Седам деценија од стрељања цивила у Краљеву
Комеморативном седницом Скупштине града и парастосом на Гробљу стрељаних, Краљево ће данас обележити 70 година откако су припадници немачких окупационих снага стрељали више од 2.000 цивила октобра 1941. године.
После комеморативне седнице градског парламента, биће положени венци на хумке стрељаних на “Лагерском гробљу”, а затим ће бити одржан парастос.
У Народном музеју у Краљеву сутра увече биће отворена изложба докумената под насловом “Опомена”.
Народна библиотека је поводом ове годишњице објавила књигу “Анђео са Грдичке косе” у којој су прикупљени стихови педесетак песника из бивше СФРЈ који су писали о краљевачкој трагедији.
Програм обележавања седам деценија од злочина који је немачки окупатор починио у Краљеву одвија се под називом “Ране које не зарастају, Краљево октобар 1941-2011”.
Почетком октобра 1941. године окупаторска власт је због напада здружених партизанско-четничких снага, у хале “Железничке радионице” затворила више хиљада Краљевчана.
Од 15. до 20. октобра стрељано је више од 2.000 људи. Према речима историчарке Силвије Крејаковић из краљевачког Народног музеја, именом и презименом је познато 2.190 стрељаних талаца.
Међу жртвама је било више од стотину ученика и шегрта млађих од 18 година, као и најмање 29 жена.
Поред Краљевчана, међу стрељанима је било и избеглица из Словеније, као и људи из других крајева Краљевине Југославије, који су радили у предратној индустрији Краљева.
Извор: Танјуг