Саопштење Правног савета Епархије будимљанско-никшићке

Поводом писања појединих портала да је епископ Јоаникије присвојио цркву коју Српска Православна Црква није градила извјештавамо јавност о следећем:

У Листу непокретности број 268 КО Горња Поља на кат. парцели број 81, налази се уписано „ Вакуфски посјед Црква Горња Поља“, без посебно означеног титулара односно власника исте. На захтјев мјесног пароха, као правни заступник Епархије будимљанско-никшићке дана 15. новембра 2019 године, Управи за некретнине – Подручна јединица Мојковац поднио сам захтјев ради исправке уписа на објекту. Ово из разлога што приликом излагања података аерофотограметријског премјера нико од представника Епрахије будимљанско-никшићке од стране Комисије за излагање није позван да учествује у поступку приликом утврђивања својинских права.

Консултујући стручну литературу, (речник Вујаклија) произилази да назив „Вакуф“ значи институт исламског права који означава неко добро које нека особа својевољно издвоји из своје имовине предајући га Алаху.

Из овог разлога а имајући у виду територијалну организацију Православне Цркве, захтјевом је тражено једино да се црква у Горњим Пољима у „ В“ листу као зграда број 1 упише на Епархију будимљанско-никшићу, што је логично и једино могуће.

Управа за некретнине Црне Горе – ПЈ Мојковац решењем  број  116-954-309/19 од 19. децембра 2019 године усвојила је захтјев и дозволила тражену промјену.

На назначено решење жалбу је изјавио пуномоћник Општине Мојковац и  Предсједник савјета Мјесне заједнице Поља извјесни Радиша Пејовић, који није учествовао у поступку, а према информацијама исти је члан ЦПЦ.

Министарство финансија Црне Горе, као другостепени орган, а у чијем саставу је управо Управа за некретнине решењем број 07-2-1812/1-2019 од 30. јануара 2020 године, усвојила је жалбе и поништила решење свог органа. Из образложења решења произилази управо оно што је прописано недавно усвојеним Законом о слободи вјероисповијести односно да Српска Православна Црква пред Управним органима Црне Горе на било који начин не може доказати власништво на црквеним објектима.

Оно што је свакако забрињавајуће јесте чињеница да представници локалне самоуправе Општине Мојковац и Министарство финансија Црне Горе очигледно више воле да је црква у Пољима као вјерски објекат у својини Ислама него православног становништва Општине Мојковац.

Након пријема укидног решења, цијенећи да Црна Гора није правна држава, да  својински власници, односно  Српска Православна Црква као власник објекта, законским путем не може остварити припадајуће право, повукао сам захтјев, очекујући да ће се у будућем периоду донијети пропис који ће гарантовати право  својине и за Српску Православну Цркву као јединог и легитимног власника вјерског објекта, због чега је првостепени орган донио решење о обустави поступка.

Из изложеног неспорно произилази да Епархији будимљанско-никшићкој приликом израде Катастра непокретности није омогућено учешће у поступку идентификације и уписа права на  вјерском објекту - цркви у Горњим Пољима, а да је иста од стране Комисије идентификована као „Вакуфски посјед“ односно објекат у својини  Исламске заједнице, због чега је једино тражена исправка очигледне грешке уписа а не промјена власништва како се погрешно у информацијама појединих портала жели пласирати.

Свакако је предметно решење одличан показатељ како ће се уколико остане у  примјени усвојени Закон о слободи вјероисповијести примјењивати и какве ће последице имати према имовини Српске Православне Цркве у Црној Гори.  

члан Правног савјета Епархије будимљанско-никшићке
адвокат Миладин М. Јоксимовић

Извор: Епархија будимљанско-никшићка