Шеф српске дипломатије у Епархији темишварској

Шеф српске дипломатије у Епархији темишварској
Шеф српске дипломатије у Епархији темишварској
Шеф српске дипломатије у Епархији темишварској
Шеф српске дипломатије у Епархији темишварској

Сусрет Епископа будимског и администратора темишварског г. Лукијана са шефом српске дипломатије г. Ивицом Дачићем

Његово Преосвештенство Епископ будимски и администратор темишварски г. Лукијан примио је 9. октобра 2018. године у Епископском двору у Темишвару првог потпредседника Владе Републике Србије и министра спољних послова г. Ивицу Дачића који је претходно учествовао на конференцији Безбедоносни изазови на Балкану' и састао се са министром спољних послова Румуније г. Теодором Мeлешкануом.

Преосвештени Епископ г. Лукијан упознао је уваженог госта са стањем српске националне мањине у Румунији као и са добрим односима које Епархија темишварска има са државом Румунијом и Румунском Патријаршијом. Министар г. Ивица Дачић изразио је задовољство због добрих међусобних односа два народа који деле исти животни простор и повезани су истом православном вером. Пријему је присуствовао и генерални конзул Републике Србије у Темишвару г. Владан Тадић.

Овом приликом министар Дачић поделио је са епископом Лукијаном утиске са конференције Безбедоносни изазови на Балкану, као и са састанка са министром спољних послова Румуније г. Теодором Мелешкануом.

-И дан-данас желимо да се дође до компромиса на Косову. На Косову је створена Србија, тамо је био први српски главни град, тамо је Српска патријаршија. На Косову је била чувена битка са Турцима у којој се бранила Европа. Ми смо пет векова били под Турцима. Они су протеривали Србе и доводили исламизиране Албанце и сходно томе број становника је данас другачији. У 14. веку главни град Србије био је на Косову. То је Призрен у којем данас живи свега 23 Срба. Шта је то него етничко чишћење... Ако се руше цркве, пале манастири, уништавају гробља, како ми то можемо да прихватимо? Ми смо веома захвални Румунији на разумевању, која није признала једнострани акт Приштине, поручио је министар Ивица Дачић на конференцији.

На састанку са румунским шефом дипломатије је констатовано да су односи између две земље традиционално добри и пријатељски и да представљају модел добросуседства у региону. Румунија спада међу пет чланица Европске уније, односно четири чланице НАТО које нису признале једнострано проглашену независност Косова, што представља чињеницу од посебног значаја за Србију. Саговорници су констатовали да је билатерална економска сарадња између Србије и Румуније у успону, а робна размена, као најзначајнији сегмент економских односа, у континуираном је порасту. Сусрет двојице министара био је веома добра прилика за дијалог о бројним питањима чија реализација предстоји у непосредној будућности и сасвим сигурно је дао веома значајан импулс добрим односима двеју земаља, непосредно утичући на његов успешан ток и реализацију, као и конкретне договоре и потенцијалне заједничке пројекте који ће у наредном периоду произићи.

Извор: Епархија будимска