Шести Међународни сабор духовне поезије

Са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја окупљени око своје Цркве, Културни центар у Раковици у сарадњи са Књижевним друштвом (Раковица)  организују Шести Међународни сабор Духовне поезије и у то име објавили су вредно литерарно сочињеније у којем песници света и Србије хвале Господа.

"Десио нам се прасак ватромета духовности у порти манастира Раковице... Бљеском ума у духовној поезији покушавамо осветлити путању Светог Саве. Шести међународни сабор духовне поезије истрајава у настојању да кроз поезију наговести духовност нашег бића..." казује нам Никола Рајаковић, главни и одговорни уредник пред нама указаног књижевног сочињенија.

У уводном слову књиге које потписује г. Радомир Андрић, председник Удружења књижевника Србије, читамо о историјату самог Сабора духовне поезије  и његовим учесницима. Пет лета Господњих Сабор духовне поезије се одржавао у манастирској порти захваљујући добротољубљу високопреподобне игуманије  мати Евгенији и сестринству, у манастиру Раковици посвећеног  благовеститељима  Архангелима Михаилу и Гаврилу.

Као и у претходних пет изузетно богатих зборника и у овогодишњем, шестом по реду зборнику, налазимо лирска остварења првог реда која настављају стваралачку нит српске поезије у чијој је основи духовна снага и обједињење импулса обожености.

Међу 237 песама много је песама написаних у форми молитве, са описом неке од наших светиеа,  о подвижницима и светитељима, што јесте била намера песника, али и путоказ за њихово будуће корачање на боготражитељском путу, на путу спасења и испуњавањем једне од мисије човека: словом и речју, стихом и песмом, славити Творца неба о земље и свега видивог и невидивог.

Гости шестог по реду Међународног ововремени писци стиховима публикованим у овогодишњем зборнику изражавају благодарност Сведржитељу: Гагик Давтјан (Јерменија); Вјачеслав Купријанов (Русија); Клеопатра Лимпери (Грчка); Христо Петрески (Македонија); Ранко Радовић (Црна Гора); Рада Јањушић (Добој, Република Српска); Перо Зубац из Новог Сада и Раде Ђокановић из Београда.

У другом делу књиге означеним насловом Да се човек помири са небом, након датог образложење жирија у саставу протојереј-ставрофор проф.др Димитрије Калезић, Душко М. Петровић и Петар Жебељан (председник)  читамо награђене и похвалне песме.

Распеваном лирском песмом из које извиру молитвене поруке песник Ђоко Стојчић је првонаграђени стваралац на овогодишњем Међународном сабору духовне поезије. Ластавичије гнездо на фресци Хиландара носи поруку песника и његовог доживљаја малог ластавичјег гнезда на фресци српске лавре манастира Хиландара. Друга награда припала је Хелени Калинче из Смедерева за песму Једног дана, о којем снивамо... Све ће да се промени кад срца не буду каменоломи јалови...

Трећа награда припала је Милосаву Б. Влајићу за песму Јелена у Хиландару. Ова песма милозвучног одјека има четири терцине а сваки тристих има посебну риму.

Следећи песнички венац исплетен је од песама које су добиле Похвале: Светајна, Милице Бијелић; Quid est veritas, Верославе Милешевић; Оцу Јустину Поповићу, Стевана Милошевића; Свемилостиви, Петре Мраков и Храм песника Слободана Б. Ђуровића.

Венцем изабраних песама окитили су нас благодарни песници из Сремске Митровице, Раче Крагујевачке, Новог Сада, Сремчице, Ћуприје, Ниша, Рашке, Београда, Вршца, Сјенице, Белог Потока, Бегаљице, Пријепоља, Ужица, Чачка, Крагујевца, Ковачице, Зрењанина, Зајечара, Косовске Митровице, Кикинде, Лесковца, Јагодине, Скорице код Ражња, Нове Црвенке, Трстеника, Трешњевице, Темерина, Аранђеловца. Песнички венац изабраних стихова ките песници из градова: Беране, Цетиње, Подгорица у Црној Гори; Задар у Хрватској; Добој, Вишеград и Бања Лука у Републици Српској; Франкфурт у Немачкој. Зашто наводимо градове из којих су аутори изабраних песама у овом зборники: да покажемо присуство овог Сабора и потврду рада и делања свих учесника у организацији јединствене духовне свечаности и даљем ширењу духовности, просветљењу и просвећењу наше рода.

У завршници књиге дат је преглед темата са Округлог стола О песничкој слици и метафори читамо у излагањима Милосава Шутића, Драгана Лакићевића, Миодрага Д. Игњатовића, Мирјане Совиљ, Мирјане Матарић и Божидара Зечевића. Албум фотографија Николе Недељковића, Живорада Костића Колета и Филипа Недељковића употпуњује наша сазнања о јединственом културном и духовном догађају који из манастира у Раковици смотри на читав свет. И читајући зборник Шести међународни сабор духовне поезије мислимо и живимо као и да смо били на јединственом сабору што песмом, сликом, гласом, игром, иконом, фотографијом слави име Господње и сведочи да граница нема јер Духом Светим свака се овоземна шара пређе са лакоћом.

Вредно је пажње поменути организаторе Сабора духовне поезије у Раковици: Књижевно друштво Раковица, Градска општина Раковица, Центар за културу и образовање Раковица и манасгир Раковица. На уређењу књиге благодарни смо веома приређивачу и главном и одговорном уреднику проф. Николи Рајаковићу и уредницима  Владанки Цветковић и Милану Недељковићу, а за врхунску штампу Штампарији Српске Православне Цркве управитељу г. Градимиру Станићу са сарадницима.

Издавач: Центар за културу и образовање и Књижевно друштво Раковица, 2016., стр. 264. Штампа: Штампарија Српске Православне Цркве Архиепископије београдско-какрловачке

З.Зец