Састанак Епископа војног са војним свештенством

Састанак Епископа војног са војним свештенством
Састанак Епископа војног са војним свештенством
Састанак Епископа војног са војним свештенством
Састанак Епископа војног са војним свештенством

По први пут од када је изабран за Владику војног, Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион окупио је војне свештенике Војске Србије на братском састанку одржаном 20. октобра 2018. године у касарни „Никола Пашић“ у Зајечару.

Тема састанка је била лично упознавање Епископа војног са војним свештеницима, њиховим дужностима и досадашњим радом. Заједнички састанак је започео молитвеним призивањем Светога Духа, а настављен је обраћањем главног војног свештеника мајора Слађана Влајића, који је изнео реферат о досадашњем раду Верске службе у Војсци Србије.

Главни војни свештеник мајор Влајић упознао је Епископа војног да у Војсци Србије постоји 34 богослужбена просора у различитим јединицама и установама и да тренутно Војска у свом саставу има 17 православних свештеника, а да је предвиђена попуна још 9 свештеника на упражњеним формацијским местима. Епископ војни је упознат и са одређеним проблемима и нејасноћама које прате рад Верске службе, а који могу бити решени уз подршку Министарства одбране и Српске Православне Цркве. Главни војни свештеник је посебно истакао да у Војном епископу види пре свега пастира и оца који ће сабирати и духовно крепити поверене му војне свештенике.

После излагања мајора Влајића уследила су појединачна излагања свих војних свештеника у којима је Епископ војни упознат са специфичностима живота и рада свештеника Војске Србије. Војни свештеници су Епископу изнели и конкретне дилеме које прате њихов рад, а давали су и предлоге могућих решења. Епископ војни је помно пратио излагање сваког свештеника, коментарисао је изнете предлоге и изразио је спремност да помогне у решавању свих постојећих нејасноћа и проблема. Посебно је истакао је да ће се трудити да што више буде присутан у свим важним активностима Верске службе у нашој Војсци. Састанак је завршен заједничком трпезом љубави у војничком ресторану касарне „Никола Пашић.“

Општина Неготин је 21. октобра 2018. године светом архијерејском Литургијом, парастосом, полагањем венаца на Споменик ослободиоцима, изложбом у галерији Дома културе и свечаном академијом обележила велики јубилеј – сто година од ослобођења Неготина у Првом светском рату.

Његово Преосвештенство Епископ тимочки и војни г. Иларион служио је свету архијерејску Литургију у храму Свете Тројице уз саслуживање свештеника архијерејског намесништва неготинског и војних свештеника Војске Србије.

У надахнутој беседи епископ Иларио је истакао важност повратка војних свештеника у Војску Србије, што у односу на нека претходна времена заиста представља право Божје чудо које данас имамо прилике да видимо.

После свете Литургије у Градском парку испред спомен обележја ослободиоцима Неготина служен је парастос за све пострадале јунаке и народ у Великом рату. Делегације локалне самоуправе, Министарства одбране, Историјског архива и Музеја Крајине, неготинског СУБНОР-а, организација резервних војних старешина и цивилних ратних војних инвалида положиле су цвеће и венце на споменик ослободиоцима. После парастоса, у галерији Дома културе „Стеван Мокрањац“ у организацији Музеја Крајине и Историјског архива отворена је изложба под називом „Стогодишњица ослобођења Неготина у Великом рату“, коју је посетио и Епископ тимочки г. Иларион у пратњи свештенства.

Војни свештеници су са својим Епископом присуствовали и свечаној академији посвећеној Дану ослобођења Неготина у Првом светском рату, која је одржана у сали Дома културе. Након извођења химне „Боже правде“, честитајући свим присутним празник и велики јубилеј, председник Општине Неготин г. Владимир Величковић поручио је да велику захвалност дугујемо нашим прецима који су дали своје животе да бисмо ми живели слободно. На важне историјске тренутке и страдања које је доживео наш народ у Великом рату подсетио је г. Ненад Војиновић, директор Историјског архива Неготин, преневши утиске које је у свом дневнику забележио мајор у санитету француске војске др Мије приликом уласка у Неготин.  После уводних обраћања уследио је музичко сценски програма у коме су наступили рецитатори Неготинске гимназије, етно група „Мариника“, вокална група „Ајдуци“ и  квартет „Мокрањац“ и инструменталисти Давид Сурдановић, Никола Болановић, Лука Николић и Хор СМШ Уметничке школе „Стеван Мокрањац“. За све присутне посебно надахњујућа је била глумачка интерпретација хероине Великога рата Милунке Савић.

После свечане академије и трпезе љубави, епископ Иларион је, у пратњи војних свештеника, посетио Стару цркву у Неготину посвећену Рођењу Пресвете Богородице где су војни свештеници имали прилику да се поклоне гробним сенима великог јунака Првог српског устанка, хајдук Вељка Петровића. Велика празнична радост је уприличена и посетом најзначајнијој светињи тимочког краја манастиру Буково, у коме су војни свештеници срдачно дочекани од тамошњег братства.

војни свештеник потпоручник Владан Вуковић

Извор: Епархија тимочка