Саопштење за јавност о посети делегације Светог Синода Српске Православне Цркве Берлину и Паризу
Четворочлана делегација Српске Православе Цркве, на челу са Његовим Преосвештенством г. Теодосијем, викарним Епископом липљанским, боравила је, по одлуци Светог Архијерејског Синода, у званичној посети Берлину и Паризу у периоду од 15. до 19. марта 2010. године. Високим званичницима ових земаља пренесена је озбиљна забринутост Српске Православне Цркве поводом најаве убрзанијег процеса смањења броја војника КФОР-а на Косову и Метохији. У разговорима је посебно наглашен став Српске Православне Цркве да није прихватљиво да се обезбеђење српских православних светиња, које тренутно обезбеђује КФОР, повери косовској полицији. Делегација је упознала међународне званичнике са свим могућим негативним последицама евентуалног преношења заштите на КПС, инсистирајући притом да би то била веома исхитрена одлука са могућим пагубним последицама по Српску Цркву и српски народ на овом подручју.
Званични Берлин и Париз примили су излагање делегације Српске Православне Цркве са великим интересовањем, наглашавајући да заштита православних светиња на Косову и Метохији представља приоритет и за њихове земље и за међународне мировне снаге. Синодској делегацији је пренесен став да у процесу смањења броја војника КФОР-а неће бити исхитрених потеза, као и да се одлуке о промени начина обезбеђивања најзначајнијих светиња Српске Православне Цркве неће доносити по аутоматизму већ искључиво тада када се, по њиховој оцени, стекну повољни услови за то. Договорено је да се наставе консултације у вези са овим питањем.
Делегација се састала и са званичницима УНЕСКО-а у Паризу. После детаљног излагања делегације о угрожености српског народа и његових светиња на Косову и Метохији, високи представници УНЕСКО-а потврдили су да ће обратити посебну пажњу на најугроженије споменике културе, као и да ће се интезнивније ангажовати у процесу заштите и обнове српских православних светиња на Косову и Метохији.
Делегација Српске Православне Цркве је своју посету Берлину и Паризу организовала у сарадњи са Министарством спољних послова Србије, а амбасадори Србије у Берлину и Паризу (професори Висковић и Батаковић) пружили су јој несебичну помоћ у организовању састанака са немачким, односно француским званичницима.
Информативна служба Српске Православне Цркве
Београд, 22. март 2010.
Доставља: Епископ бачки Иринеј, с.р.