејске похвалнице најзаслужнијим мјештанима за обнову храма, господи Николи Александровом Мариновићу и Бошку Гојковом Ђурашевићу.Потом је у кући мјесног пароха јереја Николе Урдешића приређена славска трпеза хришћанске љубави.

Митрополит Амфилохије је на крају боравска у овом луштичјком селу посјетио цркву Свете Петке.Црква Светог праведног Лазара четвородневнога у Мрковима саграђена је 1605. године. Обнављана је 1909.  и 2005. а ово је њена трећа обнова.

Извор: Митрополија црногорско-приморска