Савиданска сабрања у Аустралији

Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији

Хиљаде верниика на Светосавским прославама широм Митрополије аустралијско-новозеландске

Илајн - На оданије Светог Богојављења, 26. јануара 2014. године, уочи великог празника наше помесне Цркве - Архиепископа и просветитеља Светог Саве Српског - Његово Преосвештенство Епископ Митрополије аустралијско-новозеландске г. Иринеј служио је свету архијерејску Литургију у манастиру Светог Саве у Илајну, надомак Мелбурна.

Епископу су саслуживали архимандрит Лазар (Царан), гости протојереји-ставрофори из Србије Радич Радичевић (старешина цркве Светог Симеона Мироточивог у Новом Београду) и Божо Бакајлић (старешина Богородичне цркве у Земуну), протојереји-ставрофори Чедомир Видеканић, Мирослав Хаџи Поповић, Борислав Петровић, Петар Дамњановић, протонамесник Владислав Шиповац, јереји Дејан Милошевић, Веселин Сворцан и Александар Трнинић, као и архиђакон Силуан (Мракић), протођакон Петар Мракић и ђакон Драган Рајчевић.

Прислуживање у олтару је предводио овом приликом ипођакон Радислав Домазет. Свечаности и благољепију богослужења допринео је својим небеским певањем хор из Мелбурна под диригентском палицом гђе Сање Дрљачe.  На овај сверадосни дан, пре почетка свете Литургије, рукопроизведен је од стране Епископа у чин чтеца члан SOYА-е г. Илија Пераћ.

У старом манастирском храму посвећеном Светом Сави Српском, у коме се налази чудотворна икона Пресвете Богородице која живо посматра са свог узвишеног трона у левој певници храма, невидљиво се спојило небо са земљом и земља са небом. Речи великог оца Цркве Светог Игњатија Богоносца које упозоравају да је Црква онде где је народ сабран са свештенством око Епископа нашле су свој отеловљен одјек и изражај у овом дану у коме се осетила сила саборности Цркве Христове.

После светог Јеванђеља, прочитана је од стране архиђакона Силуана Светосавска посланица Његовог Преосвештенства Епископа г. Иринеја у којој је врло снажно истакнут позив ка јединству српског народа широм света а поготову у далекој диjаспори:

„Богатство наслеђа самога Светог Саве и, преко њега, Светосавља, осети се управо у томе што је оно лишено свега онога што би га чинило уским и суженим појмом. Начела те ширине налазе се у томе што је ово мудро Српско чедо оставио нам у завештање да одредимо себи место под овим сунцем, и у бешавном наставку са нашом славном прошлошћу, сагледамо не само садашњост, већ и светлију будућност, обогаћени ослобођајућим начелима Светосавља. То је наше заједничко и актуелно живо светосавско наслеђе, никако не запечаћено и изоловано беживотним и расколничким заветима из чије таме се само сеју семе неистине, мржње и раздора која воде ка уништењу и смрти човечије душе. . .“

На светој Литургији преломљен је и славски колач који су припремили заједно са свечаном славском трпезом часна породица Павић на челу са домаћином Милетом. На крају Литургије одликовани су архијерејском граматом Српско певачко друштво ‘Корнелије Станковић’ из Мелбурна на челу са диригентом Сањом Дрљача, као и г. Тома Антонић за своју љубав према Мајци Цркви.

Радост је увеличана и присуством великана српске кошарке г. Влада Дивца и његове супруге Ане који су и овом приликом презентовали рад своје хуманитарне фондације која помаже избеглим и расељеним Србима који још увек живе у колективним центрима.

После свете Литурије празнично славље је настављено трпезом љубави. Важно је споменути да се на овогодишњем фестивалу окупило преко десет хиљада Срба, који су се сабрали у овој великој светињи да прославе Бога у Тројици и Његовог великог угодника Саву Немањића Српског.

Аделаид - У понедељак, 27. јануара 2014. године, када света Црква слави великог првојерарха српског и просветитеља Саву, Његово Преосвештенство Епископ Митрополије аустралијско-новозеландске г. Иринеј служио је свету архијерејску Литургију у цркви Светог Саве у Вудвил парку - Аделаид.

Његовом Преосвештенству су саслуживали протојереј Страхиња Јањић, архијерејски намесник аделаидско-пертски; протојереј-ставрофор Јован Шћерстобит, клирик Васељенске патријаршије, као и ђакони Силуан и Петар Мракић.

На светој Литургији, у велелепном храму испуњеном верним народом, Његово Преосвештенство Владика г. Иринеј се обратио надахнутом беседом. Цитирајући Светог Јустина Новог Ћелијског ‘да треба данас све да умукне да би небеса могла проговорити о светом Сави’, Владика је указао на узвишену личност и улогу Cветога Саве у cрпском роду. ‘Треба сви да умукнемо да би Анђели проговорили, јер Бог је нама доделио преко Растка Немањића – Светог Саве - нашег небеског чувара, нашег анђела хранитеља како Руси кажу. Данас Срби треба да умукну а апостоли да проговоре, јер су у његовом лику пронашли достојног наследника, апостола српског народа, српске државе, васколике србадије широм света. Данас ми да умукнемо а да сви просветитељи и архипастири проговоре, јер он данас нама додељује Христа Бога и просвећује нас зрацима Самог Сунца Правде који се родио за нас и ради нашег спасења’, рекао је Епископ.

