Симпосион поводом 70-годишњице окончања Другог светског рата

Симпосион поводом 70-годишњице окончања Другог светског рата
Симпосион поводом 70-годишњице окончања Другог светског рата
Симпосион поводом 70-годишњице окончања Другог светског рата
Симпосион поводом 70-годишњице окончања Другог светског рата

Сходно одлуци Светог Архијерејског Синода, делегација Московске Патријаршије је учествовала у заједничкој конференцији ове Цркве и Евангеличке Цркве у Немачкој, одржаној 10. и 11. децембра 2015. у Минхену, а поводом окончања Другог светског рата. Руску делагацију су сачињавали Митрополит волоколамски Иларион, Архиепископ берлински и немачки Теофан, архимандрит Филарет (Булеков), заменик председника Одељења спољних односа Московске Патријаршије, и други високорангирани професори руских богословских школа  и сарадници црквених установа..

У делегацији Евангеличке  Цркве налазили су се председник Савета ове Цркве  бискуп Хајнир Бедфорд-Штром, пробст Зигфрид Каспарик (Витенберг), професор др Крисфрид Бетрих (университет Грајфсвалд), Корнелија Филкруг-Вајцел, председник немачке хуманитарне организације „Хлеб за свет“, пастор Дагмар Халер (Швајцарска) и други професори и црквени радници.

У свом излагању Митрополит Иларион је говорио о жртвама последњег светског рата, међу којима   су били припадници свих конфесија и религија. Владика је посебно истакао страдање и погубљење протестантског богослова пастора др Дитриха Бонхефера, а излагао је и о залагањима Руске Цркве и Евангеличке Цркве у Немачкој на делу помирења међу народима двеју земаља. Председник Одељења за спољне односе Руске  Цркве је напоменуо да се последњих десетину и више година међу западним протестантским Црквама појавује тенденција ка либерализацији начела хришћанских моралних вредности, што је проузроковало и застоје у билатералним богословским дијалозима који су започети још 1959. године.

Заједно с тим појавили су се нови изазови и задаци за које је неопходна сарадња хришћанских земаља. Отуда, у данашње време хришћани нису дужни да се старају само о служењу помирењу и разрешењу разноразних конфликата у свету, него и да раде на заштити хришћана и очувању самог хришћанства на Блиском истоку. У закључку је Високопреосвећени говорио о важности заједничких пројеката на пољу богословског образовања.

Бискуп Хајнрих Бедфрод-Штром је у поздравној речи говорио о важности све тесније сарадње Руске Православне и Евангеличке Цркве у Немачкој, и да при том оне имају могућност изражавања својих мишљења и као такве буду равноправни чланови грађанског друштва.

Поздравна слова држали су и Архиепископ берлински и немачки Теофан, пробст Зигфрид Каспарик, Надбискуп Евангеличко-лутеранске  Цркве  у Русији Дитрих Брауер, викарни бискуп Римокатоличке Цркве Томас Лер, а и генерални конзул Руске Федерације у Минхену С. П. Ганжа.

Први део конференције је био посвећен библијским и светоотачким аспектима теме рата и мира. Изложена су предавања проф. др Христфрида Бетриха „Бог мира:  рат и мир у библијском предању“ и професора др Владимира Бурегија „Бог рата или Бог мира? Схватање рата и мира у Новом завету и у црквеном предању“. У обадва реферата изложено је схватање рата према тестовима Старога и Новога завета.

Други део конференције је био посвећен питањима дјаконије и социјалног старања Цркве. С предавањим на ту тему иступиле су М. Б. Нељубова, координатор Руског округлог стола по питањима дјаконије, и Корнелија Филкруг-Вајцел, председница немачке хуманитарне организације „Хлеб за свет“. Гђа Нељубова је изложила динамику развијања, методе и начине обављања дјаконијске делатности Руске Цркве последих 25 године. Корнелија Вајцел је истакла да се дјаконија у Немачкој, као и у другим земљама где се труде волонтери и сарадници организације „Хлеб за свет“, не састоји само у пружању медицинске и друге волонтерске помоћи, него и у остваривању образовних програма који васпитавају људе у духу уважавања права човека и основних разрађених западних друштвених вредности.

Трећи део конференције је био посвећен излагању реферата с тачке гледишта секуларног друштва. С немачке стране је прочитано предавање председника Народног савеза Немачке на тему „Искуство служења и рада на делу помирења“, који се залагао на очувању и неговању споменика палим војницима у рату, како у Русији тако и у Немачкој. У својем предавању је проф. Александар Рар излагао о изградњи грађанскогм друштва у Русији, при чему Руска Црква заузима  достојно место.

Предавања су била пропраћена живахним дискусијама.

По завршетку симпосиона сви учесници су посетили меморијални музеј у концентрационом логору у Дахау, где се налази протестантска спомен- црква „Црква помирења“ и православна капела Васкрсења Христовог, у којој је обављен парастос.

Извор: Московска Патријаршија (превод Радoмир Ракић)