На крају Епископ је подсетио све да и мученици сведоче о Светом Сави, јер ‘Свети Сава трпи болове и пати када се наносе ране Цркви Христовој од стране његовог народа, када год се Срби не могу сложити као народ Божји Свети Сава крвари нас ради, плаче и моли се нас ради, да бисмо ми Срби постали народ свети, прави православци, да се на небу говори ево правог рода српског, ево деце светосавске, ево наследникâ Светог Саве’. Владика је завршио своју беседу молитвом коју је окончао речима: ‘да живимо сви у слози, Свети Саво ти помози’.

Радост празника увеличана је и присуством великог броја деце, која су громогласно, обучена у народнe ношњe, певала химну Светом Сави а исто тако сведочила да су живи део Литургијске заједнице Христове приступајући и сједињујући се са Христом у светој Евхаристијској Чаши Спасења. Светој Литургији су присуствовали свима познати по својој светосавској родољубивости  и доброти Владе и Ана Дивац.

На овај сверадосни дан обављена је и свечана литија око храма, након које је и преломљен славски колач. После свете Литургије настављена је празнична радост у црквеној сали са трпезом љубави и презентацијом о хуманитарној Фондацији Владе и Ане Дивац. 

Еланора - У недељу 26. јануара, Црквена општина Свети Сава на Еланори је прославила шесдесет и пету славу. После свете Литургије и литије, прешло се у црквену салу где је одржан пригодни програм. Наступало је појединачно свих пет фолклорних фрупа при овој цркви, а госте је забављао оркестар Драгана Вујадиновића. Овогодишњи домаћини славе су били Зоран и Љубица Чучак. У препуној сали госте је прво поздравио прота Саша Радоичић, а посебно је најавио и захвалио је г. Данилу Чукићу, дугогодишњем председнику ове заједнице и неуморном трудбенику на српском националном пољу. Иако има 97 година није пропустио прилику да и овај Савиндан проведе у својој цркви. Домаћин славе г. Зоран Чучак је поздравио све присутне и поменуо шта је прошле године све урађено на имању и шта још има да се ради ове године.

Александрија - Ломљењем славског колача и химном Светом Сави у извођењу школског хора у недељу,  26. јануара, започела је прослава највећег српског светитеља и заштитника школа. Ђаци школе при Црквеној општини Свети кнез Лазар (Alexandria, NSW) представили су бројној публици окупљеној у великој сали Marrickville Town Hall-а богат и разноврстан програм са рецитацијама посвећеним Светом Сави, хорским певањем и наступом фолклорних група. У програму су учествовали ђаци свих узраста, од 6 до 16 година. На крају приредбе ученицима су подељена сведочанства за успех у прошлој школској години као и фасцикле са школским прибором за наступајућу школску годину, поклон Црквене општине. Прослава је настављена до касно у ноћ уз послужење за све госте, које су обезбедили родитељи и Црквена општина, уз музику и традиционално коло.

Школа при Црквеној општини Свети кнез Лазар већ деценијама ради на очувању вере, српског језика и традиције међу децом и младим генерацијама. Прошле године наставу која се одржава петком увече похађало је преко 120 ученика. Школски програма обухвата српски језик, веронауку, хорско певање и фолклор, а ђаци су распоређени у шест разреда по узрасту и по знању језика.
Упис у нову 2014. школску годину одржаће се у 31. jануара у 18 часова у Црквеној сали Лазарице, 14 Renwick Street, Alexandria, а настава почиње 7. фебруара.

Флемингтон - Празник Светог Саве свечано је прослављен у сиднејском насељу Флемингтон, где је 1954. подигнута прва српска богомоља на Петом континенту. Овај спомен храм посвећен Светоме Сави подигао је протојереј Миленко Стефановић са својим парохијанима, махом борцима Краљевске Југословнске Војске у Отаџбини. Отац Миленко био је војни свештеник Краљевине Југославије, у чину капетана је заробљен и одведен у немачко заробљеништво, након рата избегао је у Лондон, а 1950. стигао је у Аустралију где је за само четири године са својим народом подигао цркву Светом Сави.

Као и ранијих година, храм и порта били су препуни верног народа, а трпеза љубави дељена је како у сали парохијског дома тако и у хладу шатора у порти храма. Како локални флемингтонски парохијани тако и верни из осталих седам сиднејских цркава окупили су се око ове најстарије међу најмлађим светосавским светињама у нашем расејању.

Свету Литургију служили су  протонамесник Саша Чолић, парох флемингтонски, као и протојереј-ставрофор Владислав Ђорђевић, умировљени парох флемингтонски, протојереј Дејвид Лојд, парох кројдонски Руске заграничне Православне Цркве и протонамесник Немања Мрђеновић, секретар Митрополије аустралијско-новозеландске. Након крсног хода око храма и ломљења славског колача са породицом Демировић, овогодишњим домаћинима, отац Саша прочитао је Светосавску посланицу Његовог Преосвештенства Епископа Иринеја и одржао краћу пригодну беседу а затим су сви прешли за трпезу љубави. У поподневним часовима слабском ручку придружило се још свештеника и народа и из других храмова, тако да је храм и читав парохијски комплекс током целог дана изгледао као права кошница.

О новој младости ове парохије најречитије говоре недавно започети радови на обнови храма и припремама за живопис којим ће се и флемингтонска светиња придружити великом броју цркава осликаних у последње две или три године.

Извор: Митрополија аустралијско-новозеландска

Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији
Савиданска сабрања у Аустралији